TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Ставот на бугарската Влада е унилатерален и спротивен на принципите на EУ

Алсат-М - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов одби да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов. Во рамките на официјалната посета на Бугарија која шефот на државава ја стартуваше денеска, Иванов, освен со неговиот колега, претседателот, Румен Радев, требаше да се ...

Иванов оствари средба со претседателката на бугарското Собрание, Карајанчева

А1 On - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателката на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

(ВИДЕО) Иванов: Не сум бил вклучен во договорот, сами нека си го завршат без мое учество

Фокус - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во изјава за бугарските медиуми тврди дека не ги избркал премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров од својот кабинет. -Немојте да подлегнувате под медиумски лаги, иако сте вие медиум.

Бугарски новинар до Иванов: Дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог?

Фокус - 14.06.2018

Зошто се заканувате да ја дестабилизирате Македонија и регионот со неприфаќање на договорот, зошто и го правите тоа на својата држава и на својот народ и дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог, го праша новинар од ...

(Видео) Иванов кон новинарите: Не шпекулирајте дека јас сум причина за дестабилизација

Макфакс - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Бугарскиот претседател Радев побара дополнителни гаранции за нив при евентуален договор меѓу Македонија и Грција

Курир - 14.06.2018

Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република ...

Иванов: Не ги избркав од мојот кабинет, немам што да разговарам со нив (видео)

AKO - 14.06.2018

Изјавата е дадена во Софија, за време на изјавите со бугарскиот претседател ...

Иванов од Бугарија: Ние сме Македонци и ќе си останеме, кој има проблем со името нека си најде решение

Press24 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска со сопругата е во посета на Бугарија, каде се сретна со бугарскиот претседател Радев. - Ние сме Македонци и тоа ќе останеме и не можеме да бидеме ништо поинаку.

БУГАРИЈА ГО ПРИФАТИ ДОГОВОРОТ МАКЕДОНИЈА-ГРЦИЈА: Што побара Радев од Иванов?

Фактор - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рекол бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

(Фото) Маја Иванова и Првата дама на Бугарија усогласени во сина боја!

Женски магазин - 14.06.2018

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев и неговата сопруга Десислава го поздравија македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во посета на Бугарија. Тој е придружуван од неговата сопруга Маја.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

24Инфо - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге ...

Иванов во официјална посета на Бугарија

Курир - 14.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. -Денеска, 14 јуни 2018 година, претседателот Иванов во Софија со највисоки ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Сител - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Иванов: Не сум бил вклучен во договорот, сами нека си го завршат (ВИДЕО)

Република - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во изјава за бугарските медиуми тврди дека не ги избркал премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров од својот кабинет. -Немојте да подлегнувате под медиумски лаги, иако сте вие медиум.

Бугарски новинар до Иванов: Дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог?

iPortal - 14.06.2018

Зошто се заканувате да ја дестабилизирате Македонија и регионот со неприфаќање на договорот, зошто и го правите тоа на својата држава и на својот народ и дали бркањето на премиерот Заев од вашиот кабинет е пример за дијалог, го праша новинар од ...

Иванов: Никого не избркав од кабинет, но зошто да легализирам нешто во што не сум бил вклучен (видео)

Press24 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес-конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Бугарскиот претседател Радев побара дополнителни гаранции за нив при евентуален договор меѓу Македонија и Грција

Press24 - 14.06.2018

Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Нова ТВ - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Иванов од Бугарија: Ние сме Македонци и ќе си останеме, кој има проблем со името нека си најде решение

Маркукуле - 14.06.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска со сопругата е во посета на Бугарија, каде се сретна со бугарскиот претседател Радев. – Ние сме Македонци и тоа ќе останеме и не можеме да бидеме ништо поинаку.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Претседателот Иванов во дводневна посета на Бугарија

Макфакс - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. Тој во Софија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

+инфо - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Иванов кон новинарите: Не шпекулирајте дека јас сум причина за дестабилизација

Точка - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Бугарскиот претседател Радев побара дополнителни гаранции за Бугарија при евентуален договор меѓу Македонија и Грција

Маркукуле - 14.06.2018

Бугарскиот претседател Радев побара дополнителни гаранции за нив при евентуален договор меѓу Македонија и Грција Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

А1 On - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Телма - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Од денеска Иванов во Бугарија, средби со Радев, Борисов, Захариева...

МКД - 14.06.2018

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија. Денеска претседателот Иванов во Софија со највисоки државни почести ќе биде примен од претседателот на Република Бугарија ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Курир - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

(видео) Иванов со неочекуван потег до новинарите

Sky - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов негира дека ги избркал премиерот Заев и министерот Димитров од неговиот кабинет. На прес-конференција по средбата со бугарскиот претседател Радев, Иванов го повтори ставот дека нема намера да го потпише договорот со ...

Радев стравува дека договорот меѓу Македонија и Грција ќе го укине Договорот за добрососедство

Република - 14.06.2018

Со евентуалниот договор меѓу Република Македонија и Република Грција, Република Бугарија нема цврсти гаранции дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Бугарија ќе биде во сила кога ќе имаме Република ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Стандард - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Курир - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

24 Вести - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Иванов се сретна со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

МКД - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денес во Софија се сретна со претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева. Иванов и Карајанчева размениле информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство.

Бугарското МНР го поздрави постигнатиот договор за спорот со името

Фокус - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов денеска и утре во посета на Бугарија, средби со Радев, Борисов и Захариева

Мета - 14.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, информираат од претседателскиот кабинет.

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Канал5 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство.

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Press24 - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Радев: Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција

Стандард - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов и Маја во дводневна посета на Бугарија

Фокус - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Press24 - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

24 Вести - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. - Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција, Иванов треба да биде водач на дијалогот

еМагазин - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

Press24 - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...

Иванов оствари средба со претседателот на бугарското Собрание, Карајанчева

Република - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов и претседателот на бугарското Собрание Цвета Карајанчева на денешната средба во Софија разменија информации за процесот на имплементација на Договорот за добрососедство и беше поздравена динамиката на соработка и ...

Софија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Вечер - 12.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. – Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Бугарскиот претседател го советува Иванов да не биде само учесник, туку и водач меѓу институциите во Македонија

Фокус - 14.06.2018

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Претседателот Иванов во дводневна официјална посета на Бугарија

А1 On - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Бугарија, на покана на бугарскиот колега Румен Радев. Претседателот Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, во Софија со највисоки државни ...