TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од 9.000 загинати во двата земјотреса во Турција и Сирија

Опсервер - 08.02.2023

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни состојби. Повредени се 38.224 лица, јави Анадолија. Тешко е да се потврди бројот на загинати во Сирија, но нејзините државни медиуми и спасувачките ...

Речиси 10 000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

360 степени

Зимските услови и последователните потреси ги отежнуваат спасувачките напори во Турција и Сирија

Р.С.Европа

Зарем се потребни несреќи за човекот да ја покаже својата вистинска природа?

Н.Македонија

Бројот на жртви по земјотресот во Турција и Сирија надмина 9.500

А1 On

Граѓански организации, Филхармонија, уметници: Македонскиот народ се организира за помош на настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Фактор

По секоја катастрофа, хуманоста оживува

Н.Македонија

Телма Сакам да кажам Бизнис Вести Макфакс 360 степени Р.С.Европа Кајгана Курир

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

Макфакс - 08.02.2023

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа во силниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртвите во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни ситуации. Повредени се 38.224 лица, јавува Анадолија.

Црниот биланс од земјотресот во Турција и Сирија се искачи над 11.000

Нова ТВ

ФОТО: Сателитски снимки ги откриваат размерите на катастрофата – ПРЕД И ПОТОА

Курир

(Видео) Птици и кучиња предупредија за земјотресот во Турција и Сирија

еМагазин

Сирија: Западните санкции ја влошуваат хуманитарната катастрофа по земјотресот

Кумановски м.

Хуманитарна помош и спасувачки тимови за подрачјата погодени од земјотресот во Турција

Бизнис Вести

Солидарност на дело: Македонските граѓани оставаат донации за најпогодените од земјотресот во Турција (ФОТО)

Локално

Кумановски м. ТВ21 Слободен Печат Сакам да кажам Вечер Прес 360 степени 24 Вести Р.С.Европа

ВИДЕО | Плоштадот Македонија полн со донациите за загрозените од земјотресот во Турција

Слободен Печат - 08.02.2023

Веднаш по катастрофалниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија, на плоштадот Македонија во Скопје беше поставен пункт за донации , каде граѓаните донираат за семејствата погодени од земјотресот.

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Курир

СКОПЈЕ ЗНАЕ ШТО ЗНАЧИ СОЛИДАРНОСТ – граѓаните масовно донираат по разорниот земјотрес во Турција и Сирија, еве до кога ќе трае акцијата! (ФОТО)

Курир

На скопскиот плоштад отворен пункт за донации за погодените во земјотресите во Турција и Сирија

360 степени

Секоја минута на скопскиот плоштад пристигнуваат донации за настраданите во земјотресот во Турција и во Сирија

Телма

Тетово донира 1 милион денари за Турција и за Сирија

Макфакс

Скопјани масовно донираат на пунктот на градскиот плоштад за населението погодено од земјотресите

Слободен Печат

Курир Независен Независен OhridNews Кумановски м. MakPress 24Инфо Република

Грција испраќа втор спасувачки тим во Турција

Слободен Печат - 08.02.2023

Грција денеска испраќа втор спасувачки тим во Турција за дополнително да помогне во спасувачката акција по силниот земјотрес од понеделникот, објавија грчките медиуми. Според истите информации, од Солун заминува тим од 15 пожарникари од специјалната ...

Сирија ја моли Европа за помош, санкциите голема кочница

Кумановски м.

Бројот на загинати од земјотресот во Турција надмина 8.300: Помош пристигнува од сите страни на светот

Еспресо

Хуманоста на дело - помош од Македонија за погодените подрачја во Турција и во Сирија

24 Вести

С Македонија ќе испрати помош и за Сирија, се утврдува што е потребно

360 степени

Македонските ученици кои ги погоди земјотресот во Турција, се на пат кон Анкара

Канал5

Ковачевски: Ќе има помош и за Сирија, но треба да видиме кои потреби ги имаат

Фактор

24 Вести еМагазин CivilMedia 360 степени Сител Кумановски м. 4NEWS MakPress

Турскиот фудбал на пауза десет дена поради катастрофата во Газиантеп и регионот

Sport 1 - 07.02.2023

Турскиот фудбал ќе паузира во следните десет дена и клубовите во Суперлигата и пониските професионални лиги ќе продолжат да се играт од 17 февруари објави турската фудбалска федерација (ТФФ), додека спортовите во сала засега остануваат на пауза до ...

Станковски: Огромна трагедија, за среќа бев во Скопје за време на земјотресот

Gol.mk

Станковски имал неверојатна среќа, раскажа како го избегнал земјотресот (ВИДЕО)

Sport 1

Фудбалерот Станковски во последен момент се спасил од разорниот земјотрес во Газиантеп

Сител

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете ги историските знаменитости во Турција и Сирија пред и по земјотресот

Екран

Фудбалер од Македонија во последен момент се спасил од разорниот земјотрес во Газиантеп

4NEWS

Лука Станковски од Газиантеп за „Спортски“: Ситуацијата во градот е многу лоша, јас за среќа бев во Скопје!

Спортски

Таратур MTM MakPress Пулс24 Фактор ТВ21 Пулс24

20 борци на ИСИС избегаа од затвор во Сирија по земјотресот

Фокус - 07.02.2023

Дваесет борци на „Исламска држава“ избегаа од затвор во северна Сирија, искористувајќи го хаосот предизвикан од разорниот земјотрес во областа на турско-сириската граница, јави ДПА. Цитирајќи ги затворските власти, Сириската опсерваторија за ...

Најмалку 20 џихадисти побегнаа од затвор во Сирија по разорниот земјотрес

Телма

Го искористија земјотресот и избегаа од затворот во Сирија – се знае и кој им помогнал

ТВ21

ПОРАДИ ЗЕМЈОТРЕСОТ ПУКАА ЅИДОВИ И ВРАТИ ВО СИРИСКИ ЗАТВОР: Избегаа најмалку 20 борци на ИСИС

Фактор

ОД ЗАТВОР ПОБЕГНАА НАЈМАЛКУ 20 ЏИХАДИСТИ ОД СИРИЈА Силниот земјотрес им го отвори патот

+инфо

Најмалку 20 членови на ИД избегале од сириски затвор по земјотресот

Слободен Печат

Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Макфакс

МКД Кајгана 24Инфо Република Скопје1 MTM Точка А1 On

Советот на Општина Кавадарци одобри 900 илјади денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Press24 - 07.02.2023

Советот на Општина Кавадарци вечерва на вонредна седница одобри 900 илјади денари пари од општинскиот буџет, за настраданите од земјотресите во Турција и во Сирија. Општинските советници со едноминутно молчење им оддадоа почит на загинатите во ...

Гази Баба ќе испрати 500.000 денари помош на Турција и Сирија

Скопје инфо

Еден милион денари парична помош од Општина Куманово за настраданото население од земјотресот во Турција и Сирија

Република

СЗО: Можно е 23 милиони луѓе да се погодени од земјотресот во Турција

Фокус

СЗО: Можно е 23 милиони луѓе да бидат погодени од земјотресите во Турција

А1 On

Скопските општини ќе обезбедат парична помош за населението во Турција и Сирија, сумите ќе бидат одредени на вонредни седници

Слободен Печат

Куманово ќе уплати 1 милион денари за помош на настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Kumanovo News

Скопје инфо Kumanovo News Локално Кумановски м. MakPress Скопје инфо Курир 24Инфо

Човечка мизерија на руската државна телевизија: Ние не сме Црвен крст (ВИДЕО)

Канал5 - 07.02.2023

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави скандалозен клип од руската државна ТВ програма Русија 1. На снимката се гледа неименуван гостин кој зборува за последиците од двата силни земјотреси што го ...

(Видео) Скандалозна изјава на руската државна телевизија за земјотресот во Турција и Сирија: Не сме ние Црвен крст

Макфакс

Сирискиот Црвен крст бара од ЕУ да ги симне санкциите поради земјотресот

Нетпрес

Сирискиот Црвен крст бара ЕУ да ги укине санкциите против Дамаск поради разорниот земјотрес

Кумановски м.

Помош на настраданото население погодено од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Бизнис Вести

Црвениот крст соопшти сметки и телефонски броеви за донации за настраданите во Турција и во Сирија

Факултети

Македонскиот Црвен крст отвори сметки за донација за Турција и Сирија

Република

Макфакс 24Инфо Опсервер MakPress Бриф Точка ТВ21 Centar

Советот на Општина Маврово и Ростуше одобри 500 илјади денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија! ...

Во Центар - 07.02.2023

Советот на Општина Маврово и Ростуше денес на вонредна седница одобри 500 илјади денари пари од општинскиот буџет за настраданите од земјотресите во Туркије и Сирија. На седницата беа предложени две точки на дневен ред и тоа: -Донесување на одлуката ...

Центар Жупа прогласи седум дневна жалост за настраданите во Турција и Сирија

Либертас

Помош за Турција се собира во Дебарско

Курир

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Gostivarpress.mk

Општина Маврово и Ростуше одвои 500.000 денари за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија, прогласи и денови на жалост

Zoom

Во општина Центар Жупа седумдневна жалост за настраданите во земјотресот во Турција

MakPress

Турција прогласи седумдневна национална жалост, расте бројот на жртви

MakPress

Опсервер Курир Lider Press24 Нетпрес Вечер Прес MakPress ТВ21

Волонтери од Македонија, заминаа за Турција

Алсат-М - 07.02.2023

Поради силните земјотреси кои ја погодија Турција, многу пожарникари и спасувачки екипи итно се мобилизираа за да и помогнат да се справи со последиците од оваа природна катастрофа. „Денеска ја испраќаме екипа на пожарникари, спасувачи од Тетово, на ...

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Сител

Општина Гостивар испрати спасувачки тим во Турција

Опсервер

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Gostivarpress.mk

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Опсервер

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

MakPress

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Zoom

Скопје инфо 24Инфо Бриф Канал5 Вечер Прес CivilMedia Во Центар Press24

(ВИДЕО) Русин на државна телевизија кажа дека тие не се Црвен Крст, затоа што ниту Сиријци, ниту Турци не се борат со ...

Фактор - 07.02.2023

Ние не сме Црвен Крст, вели гостин на емисија на руската државна телевизија за земјотресите во Турција и Сирија. Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави видео од руската државна ТВ програма Русија 1.

Тепачка во трговски центар на подрачјето на Гази Баба

Курир - 07.02.2023

На 06.02.2023 во 14.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во трговски центар на подрачјето на Гази Баба, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Е.Е.(26) и Д.Ф.(35), двајцата од Скопје.

Еден милион денари ќе добијат турскиот и сирискиот народ од општина Тетово

ТВ21 - 07.02.2023

Советот на општина Тетово на вонредната седница одржана денеска додели средства во вредност од 1 милион денари во овие тешки денови за турскиот и сирискиот народ. Како што соопштуваат, дополнително е изгласан и предлог за формирање на Комисија за ...

Тетово ќе донира еден милион денари за турскиот и сирискиот народ

4NEWS

Тимови за заштита се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Алсат-М - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди ...

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

MakPress

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Опсервер

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

А1 On

Максути: 40 лица од Тимот за заштита се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција,

Канал5

Максути: Спасувачки тимови се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Слободен Печат

Максути за МИА: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Либертас

Независен Скопје инфо Во Центар Zoom OhridNews Н.Македонија МКД Frontline

За в четврток свикана итна седница на Советот за доделување хуманитарна помош за настраданите во земјотресот во Турција

Вечер Прес - 07.02.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски поднесе иницијатива за свикување на итна вонредна седница во четврток за доделување хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција.

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

ТВ21

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Centar

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Макфакс

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Канал5

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Опсервер

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Press24

Скопје инфо А1 On CivilMedia 24Инфо MakPress Сител 24 Вести Република

Сојунчу побара помош за Турција, Лестер реагираше на најдобар можен начин (ВИДЕО)

SportMedia - 07.02.2023

Големата трагедија која што ја погоди Турција во текот на вчерашниот ден и разорниот земјотрес кој однесе до во моментов познати 5000 жртви го потресе целиот свет. Планетата се солидаризира со народот во пријателска Турција и во моментов се обидува ...

Ограбувале луѓе во Турција и им продавале ќебиња пет пати поскапо

Кумановски м.

Турски репрезентативец бесен: Се крадат ќебиња и се продаваат по петпати повисока цена

Макфакс

Турски репрезентативец бесен: Се крадат ќебиња и се продаваат по петпати повисока цена

24Инфо

Турски репрезентативец бесен: Се крадат ќебиња и се продаваат по петпати повисока цена

Точка

Турски репрезентативец бесен: Се крадат ќебиња и се продаваат по петпати повисока цена

Centar

Турски репрезентативец бесен: Се крадат ќебиња и се продаваат по петпати повисока цена

MTM

А1 On

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

Курир - 06.02.2023

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, денеска беше во посета на ЈКП Гази Баба каде имаше средба со вработените. Повод за средбата, беше одлуката за покачување на платите на вработените и сезонските работници во ЈКП Гази Баба.

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

MakPress

Стефковски: Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

Press24

Повисоки плати за сезонските работници во ЈКП „Гази Баба“

Скопје инфо

Повисоки плати за вработените во ЈКП Гази Баба од овој месец

24Инфо