TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсен човек кој сакал да оди на погребот на убиените во неодамнешните инциденти во Косово

Либертас - 01.10.2023

Косовската полиција денеска на граничниот премин Јариње го уапси Србинот Лазар Ј. од Звечан. Како што пренесуваат српските медиуми, Лазар Ј. одел на погребот на Стефан Недељковиќ кој загина во последните немири во Косово.

Детали за апсењето на Србинот во Јариње оти тргнал на погреб кај убиен во Бањска

Макфакс

Вучиќ најави докази за настаните во Бањска во наредните 24 часа

360 степени

Александар Вучиќ: За 24 часа ќе имам нови информации за убиството на Косовските Срби

Слободен Печат

ВИДЕО| Вучиќ најави докази во врска со настанот во Бањска

Нетпрес

Вучиќ утрово проговори за Косово: Најтешките 7 дена во последните 15 години се зад нас

Слободен Печат

Косовската полиција уапси Србин додека одел на погреб на загинат во Бањска

Локално

Zoom 4NEWS Н.Македонија Макфакс Денешен Нетпрес Точка Опсервер

Ова се санкциите за Вучиќ доколку се докаже дека власта е вмешана во конфликтот во Бањска

4NEWS - 01.10.2023

Доколку се докаже поврзаноста на организаторите на вооружениот конфликт во Бањска и официјален Белград, Србија може да претрпи сериозни последици. Ова го објави и угледниот весник „Гардијан“ кој наведува дека е можно да и се воведат санкции на ...

Вучиќ тврди ја повлекува војската од границата со Косово – Курти вели го следиме секое движење српската војска тргна од три страни кон Косово

Телма

Вучиќ најави повлекување на трупите од косовската граница: Србија не сака војна

360 степени

„Њујорк тајмс“ за конфликтот во Бањска: Зошто САД и порачуваат на Србија да ги повлече војниците од границата со Косово?

Вечер Прес

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, Србија сака да стане членка на ЕУ

А1 On

Вучиќ за ФТ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тоа подрачје

24 Вести

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тоа подрачје

ТВ21

+инфо Локално Бриф Независен Република 24Инфо Либертас Во Центар

Први протести по инциденот на Косово во Белград: „Србија против насилство“ вечерва пред собранието и РТС

Слободен Печат - 30.09.2023

Во Белград се одржува 22. протест „Србија против насилството“. Протестот започна пред Народното собрание, а како што беше претходно најавено, прошетката ќе оди по таканаречената медиумска рута, но ќе заврши до зградата на Српското претседателство.

Заврши 22. протест „Србија против насилство“, Лазовиќ го обои во розева боја логото на РТС

CivilMedia

Денеска во Белград ќе се одржи нов протест „Србија против насилство”

Слободен Печат

Албин Курти бара НАТО да ја чува косовската северна граница кон Србија

Алсат-М - 30.09.2023

Косовскиот премиер Албин Курти информираше дека полицијата пронашла оружје во вредност од повеќе од 5 милиони евра на северот и го повтори барањето терористите кои избегаа од Косово да бидат екстрадирани од Србија за да се соочат со правдата.

Курти за Ал Џезаира: Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Бизнис Вести

И претставник на САД се огласи за хаосот Србија-Косово: Да бидеме искрени

Скопје1

Курти за Ал Џезира: Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Локално

За Курти, Вучиќ и Радојичиќ се исти како Милошевиќ и Аркан во 90-тите

Независен

НЕ Е ИСКЛУЧЕН НОВ НАПАД Курти ги спореди Вучиќ и Радоичиќ со Милошевиќ и Аркан во 90-те

+инфо

Курти за „Ал Џезира“: Вучиќ и Радојичиќ се како Милошевиќ и Аркан, како Путин и Пригожин

365

24Инфо Н.Македонија Република Пулс24 Слободен Печат MakPress Макфакс Опсервер

Вјоса Османи разговараше со своите министри за „непријателските акции на Србија“

Локално - 30.09.2023

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска одвоено разговараше со министрите за одбрана и внатрешни работи на Косово, Ејуп Маќедонци и Дељаља Свечља. Нејзиниот кабинет соопшти дека на средбата со министерот за одбрана, на која присуствувал и ...

Вјоса Османи разговараше со своите министри за „непријателските акции на Србија“

Zoom

Вјоса Османи разговараше со своите министри за „непријателските акции на Србија“

Frontline

Вјоса Османи разговараше со своите министри за „непријателските акции на Србија“

MakPress

Блинкен во разговорот со Вучиќ ја истакна важноста од деескалација

Локално - 30.09.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и српскиот претседател Александар Вучиќ разговараа за важноста од преземање итни мерки за деескалација на тензиите со Приштина, по насилството на 24 септември и смртта на припадник на косовската ...

Вучиќ за изјавата на Радоичиќ: Видов само „скратена верзија“, некои прашања ќе мора да бидат поставени

360 степени

Вучиќ: Се согласив со Блинкен дека е потребна посилна улога на КФОР на северот на Косово

Канал5

Вучиќ: Разговарав со Блинкен, не се согласивме за природата на она што се случи на Косово

Макфакс

Вучиќ: Разговарав со Блинкен, не се согласивме за природата на она што се случи на Косово

Опсервер

Вучиќ: Разговарав со Блинкен, не се согласивме за природата на она што се случи на Косово

Press24

НАТО не ни пречи, нека праќаат војници, Курти помалку ќе дивее, кажа Вучиќ

Н.Македонија

Точка 24Инфо

Амбасадорот на Србија во САД: Сакаме НАТО да ја преземе контролата врз северот на Косово

МКД - 29.09.2023

Амбасадорот на Србија во Вашингтон, Марко Ѓуриќ, изјави дека единствениот пат кој Србија го гледа како „пат напред“ е НАТО да ја преземе контролата над северот на Косово. „Иако ова можеби ќе ви звучи чудно што го слушате од амбасадор на Србија, но ...

Ѓуриќ: Сакаме НАТО да ја преземе контролата на северот на Косово

Слободен Печат

Ѓуриќ: Сакаме НАТО да ја преземе контролата на северот на Косово

Курир

Ѓуриќ: Сакаме НАТО да ја преземе контролата врз северот на Косово

Фактор

Османи: Србија треба да одговара, во спротивно може да се повторат терористичките акции

Слободен Печат - 29.09.2023

Претседателката на Косово, Вјоса Османи , се сретна со амбасадорите на Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Германија, Франција, Италија и Европската Унија, со цел да разговараат за актуелната состојба на северот на Косово, јавуваат ...

Османи: Србија треба да одговара, во спротивно може да се повторат терористичките акции

Press24

Османи: Србија мора да одговара!

Пулс24

НАТО: Пристигнуваат дополнителни сили на КФОР, ги зголемуваме активностите на северот

Денар - 29.09.2023

Северноатлантскиот совет вчера овласти дополнителни сили од Обединетото Кралство, доколку е потребно, да ја решат актуелната ситуација на Косово. Ова се наведува во одговорот на претставници на НАТО на анкетата на „Косово онлајн“, колку дополнителни ...

НАТО: Ќе има дополнителни сили за КФОР, поради ситуацијата на северот!?

Expres

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Макфакс

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Опсервер

Вучиќ: Не сакаме војна, војската нема да влезе на Косово, ќе се повлечеме од тоа подрачје

Канал5

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Точка

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Скопје1

Курир Press24 Lider Телма

Претседателство на Косово: Побаравме нашата полиција и НАТО заеднички да патролираат во пограничната област

Локално - 29.09.2023

Претседателството на Косово денеска реагираше на изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, кој одговарајќи на критиките во врска со неговата идеја КФОР да биде распореден на север, рече дека тоа било барање и на претседателката Вјоса Османи, ...

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Бизнис Вести

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Сител

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Слободен Печат

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Канал5

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Република

Курти: Ни требаат заеднички патроли на косовската полиција и КФОР долж границата со Србија

Курир

MakPress Нетпрес +инфо 24 Вести Слободен Печат