TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку е корисно раното воведување на алергени во исхраната на бебињата?

Кајгана - 20.03.2019

Во последните неколку години едно од најчестите прашања што научниците го поставуваат е кога е најдоброто време да се воведат намирници за да се спречат алергиите на храна кај бебињата. Американската академија за педијатрија објави податоци за тоа ...

Нови откритија: Раното давање кикирики на бебињата може да ги спречи алергиите?

+инфо - 20.03.2019

Воведувањето на кикирики на рана возраст може да им помогне на некои бебиња да ги избегнат алергиите , според новиот водич на Американската академија за педијатрија (ААП). Упатствата, објавени во списанието Педијатрија, го ажурираат и го заменуваат ...

Зошто е важно веганите да јадат кикирики?

+инфо - 19.03.2019

Нутритивната вредност на кикириките е карактеристична по високиот процент на протеини кои се особено важни за веганите. К икириките се многу калорична намирница, но истовремено и квалитетна и здрава.

(Галерија) Маја Кикириткова по породувањето промовира нова колекција

Репортер - 19.03.2019

Модната дизајнерка Маја Кикириткова ја промовираше својата нова колекција „Елеазар на Маја Кикириткова“. Ова е прва колекција на дизајнерката по породувањето и едногодишната пауза. Кикириткова ја претстави својата пролетна колекција, а во неа ...