TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести низ Полска поради смрт на жена на која не и бил дозволен абортус

Радио МОФ - 28.01.2022

Синоќа во Полска се одржаа протести во повеќе градови поради смртта на 37-годишна жена на која не и бил дозволен абортус. Протестите доаѓаат една година откако земјата ги донесе едни од најрестриктивните закони за абортус во Европа.

Полска трудница починала додека една недела чекала да и го отстранат мртвиот фетус

Канал5 - 27.01.2022

Бремена жена во Полска починала откако морала да носи мртов фетус во својата утроба повеќе од една недела. Од болницата во која била лекувана демантираат дека во нешто згрешиле, но обвинителството покренало истрага.

Полска трудница почина откако била принудена да носи мртов фетус седум дена

МКД - 27.01.2022

Уште една трудница почина во Полска откако лекарите одбиле да извршат абортус кога срцето на фетусот престанало да чука. Нејзиното семејство јасно ја обвини владата - „има крв на вашите раце". Агњешка Т.

Полска трудница почина откако била принудена да носи мртов фетус седум дена

Слободен Печат - 27.01.2022

Уште една трудница почина во Полска откако лекарите одбиле да извршат абортус кога срцето на фетусот престанало да чука. Нејзиното семејство јасно ја обвини владата – „има крв на вашите раце”. Агњешка Т.