TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хатами: Иран ќе го порази сојузот на САД и Израел

Нетпрес - 15.05.2019

Иранската воена команда објави во средата дека Иран е на работ од отворен оружен судир со сите свои непријатели, но дека е подготвен да се справи со каква и да е закана. „Подготвеноста на иранската одбранбена војска е на највисокото ниво, и таа е ...

Њујорк тајмс: Разузнавачите велат дека најагресивните потези не доаѓаат од Техеран, туку од Вашингтон

МКД - 15.05.2019

Додека администрацијата на Трамп подготвува воени планови против Иран поради тоа за што вели дека е закана за американските војници и интереси, висок британски воен претставник во вторникот на новинарите во Пентагон им рече дека не гледа зголемен ...

САД повлекуваат дипломати од Ирак поради заканите од Иран

Глас на Америка - 15.05.2019

Овој потег уследи откако администрацијата на Трамп предупреди на потенцијални закани кон американските сили на Блискиот исток ВАШИНГТОН — САД наредија вработените во дипломатските претставништва во Ирак кои не се неопходни да заминат од државата.

Сандерс: Војна со Иран ќе биде многу пати полоша од војната во Ирак

PressingTV - 15.05.2019

Американскиот сенатор Берни Сандерс изјави дека војната со Иран ќе биде “многупати полоша од војната во Ирак”, откако официјални лица, предводени од советникот за национална безбедност, Џон Болтон, му го претставија на претседателот Доналд Трамп ...

Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран

Макфакс - 15.05.2019

САД не се подготвуваат за војна со Иран и покрај неодамнешните ескалации на тензиите, рече во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп ги отфрли како лажни вести и написите на неколку медиуми дека Белата куќа размислува да испрати ...

Контродикторни изјави на иранскиот ајатолах Хамнеи

Опсервер - 15.05.2019

Иранскиот врховен лидер ајтолахот Али Хамнеи на синоќешната ифтар вечера имаше контроверзни изјави. Ајатолахот Хамнеи истакна дека „никој не сака војна“, но и оти на Исламска Република Иран не би и било тешко да збогатува ураниум на ниво на оружје.

Иран престана со спроведувањето на дел од обврските од нуклеарниот договор

Нетпрес - 15.05.2019

Иран официјално престана со привременото спроведување на одредени обврски кои произлегуваат од Заеднички план за сеопфатна за акција (Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA) од 2015 година потпишан со шесте светски сили, изјавил ирански ...

Иран и официјално го прекина извршувањето на дел од своите обврски од ЈЦПОА

Макфакс - 15.05.2019

Иран и официјално го суспендира извршувањето на дел од своите обврски според Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА) на 15 мај, објави иранската новинска агенција ИСНА во средата, цитирајќи го претставникот на Организацијата за атомска енергија ...

Пентагон со 120.000 војници ќе се брани од ирански напад

Н.Македонија - 15.05.2019

Со планот, кој неодамна го презентирал министерот за одбрана Патрик Шенахан, сепак не е предвидена копнена инвазија на Иран, за што ќе бидат потребни поголем број војници и повеќемесечни подготовки.

Иран објави дека престанува да исполнува дел од нуклеарниот договор

Алсат-М - 15.05.2019

Иранските власти соопштија дека официјално престануваат да исполнуваат еден дел од обврските од нуклеарниот договор, пренесува агенцијата „ИСНА“, повикувајќи се на извори од Организацијата за нуклеарна енергија на Иран.

Хамнеи: нема да има војна со САД

Р.С.Европа - 15.05.2019

Иранскиот Врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи изјави дека нема да има војна со САД. Според него, мерењето на силите меѓу Техеран и Вашингтон повеќе е начин да се тестира решителноста на секој од нив отколку да има воен судир.

СИТУАЦИЈАТА ОКОЛУ ИРАН СЕ ВЛОШУВА: Америка повлекува свои луѓе од Иран поради тензии со Техеран

Слободен Печат - 15.05.2019

Предупредувањето е објавено на вебсајтот на амбасадата. Американската амбасада во Ирак соопшти денеска дека Стејт Департментот побарал целиот персонал кој не е неопходен, веднаш да ја напушти земјата поради растот на тензиите со Иран.

Американците се подготвуваат за ирански удар во оваа земја: Британски командант порача дека тоа е бесмислено, па се ...

Точка - 15.05.2019

Американските вооружени сили ја потврдија својата загриженост од можните закани кон своите војници во Ирак од силите кои што ги поддржува Иран. Поради тоа, сите американски сили се ставени на степен на висока подготвеност.

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

Макфакс - 15.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на Њујорк тајмс дека Белата куќа размислува за распоредување на 120.000 војници на Блискиот Исток, доколку Иран ги нападне американските сили или го забрза развојот на ...

Врховниот лидер на Иран: Нема да има војна со Америка, но ние сме подготвени да пружиме отпор!

Точка - 15.05.2019

Али Хамнеи порача дека преговарањето со американската влада е „отровно“ затоа што тоа не се добронамерни луѓе и не почитуваат ништо. Според врховниот лидер на Исламската Република Иран, нема да има војна со САД, иако односите помеѓу двете земји ...

Хаменеи: Нема да има војна со САД

Локално - 15.05.2019

Иранскиот Врховен лидер, ајатолахот Али Хаменеи, увери дека нема да има војна со САД, иако двете земји ги зголемија тензиите во последниве недели со своите активности поради ракетната и нуклеарната програма на Исламската Република.

„Нема да има никаква војна“ меѓу Иран и САД, вели Хамнеи

МКД - 14.05.2019

И покрај порастот на тензиите меѓу Иран и САД, двете земји нема да се вклучат во воен конфликт, но исто така нема да има нов нуклеарен договор, рече иранскиот Врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи. „Нема да има никаква војна.

Хамнеи вети дека нема да има војна со САД

Нетпрес - 14.05.2019

Врховниот водач на Исламската Република Иран, ајатолахот Али Хамнеи порача во вторникот дека „нема да има војна“ со САД, според објавата на неговата мрежна страница Khamenei.ir. Ајатолахот Али Хамнеи се обратил пред високите ирански функционери и ...

Трамп негира дека планира да прати војници на Блискиот исток

Р.С.Европа - 14.05.2019

Претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп ги нарече лажни вести пишувањата во Њујорк тајмс во кои се наведува дека Белата куќа разработува план за можно распоредување на 120 000 војници на Блискиот исток, во случај Иран да ги ...

Трамп: Нема да има војна со Иран

Press24 - 14.05.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги отфрли наводите според кои САД планира војна со Иран. Трамп реагираше на денешниот извештај на Њујорк Тајмс според кој Белата куќа разгледува воени планови против Иран и можно испраќање 120.000 ...

Трамп негира дека САД имаат план за испраќање 120.000 војници на Блискиот исток

Нетпрес - 14.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негираше во вторникот тврдењата во американските медиуми дека планира да испрати 120.000 војници на Блискиот исток кои би ги одбиле наводните можни воени и нуклеарни напади од Иран.

Трамп нема намера да испраќа американски војници на Блискиот Исток поради Иран

Независен - 14.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги отфрли како неточни наводите на весникот „Њујорк Тајмс“ дека САД планираат да испратат свои војници на Блискиот Исток, поради ескалацијата на тензиите со Иран. – Мислам дека тоа се лажни вести.

Зариф во посета на Индија по прекинот на увоз на нафта од Иран

Р.С.Европа - 14.05.2019

Иранскиот министерот за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф се сретна со неговата колешка од Индија, Сушма Сварај во Њу Делхи, откако земјата го прекина увозот на иранската нафта, по новите санкции на САД.

Иранскиот министер за надворешни работи во посета на Индија по санкциите од САД

Макфакс - 14.05.2019

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, во вторник ќе одржи разговори со својот индиски колега во главниот град на Индија, откако Њу Делхи престана да купува иранска нафта по обновените санкции на САД.

Трамп: Ако Техеран се обиде нешто, ќе страда!

Фокус - 14.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп беше запрашан за инцидентот во кој учествуваа саудиските танкери на брегот на УАЕ, под сомнение дека станува збор за саботажа. „Доколку официјален Техеран се обиде да направи нешто што би личело на напад, многу ...

САД планираат да пратат 120.000 војници на Блискиот Исток за да му се спротивстават на Иран

МКД - 14.05.2019

Њујорк тајмс објави дека постои таен план на Белата куќа за евентуална ескалација на конфликтот со Иран. Според извештајот на американскиот весник, на состанокот на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, одржан ...

Пентагон ќе испрати 120.000 војници на Блискиот Исток за да му се спротивстави на Иран

Макфакс - 14.05.2019

Пентагон подготви план за испраќање 120.000 војници на Блискиот Исток во случај Иран да одлучи го забрза развојот на нуклеарното оружје или да ги нападне американските сили, пренесува „Њујорк тајмс”.

Планот е подготвен: Американците се подготвуваат за војна со Иран, на Блискиот исток пристигнуваат 120 илјади војници

Точка - 14.05.2019

На состанокот на главните советници за безбедност со претседателот на САД кој бил одржан минатиот четврток, пред Доналд Трамп бил претставен планот за евентуален судир со Иран. Наводно вршителот на должноста министер за одбрана, Патрик Шанахан го ...

Белата куќа разгледува воени планови со испраќање до 120.000 американски војници на Блискиот исток

Локално - 14.05.2019

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за одбрана Патрик Шенахан претставил воен план кој предвидува испраќање до 120.000 ...

„Њујорк тајмс“: Тајниот план на Трамп за Иран

Независен - 14.05.2019

„Њујорк тајмс“ го објави тајниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за евентуална ескалација на судир со Иран. Според весникот, на минатонеделниот состанок со советникот за безбедност на Белата куќа Џон Болтон и со в.д.

Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран

24Инфо - 15.05.2019

САД не се подготвуваат за војна со Иран и покрај неодамнешните ескалации на тензиите, рече во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп ги отфрли како лажни вести и написите на неколку медиуми дека Белата куќа размислува да испрати ...

Контродикторни изјави на иранскиот ајатолах Хамнеи

MakPress - 15.05.2019

Иранскиот врховен лидер ајтолахот Али Хамнеи на синоќешната ифтар вечера имаше контроверзни изјави. Ајатолахот Хамнеи истакна дека „никој не сака војна“, но и оти на Исламска Република Иран не би и било тешко да збогатува ураниум на ниво на оружје.

Иран и официјално го прекина извршувањето на дел од своите обврски од ЈЦПОА

24Инфо - 15.05.2019

Иран и официјално го суспендира извршувањето на дел од своите обврски според Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА) на 15 мај, објави иранската новинска агенција ИСНА во средата, цитирајќи го претставникот на Организацијата за атомска енергија ...

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

Н.Македонија - 15.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на „Њујорк тајмс“ дека Белата куќа размислува за распоредување на 120 илјади војници на Блискиот Исток, доколку Иран ги нападне американските сили или го забрза развојот на ...

Трамп: Нема да има војна со Иран

Република - 14.05.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ги отфрли наводите според кои САД планира војна со Иран. Трамп реагираше на денешниот извештај на Њујорк Тајмс според кој Белата куќа разгледува воени планови против Иран и можно испраќање 120.000 ...

Трамп: Немаме план за испраќање американски војници на Блискиот Исток поради Иран

ММС - 14.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги отфрли како неточни наводите на весникот „Њујорк Тајмс“ дека САД планираат да испратат свои војници на Блискиот Исток, поради ескалацијата на тензиите со Иран. – Мислам дека тоа се лажни вести.

Иранскиот министер за надворешни работи во посета на Индија по санкциите од САД

24Инфо - 14.05.2019

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, во вторник ќе одржи разговори со својот индиски колега во главниот град на Индија, откако Њу Делхи престана да купува иранска нафта по обновените санкции на САД.

Пентагон ќе испрати 120.000 војници на Блискиот Исток за да му се спротивстави на Иран

24Инфо - 14.05.2019

Пентагон подготви план за испраќање 120.000 војници на Блискиот Исток во случај Иран да одлучи го забрза развојот на нуклеарното оружје или да ги нападне американските сили, пренесува „Њујорк тајмс”.

Советници на Трамп предлагаат испраќање до 120.000 американски војници на Блискиот исток

24Инфо - 14.05.2019

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за одбрана Патрик Шенахан претставил воен план кој предвидува испраќање до 120.000 ...

„Њујорк тајмс“: Тајниот план на Трамп за Иран

Либертас - 14.05.2019

Според весникот, на минатонеделниот состанок со советникот за безбедност на Белата куќа Џон Болтон и со в.д. министерот за одбрана Патрик Шанахан претстави нов воен план, според кој е предвидено испраќање на 120.000 американски војници на Блиски ...

Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран

Н.Македонија - 15.05.2019

САД не се подготвуваат за војна со Иран и покрај неодамнешните ескалации на тензиите, рече во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп ги отфрли како лажни вести и написите на неколку медиуми дека Белата куќа размислува да испрати ...

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

Точка - 15.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на Њујорк тајмс дека Белата куќа размислува за распоредување на 120.000 војници на Блискиот Исток, доколку Иран ги нападне американските сили или го забрза развојот на ...

Трамп: Немаме план за испраќање американски војници на Блискиот Исток поради Иран

MakPress - 14.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги отфрли како неточни наводите на весникот „Њујорк Тајмс“ дека САД планираат да испратат свои војници на Блискиот Исток, поради ескалацијата на тензиите со Иран. – Мислам дека тоа се лажни вести.

Иранскиот министер за надворешни работи во посета на Индија по санкциите од САД

Н.Македонија - 14.05.2019

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, во вторник ќе одржи разговори со својот индиски колега во главниот град на Индија, откако Њу Делхи престана да купува иранска нафта по обновените санкции на САД.

Пентагон ќе испрати 120.000 војници на Блискиот Исток за да му се спротивстави на Иран

Centar - 14.05.2019

Пентагон подготви план за испраќање 120.000 војници на Блискиот Исток во случај Иран да одлучи го забрза развојот на нуклеарното оружје или да ги нападне американските сили, пренесува „Њујорк тајмс”.

Советници на Трамп предлагаат испраќање до 120.000 американски војници на Блискиот исток

Независен - 14.05.2019

На состанок на главните советници за безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бил одржан минатиот четврток, вршителот на должност министер за одбрана Патрик Шенахан претставил воен план кој предвидува испраќање до 120.000 ...

„Њујорк тајмс“: Тајниот план на Трамп за Иран

Локално - 14.05.2019

„Њујорк тајмс“ го објави тајниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за евентуална ескалација на судир со Иран. Според весникот, на минатонеделниот состанок со советникот за безбедност на Белата куќа Џон Болтон и со в.д.

Трамп и Помпео тврдат дека не сакаат војна со Иран

Точка - 15.05.2019

САД не се подготвуваат за војна со Иран и покрај неодамнешните ескалации на тензиите, рече во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп ги отфрли како лажни вести и написите на неколку медиуми дека Белата куќа размислува да испрати ...

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

24Инфо - 15.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на „Њујорк тајмс“ дека Белата куќа размислува за распоредување на 120.000 војници на Блискиот Исток, доколку Иран ги нападне американските сили или го забрза развојот на ...

Трамп: Нема да испратиме американски војници на Блискиот Исток поради Иран

+инфо - 14.05.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги отфрли како неточни наводите на весникот „Њујорк Тајмс“ дека САД планираат да испратат свои војници на Блискиот Исток, поради ескалацијата на тензиите со Иран. – Мислам дека тоа се лажни вести.