TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пред летот од површината на Марс, роверот Perseverance направи „селфи“/ФОТО

Вечер Прес - 08.04.2021

Роверот Perseverance на Црвената планета слета спектакуларно на 18 февруари со дронот Ingenuity прицврстен за неговиот главен дел. Дрон-хеликоптерот ќе биде првото оперативно летало на Марс кога ќе се дигне во воздух на површината на планетата и ќе ...

Роверот на Марс си направи селфи + најдобрите фотографии што ги сподели НАСА

Црнобело - 08.04.2021

НАСА се подготвува за летот на хеликоптерот Ingenuity што го испратија на Марс заедно со Perseverance, а неодамна споделија селфи од роверот и леталото. Покрај истражувањата на роверот Perseverance кој ќе бара траги од живот на Марс, како дел од ...

„Ровер“ направи неверојатна фотографија на Марс: Многумина сметаа дека станува збор за виножито

ТВ21 - 08.04.2021

Голем број на корисници на социјалните мрежи останаа шокирани кога видоа нови фотографии од роверот НАСА. Роверот „Персерванс“ на НАСА влезе во аналите на човечката историја откако слета на Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа ...

Perseverance направи селфи на Марс со хеликоптерот Ingenuity

Телефони.мк - 08.04.2021

Роверот Perseverance на Црвената планета слета спектакуларно на 18 февруари со дронот Ingenuity прицврстен на неговата подлога. Дрон-хеликоптерот ќе биде првото оперативно летало на Марс кога ќе се дигне во воздух и ќе почне да ја истражува областа ...

Хеликоптерот на НАСА в недела треба да полета на Марс

Факултети - 08.04.2021

НАСА планира да го полета хеликоптерот „Инџинуити“ на Марс в недела. Агенцијата ќе врши пренос во живо од настан во кој ќе биде потврден првиот лет на друга планета в понеделник наутро. Преносот треба да започне во 9:30 наутро според средноевропско ...

Роверот Персевиренс ни испрати прекрасно селфи од Марс (ФОТО)

МКД - 07.04.2021

Зачудувачки остар автопортрет од „главата“ на овој ровер со шест тркала си направи Персевиренс со својот ВОТСОН, камера со висока резолуција што треба одблизу да ги фотографира текстурите на карпите.

Хеликоптерот на НАСА ја преживеа првата студена ноќ на Марс

Кајгана - 07.04.2021

Хеликоптерот Ingenuity кој се одвои од роверот Perseverance успеа да преживее една студена ноќ на Марс. Американската вселенска агенција НАСА во саботата потврди дека роверот го испуштил хеликоптерот на површината и дека Ingenuity го поминал важен ...

Првата фотографија во боја од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити (ФОТО)

МКД - 07.04.2021

На фотографијата од црвената планета се гледаат камења и тркала од ровер. Хјустон, имаме… фотографија од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити. Сликата е значајна по тоа што е првата слика во боја, направена е од малиот хеликоптер што беше ...

Првата фотографија во боја од Марс

Курир - 07.04.2021

Ова е првата фотографија во боја од Марс. Сликана е од хеликоптерот на НАСА ...

Фото на денот: Првата слика во боја од Марс

Денар - 07.04.2021

Погледнете ја првата фотографија во боја од Марс, сликана од хеликоптерот на НАСА ...

Роверот на Марс направил фасцинантна фотографија која ги збуни луѓето – NASA веднаш даде објаснување

Точка - 07.04.2021

Роверот на NASA - „Perservance“ влезе во аналите на историјата на човештвото поради тоа што слета на планетата Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. NASA исто така неодамна објави нови фотографии кои што на прв поглед ...

Хеликоптерот од НАСА, преживеа на -90 степени на Марс

ТВ21 - 07.04.2021

Ладно е на Марс, напишаа од НАСА. Вечерните температури на кратерот Језеро можат да паднат до минус 130 степени Фаренхајтови (минус 90 степени Целзиусови), што може да ги замрзне и распука незаштитените електрични компоненти и да ги оштети одборите ...

Фотографија од феномен на Марс што научниците тврдат дека е невозможен

Телефони.мк - 07.04.2021

Роверот Perseverance вчера испрати интересни слики на Земјата од Марс . Научниците досега веруваа дека на Марс е невозможна природна појава поради сувите и непостојани атмосфери, затоа што таа оптичка ретка појава бара заситеност со ситни капки вода ...

НАСА објави фотографија од феномен што наликува на виножито на Марс

Факултети - 07.04.2021

Не би требало да има виножита на Марс бидејќи атмосферата на таа планета е многу посува од Земјината. Затоа, новата фотографија направена од роверот „Персевиренс“ на НАСА е фасцинантна. На фотографијата се гледа нешто што личи на виножито, но не е ...

Хеликоптерот на НАСА ги сними првите фотографии на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 06.04.2021

Вчера НАСА ја откри првата фотографија во боја од хеликоптерот Ingenuity на Марс, снимена преку неговата камера. Според НАСА, сликата е направена на 3 април, додека хеликоптерот со соларно напојување сè уште бил под роверот откако полетал.

Ingenuity самостојно ја преживеа првата студена ноќ на Марс

Емитер - 06.04.2021

Откако малиот хеликоптер Ingenuity (Креативност) беше спуштен од утробата на роверот Perseverance (Истрајност) и оставен сам на себе на површината на црвената планета во неделата по наше земско време, тој се соочи со еден голем предизвик – да се ...