TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски го повтори партискиот став: Уставни измени само со хрватскиот модел

360 степени - 25.05.2023

Николоски вели дека тие нема да прифатат уставни измени, освен ако се примени хрватскиот модел каде што ќе стои дека Македонија е национална држава на македонскиот народ Под овие услови не сме спремни да гласаме за промена на уставот и доколку ...

Николоски: Ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за Уставни измени под вакви услови

MakPress

Ковачевски: Обвинувањата на Мицкоски се небулози и замајување на јавноста

Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ: Времето покажува дека што и да каже Ковачевски дека разговарал или не разговарал, него не може да му се верува

MakPress

Терминот 20 проценти нема да биде заменет со зборовите „албански јазик“ во Уставот

4NEWS

Битиќи уверува дека се обезбедени 80 пратеници за уставните измени

Локално

Дали се обезбедени 2/3 од пратениците за промена на Уставот?

Пулс24

24Инфо Опсервер МКД Канал5 365 Република Курир Press24

„Рамо до рамо до победа” во Куманово: Небулозите на Мицкоски нема да го попречат европскиот пат на државата

24Инфо - 25.05.2023

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа” денеска заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска и Оливер Спасовски беа меѓу граѓаните на општина Куманово. – Со одговорните политики на СДСМ државата ја вративме на вистинскиот колосек, ...

СДСМ: После лагите за мигранти, бугаризација, асимилација, сега нова глупост од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

СДСМ: После лагите за мигранти, бугаризација, асимилација, сега нова глупост од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс

СДСМ: После лагите за мигранти, бугаризација, асимилација, сега нова глупост од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On

СДСМ: После лагите за мигранти, бугаризација, асимилација, сега нова глупост од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас

СДСМ: После лагите за мигранти, бугаризација, асимилација, сега нова глупост од ВМРО-ДПМНЕ

Centar

„Рамо до рамо до победа“ во Куманово: Небулозите на Мицкоски нема да го попречат европскиот пат на државата

Press24

Centar Вести плус

Ковачевски: Мицкоски шири хистерија за редефинирање на државата

24 Вести - 25.05.2023

Тезите за бинационална држава на ВМРО-ДПМНЕ е зборување на нешто од немајкаде и измислување нови и нови небулози со кои само шират страв и хистерија меѓу народот, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски откако три дена последователно лидерот на ...

Комисијата за уставни измени на нова средба, ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека подготвуваат бинационална држава, Ковачевски демантира

Сител

Опозициски небулози – вели премиерот Ковачевски за тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека работната група за уставни измени работи на создавање бинационална држава

Телма

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

24 Вести

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не демантира, дали уставните измени, опфаќаат бинационална држава?

Курир

Цаца Николовска: Замајување на јавноста е дека ќе станеме бинационална држава и ќе се редефинира уредувањето

Локално

ТВ21 +инфо Скопје1 Сител 24Инфо А1 On Макфакс Lider

Ковачевски: Мицкоски шири лаги и небулози дека се подготвува редефинирање на Македонија

Канал5 - 25.05.2023

Лаги и небулози се тврдењата на Мицкоски дека со промената на уставот се подготвува редефинирање на Македонија во бинационална држава- изјави премиерот Димитар Ковачевски Лаги и небулози се тврдењата на Мицкоски дека со промената на уставот се ...

(видео)Ковачевски: Небулозни се тврдењата на Христијан Мицкоски за редефинирање на државата

Телма

Ковачевски: Бинационална држава? Уште една небулоза од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

МКД

Ковачевски: Мицкоски измислува небулози, ќе се менува Уставот само за 3.500 граѓани кои се изјасниле како Бугари

А1 On

Ковачевски за Мицкоски: Кога сите факти ќе го побијат, шири небулози и хистерија за бинационална држава

Слободен Печат

Небулоза и ширење страв, вели Ковачевски за изјавите на Мицкоски за „бинационална држава“

Локално

Ковачевски: Опозицијата шири лаги и небулози, промената на Преамбулата е дел од преговарачката рамка

Бизнис Вести

Опсервер Канал5 +инфо Р.С.Европа Сител Frontline 24Инфо Република

Уставните промени не се закана за државата – Цаца Николовска: Работната група нема мандат за формулацијата 20%

ТВ21 - 25.05.2023

Со внесувањето на Бугарите во Уставот не се нарушува идентитетот или пак да има некакво редефинирање на државата. Ова го изјави претседателката на работната група за уставни измени во емисијата на Тв21 Клик Плус, која истакна дека целта на уставните ...

„Нема да се поремети структурата на државата ако Бугарите влезат во Уставот“, рече Цаца Николовска

ТВ21

Цаца Николовска: Огнената група од ДУИ излегла со барања, но ние нема да излеземе од мандатот

ТВ21

Зошто седниците на работната група не се јавни? Николовска: Имам страв како ќе биде пренесено она што ќе биде кажано

ТВ21

Николовска: Работната група за уставни измени нема мандат да дискутира за замена на 20% со албански јазик

ТВ21

Што ќе се менува во Уставот? Објаснува Николовска во „Клик Плус“

ТВ21

(ВИДЕО) Маргарита Цаца Николовска: Работната групата има мандат за внесување на Бугарите и другите народи во Уставот, но не и за менување на 20% со албански јазик

Нова ТВ

Frontline Centar Либертас Фокус