TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓанска политика „Ајде“ со протест: Ќе ја вратиме демократијата и слободата

Нова ТВ - 23.12.2014

Група активисти ја блокираа улицата пред Собрание со цел, како што велат, да ја вратат демократијата во рацете на граѓаните, јавува репортерката на НОВА Славица Филиповска. Членовите на „Ајде“ седнати на столчиња пред споменикот на АСНОМ кај ...

ФОТО АЈДЕ на конфронтирање со штетните политики на власта

+инфо - 23.12.2014

Пред Собранието на Република Македонија, денеска, 123 граѓани и граѓанки ја промовираа платформата за граѓанска политика – АЈДЕ! Членовите на АЈДЕ, седнати на столчиња наспроти Собранието, а пред споменикот на АСНОМ, симболично им порачаа на ...

Граѓанска иницијатива: „Ајде“ против власта

Фокус - 23.12.2014

Невладиниот активист Петрит Сарачини вели дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја преземаат власта преку кражба на избори. Под мотото „Да ја ослободиме државата и да им ја вратиме на граѓаните“, стотина преставници на невладини организации и граѓани се собраа на ...

Забрчанец: Демократијата е сведена само на гласање за избори

Фактор - 23.12.2014

Граѓаните се извор на суверенитет, а демократијата не е можна без активни и сложни здружени луѓе. Ова се пораките од протестот што денеска ги изнесоа околу стотина претставници од граѓанската политика „Ајде“ кои седејќи на столче пред Собранието на ...

(ВИДЕО) „Ајде“: Политиката кај граѓаните

А1 On - 23.12.2014

Активисти денеска напладне ја блокираа улицата пред Собрание, седнаа на столчиња, 123 на број и симболично на тој начин им порачаа на пратениците и на власта дека бараат поголема вклученост на народот во политичките одлуки и враќање на политиката во ...

„Ајде“ пред Собрание: Ќе ја вратиме демократијата и слободата

Радио МОФ - 23.12.2014

Група активисти, членови на иницијативата „Ајде“ денеска напладне ја блокираа улицата пред Собрание со цел, како што велат, да ја вратат демократијата во рацете на граѓаните и социјалната правда, јавува Нова ТВ .

ФОТО Ајде да си ја вратиме политиката пред да биде предоцна!

+инфо - 23.12.2014

Околу 100 активисти, претставници на граѓански организации во минута пред 12 часот го својот протест со еден своевиден перформанс - седнати на столчиња и држејќи в рака транспаренти „Ајде“.

ФОТО: Протест пред Собрание – Ајде да ја вратиме политиката кај граѓаните

Либертас - 23.12.2014

Активисти и граѓански организации во моментов одржуваат протест пред Собранието на Македонија со кој јавно се бара поголема вклученост на народот во политичките одлучувања. Под девизита „Политиката кај граѓаните“, демонстрантите бараат од партиските ...

Протест пред Собранието, со мото „Политиката кај граѓаните. Ден порано, пред да биде предоцна“

Sky - 23.12.2014

Денеска, во 11:59 часот, Граѓанска иницијатива „Ајде“ ги повика граѓаните на протест пред Собранието. Мотото на протестот е „Политиката кај граѓаните. Ден порано, пред да биде ...

„Ајде“ ги повика граѓаните пред Собрание денеска во една минута до 12

+инфо - 23.12.2014

Граѓанска иницијатива „Ајде“ со пораката „Политиката кај граѓаните. Ден порано, пред да биде предоцна“, ги повика граѓаните денеска во 11.59 часот да дојдат пред ...

(ВИДЕО) „Ајде“ – граѓаните масовно против лагите и измамите на власта

А1 On - 23.12.2014

Новата граѓанска платформа „Ајде“ денеска ја имаше својата прва јавна акција, кога 123 активисти и граѓани седнаа на столчиња на улицата пред Собранието, под мотото „Ден порано, пред да биде предоцна“.

Платформа АЈДЕ:Иницијаторите се поклонија на химната,но свртеа грб на Собранието

Нова ТВ - 23.12.2014

Група активисти за човекови права денеска во 12 часот пред Собранието на Република Македонија ја промовираа платформата за граѓанска политика АЈДЕ. Исправени пред химната, но со завртен грб на Собранието, иницијаторите на платформата им порачаа на ...

Ајде на протест за да ја повратиме политиката!

+инфо - 22.12.2014

Активисти и граѓански организации ги повикуваат граѓаните на протест утре на пладне пред Собранието на Македонија со кој јавно ќе се побара поголема вклученост на народот во политичките одлучувања.

„Ајде“ од пред Собранието: Политиката кај граѓаните.Ден порано, пред да биде предоцна“

Локално - 23.12.2014

Граѓанска иницијатива „Ајде“, денеска пред Собрание излезе со пораката „Политиката кај граѓаните. Ден порано, пред да биде предоцна“-информира А1он. Активисти и граѓански организации бараат поголема вклученост на народот во политичките одлучувања и ...

(ФОТО) „Ајде“: Политиката кај граѓаните

Sky - 23.12.2014

Граѓанска иницијатива „Ајде“, денеска пред Собрание излезе со пораката „Политиката кај граѓаните. Ден порано, пред да биде предоцна“. Активисти и граѓански организации бараат поголема вклученост на народот во политичките одлучувања и враќање на ...