TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија сака да започне со масовно вакцинирање во октомври

Deutsche Welle - 01.08.2020

Во октомври треба да започне масовното вакцинирање против коронавирус, јавуваат руски медиуми. Барањето за дозвола се подготвува. Рускиот државен истражувачки институт Гамалеја во Москва ги заврши клиничките истражувања со вакцината, соопштил ...

Фаучи : Се сомневам и во руската и во кинеската вакцина

Канал5 - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи, главен советник во Белата куќа за епидемијата на коронавирус, изрази сомнеж во безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина. „Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат ...

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Опсервер - 01.08.2020

Вашингтон, 1 август 2020 () – Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини ...

Русија почнува со вакцинација против Ковид 19 во октомври

Слободен Печат - 01.08.2020

Први ќе се вакцинираат лекарите и наставниците. Во октомври Русија планира да отпочне со масовно вакцинирање против Ковид 19. Информацијата ја потврди министерот за здравство Михаил Мурашко.

Фаучи се сомнева во безбедноста на руските и кинеските вакцини против коронавирус

Локално - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина. „Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат своите вакцини пред да им ги дадат на некој“, рече Фаучи во ...

Русија есенва почнува со вакцини против корона, американски експерт – не верува

Expres - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи, угледен научник за епидемијата на коронавирус, изрази сомнеж за безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина и кои, според најавите од Москва, ќе почнат да се употребуваат од октомври..

Русија веќе во октомври планира масовна вакцинација против Ковид-19

Канал5 - 01.08.2020

Русија се подготвува да започне кампања за масовно вакцинирање против коронавирус во октомври, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил Мурашко, јави руската новинска агенција РИА.

Русија во октомври ќе почне со масовно вакцинирање против ковид-19

Сакам да кажам - 01.08.2020

Русија се подготвува да започне со масовно вакцинирање против новиот коронавирус во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашко. Тој кажа дека завршиле клиничките тестирања на вакцината развиена од државниот истражувачки институт ...

Русија планира масовно вакцинирање против ковид-19 во октомври

360 степени - 01.08.2020

Русија планира да почне масовно вакцинирање против ковид-19 во октомври, изјави министерството за здравство Михаил Мурашко. Планот за масовното вакцинирање доаѓа откако, според него, завршило клиничкото испитување на вакцината кое го спроведуваше ...

Русија планира масовно вакцинирање против коронавирусот уште во октомври

МКД - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне масовна кампања на вакцинирање против новиот коронавирусот во октомври, кажа денес рускиот министер за здравство Михаил Мурашко, пренесува руската агенција РИА.

Русија се подгoтвува за масовна вакцинација против корона вирус

Независен - 01.08.2020

Русија се подготвува во октомври да почне со масовна вакцинација против корона вирус, соопшти министерот за здравство Михаил Мурашко. Министерот рече дека лекарите и наставниците ќе бидат први вакцинирани, но не откри која вакцина ќе биде користена, ...

КОИ ВАКЦИНИ ЗА КОРОНА ГИ КУПУВА ЕУ, и дали ќе го имаме истиот избор

Вечер - 01.08.2020

Фармацевтските компании „Sanofi Sa“ и „GlakoSmitKlin Plc“ објавија дека се во напредна фаза на преговори за испорака до 300 милиони дози на експериментална вакцина против Ковид-19, за Европската унија.

Русија планира масовно вакцинирање против Ковид-19 веќе во октомври: Докторите и наставниците ќе имаат приоритет

Точка - 01.08.2020

Русија се подготвува за започнување на масовна кампања за вакцинирање против новиот коронавирус веќе во октомври оваа година. Ова денес го потврди рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко, пренесува руската новинска агенција „РИА“.

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Макфакс - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Русија се подготвува за масовна вакцинација против коронавирусот

Press24 - 01.08.2020

Русија се подготвува во октомври да почне со масовна вакцинација против коронавирусот, соопшти министерот за здравство на оваа земја, Михаил Мурашко. Тој рече дека лекарите и наставниците ќе бидат првите кои ќе бидат вакцинирани, но не откри која ...

Што ако никогаш не се развие вакцина за ковид-19?

Р.С.Европа - 01.08.2020

Иако земјите полека се одмрзнуваат по острите мерки, милијарди луѓе ги губат нивните средства за живот. Затоа со нетрпение се чека на она што можеби ќе го означи крајот на пандемијата - вакцина против коронавирусот.

Европа купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија

Фактор - 01.08.2020

Европската Унија купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија. Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и ќе набави 300 милиони вакцини против коронавирусот.

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Макфакс - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

Најбогатите Руси веќе ја примиле вакцината против корона

Локално - 01.08.2020

Неколку стотици врвни руски менаџери и водечки државни службеници се вакцинирани со експериментална вакцина против коронавирус од април досега. На политичката елита на Кремљ и беше дадена можност предвреме да се заштити од злобната зараза.

Руската вакцина за КОВИД-19 создала имунитет кај сите волонтери

Локално - 01.08.2020

Вакцината против коронавирус која се развива во Русија создава имунитет кај сите волонтери. Ова го соопшти во интервју за Си-Ен-Ен шефот на рускиот фонд за директни инвестиции (РФДИ) Кирил Дмитриев.

ЕК: Постигнат договор за купување на 300 милиони дози вакцини

Локално - 31.07.2020

Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и обезбедила набавка на 300 милиони вакцини против инфекцијата „ковид-19“. „Предвидено е, откако вакцината се покаже како безбедна и ефикасна против ковид-19, ...

Најдоцна до утре Грција ќе одлучи дали ќе ги отвори границите за македонските државјани во текот на август

Сител - 31.07.2020

Најдоцна до утре Грција ќе одлучи дали ќе ги отвори границите за македонските државјани во текот на август. Ова прашање грчките власти го разгледуваат откако вчера Европската унија го ревидираше списокот на безбедни земји, но на истиот не се најде ...

САД сè уште немаат план за дистрибуција на идната вакцина

Локално - 31.07.2020

Додека научниците и фармацевтските компании ширум светот работат многу брзо на развивање на вакцина против коронавирус, голем број здравствени службеници во Соединетите држави и некои членови на американскиот Конгрес предупредуваат дека ...

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

Опсервер - 31.07.2020

Вашингтон, 31 јули 2020 () – Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за ...

Пентагон потпиша милионски договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

Слободен Печат - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн” (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска”.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

Курир - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

Локално - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Американската војска ќе се вакцинира со Глаксо вакцината против ковид-19

+инфо - 31.07.2020

Во соопштението се наведува дека ГСК е единствената компанија што доставила понуда според договорот, што би се состоело од доставување на вакцината до „персоналот во воени објекти во САД и пошироко“.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

24Инфо - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн” (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска”.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

А1 On - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

Либертас - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Пентагон потпиша договор за снабдување на американската војска со големи количини вакцини против ковид-19

Канал5 - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишале договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ за снабдување „масовни количини вакцини против ковид-19 за американската војска“.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

24 Вести - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Американската војска ќе се вакцинира со Глаксо вакцината против ковид-19

еМагазин - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против ковид-19 за американската војска“.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

MakPress - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Русите први во светот регистрираа вакцина против Ковид-19 – од 15 август е бесплатна за Русите

Скопје инфо - 31.07.2020

Вакцината против коронавирус која ја направија во Институтот „Николај Гамалеј“ во Москва, ќе биде регистрирана до 12 август, а истата ќе започне да се применува на 15 август. Во тек е финалната постапка и експертите сега треба да дадат согласност за ...

Русите први во светот регистрираа вакцина против Ковид-19

USB - 31.07.2020

Вакцината против коронавирус која ја создадоа во Институтот „Николај Гамалеј“ во Москва, ќе биде регистрирана до 12 август, а истата ќе почне да се применува на 15 август. Во тек е финалната постапка и експертите сега треба да дадат согласност за ...

ЕК: Постигнат договор за купување на 300 милиони дози вакцини

Frontline - 31.07.2020

Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и обезбедила набавка на 300 милиони вакцини против инфекцијата „ковид-19“. „Предвидено е, откако вакцината се покаже како безбедна и ефикасна против ковид-19, ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Вечер - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Н.Македонија - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

MTM - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Вечер - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Другите се на листа на чекање, БОГАТИТЕ РУСИ ВЕЌЕ ЈА КОРИСТАТ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА

Вечер - 01.08.2020

Европската Унија купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија. Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и ќе набави 300 милиони вакцини против коронавирусот.

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Centar - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Н.Македонија - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА. Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Точка - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

24Инфо - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

MTM - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Слободен Печат - 01.08.2020

Во западните земји се развиваат тро вакцини, кои се во првата фаза од клиничкото испитување врз човекот. Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

А1 On - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.