TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина режисерот Милош Форман

Н.Македонија - 16.04.2018

На 86-годишна возраст по кратко боледување синоќа почина познатиот американски режисер со чешко потекло Милош Форман. Како што соопшти менаџерот на Форман, Денис Аспланд, режисерот-оскаровец починал во неговиот дом во местото Ворен во американската ...

Почина славниот режисер Милош Форман

Локално - 16.04.2018

Почина славниот американски режисер со чешко потекло Милош Форман. Како што соопшти менаџерот на Форман, Денис Аспланд, режисерот-оскаровец починал на 86 години во неговиот дом во местото Ворен во американската сојузна држава Конектикат.

Десет филма на Милош Форман што мора да ги гледате

Факултети - 16.04.2018

Сите филмови на Милош Форман се химна за слободата. И кога ја раскажуваше приказната за чешкиот трговски помошник и за американскиот порномајстор, за Моцарт и њујоршките хипици, тој всушност говореше за поединци кои се борат против составот, се ...

Ова се 6-те најлегендарни сцени од филмовите на Милош Форман

Шеталиште - 15.04.2018

Милош Форман, познатион филмски режисер, почина вчера во САД на 86-годишна возраст после кратко боледување. Во неговата кариера има два Оскара за најдобар режисер за филмовите „Летот над кукавичјото гнездо“ (1975 година) и „Амадеус“ (1984 година), ...

Почина режисерот Милош Форман

Тера - 16.04.2018

На 86-годишна возраст по кратко боледување синоќа почина познатиот американски режисер со чешко потекло Милош Форман. Како што соопшти менаџерот на Форман, Денис Аспланд, режисерот-оскаровец починал во неговиот дом во местото Ворен во американската ...