TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Минеаполис гори поради смртта на црнецот под коленото на полицаец (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 29.05.2020

Насилни протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд при полициско апсење го тресат американскиот град Минеаполис веќе трет ден. Гневната толпа ограбува продавници, пали огнови и остава километри пустош и разурнување зад себе.

ОН: САД мора да го запрат убивањето на афроамериканците

Deutsche Welle - 28.05.2020

Комесарката за човекови права на ОН Мишел Бачелет го осуди убиството на Џорџ Флојд од страна на полицијата и бара од властите во САД да преземат „сериозни мерки“ за спречување на убиствата на невооружени афроамериканци.

Минеаполис гореше на вториот ден од насилните протести по убиството на Афроамериканец при приведувањето

Сакам да кажам - 28.05.2020

Неколку згради се запалени на вториот ден од насилните протести во американскиот град Минеаполис, кои уследија по смртта на невооружен Афроамериканец додека бил приведуван од полицијата. Четворицата полицајци кои учествуваа во трагичниот инцидент во ...

Американците се гневни: Горат и згради поради убиството на Флојд

Press24 - 28.05.2020

Веќе два дена не се смируваат страстите во Минесота поради убиството на Џорџ Флојд, кој загина откако полицаец со коленото му го притискаше вратот додека тој молеше за воздух и вода. Американците се гневни за убиството на Афроамериканецот, ...

Што да кажам, како да ја изразам ужаснатоста од видеото… Флојд со последните сили му кажува на полицаецот „Не можам да ...

Либертас - 28.05.2020

Веќе трет ден се мислам што да кажам, како да ја изразам ужаснатоста од видео записот од Минесота, во кој полицаецот белец со коленото го притиска вратот на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Флојд со последните сили му кажува на полицаецот „Не можам да ...

ВИДЕО: Големи нереди во САД, се палат објекти, се ограбуваат супермаркети, народот ја бара правдата за Флојд

А1 On - 28.05.2020

Протестите од страна на револтираните граѓани прераснаа во вистински нереди. Безбедноста во САД не е повеќе иста како пред трагичниот настан, во кој полициски службеник од Минесота усмрти жител на градот Минеаполис.

Објавена нова снимка од смртоносното апсење во САД, полицијата лажела (ВИДЕО)

МКД - 28.05.2020

Се појави нова снимка од бруталното апсење на црномурестиот маж во Минеаполис, кој потоа умре во притвор. На снимката која ја објави Си-би-ес њуз се гледа апсењето на Џорџ Флојд откако полицаецот Дерек Чаувин со колено му го притискал вратот речиси ...

Нова снимка од убиството што ги шокира САД, насилни протести во Минеаполис (ВИДЕО)

Канал5 - 28.05.2020

Новото видео објавено од CBS Evening News детално го покажува апсење на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицискиот службеник Дерек Човин го притискал со коленото на вратот скоро пет минути.

Трамп побара брза истрага од ФБИ по вчерашните протести за насилната смрт на Џорџ Флојд

А1 On - 28.05.2020

Откако беа организирани големи протести во Миниаполис, Минесота од група на револтирани граѓани по насилната смрта на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој беше усмртен од страна на еден локален полицаец.

Гневни граѓани од Минесота отидоа пред куќата на полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

А1 On - 28.05.2020

По одржаните протести во Минесота за смртта на Џорџ Флојд, револтираните граѓани го искажаа својот гнев пред куќата на полицискиот службеник кој го уби Афроамериканецот. Тие се собраа пред неговата куќа со транспаренти на кои пишуваше „луѓето не ...

Ѕвездите на УФЦ огорчени од бруталното убиство на црнец од полицијата

IPON - 28.05.2020

Во последните неколку дена општество во Минеаполис е потресено откако еден полицаец убил црнец за време на апсењето. Ова се случи во понеделникот вечерта, кога полицијата одговори на сигналот за „фалсификување во тек“.

САД/Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет“ (видео)

Опсервер - 28.05.2020

Минеаполис, 28 мај 2020 () – Министерството за правда на САД соопшти денеска дека истрагата за полициската одговорност за смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд е „главен приоритет“ по дводневните протести во Минеаполис, поради полициската бруталност.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Полицаец задуши 46-годишен црнец на улица: Протести во знак на поддршка на црнците

Машки магазин - 28.05.2020

фото:Kerem Yucel/AFP Протести во градчето Минеполис, Минесота откако полицаецот - Дерек Човин, за неколку минути усмрти 46-годишен црнец - Џорџ Флојд. „Престанете да убивате црнци“ [фото:Ерик Милер / Ројтерс] Демонстранти се собираат на местото каде ...

(Вознемирувачко видео) Светот згрозен од убиството на афроамериканец од полицаец, Минеаполис во пламен

еМагазин - 28.05.2020

Видео снимка на која се гледа како полицаец убива афроамериканец го обиколи светот и предизвика лавина од негативни реакции. На вознемирувачката снимка која ја објавија американските медиуми се гледа како починатиот Џорџ Флојд неколку пати вели дека ...

Демонстрантите со порака пред домот на полицаецот кој го убил Џорџ Флојд: "Убиец"

Точка - 28.05.2020

Откако смртта на Афроамериканецот поттикнала протести, демонстрантите отишле и чекор понатаму и на полицаецот обвинет за убиство му оставиле порака пред неговата куќа. Насобраните пред неговата куќа протестирале со транспаренти на кои меѓу другото ...

Протести во САД поради убиство на невооружан црнец од страна на полицијата

Антропол - 28.05.2020

Полицијата се судри со протестирачите во Минаполис, САД во вторникот за време на протестите против полициското насилство предизвикани од уште едно убиство на невооружен црн маж од страна на полицијата.

(Видео) Пожари и грабежи за време на протестот поради смртта на Афроамериканецот, демонстрантите фрлаа камења кон ...

Макфакс - 28.05.2020

Полицијата и демонстрантите повторно, втора ноќ по ред, се судриле во Минеаполис за време на протестот поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина кога го приведувала полицијата.

Објавени се нови снимки од полициската бруталност: Тие го убиле, а Флојд не се спротивставил на апсењето (видео)

Локално - 28.05.2020

Полициската бруталност што резултираше со смрт на еден Афроамериканец се претвори во скандал од прва класа во САД. Илјадници луѓе ширум Америка протестираат на улиците поради смртта на Џорџ Флојд, кој бил убиен од полицаец кој клечел со ногата на ...

Нова снимка од апсењето и убиството кое ја шокираше Америка: Ова јасно покажува дека полицијата лаже!

Точка - 28.05.2020

Новата снимка која ја објави “CBS Evening News” јасно го прикажува апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој почина откако полицаецот Дерек Чавин со колено му го имаше притиснато вратот пет минути.

Минеаполис гори: Камења и гумени куршуми во Минеаполис поради смртта на Афроамериканецот

Точка - 28.05.2020

Демонстрантите се судриле со полицијата на протестите поради смртта на Џорџ Флојд. Американскиот претседател Доналд Трамп навел дека по негово барање во истрагата се вклучиле ФБИ и Министерството за правда.

Се огласи сестрата на убиениот Афроамериканец: Тие се убијци, го убија мојот брат!

Точка - 28.05.2020

Сестрата на Афроамериканецот кој почина за време на полициска интервенција во Минеаполис се огласи и побара правда за својот брат, истакнувајќи дека отпуштањето на четворицата полицајци не е доволна казна.

Судири меѓу полиција и демонстранти во Минеаполис поради смртта на Флојд

ТВ21 - 28.05.2020

Полиција и демонстранти во Минеаполис се судрија втора вечер по ред за време на протестите поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот при полициско приведување.

Протести и грабежи во Минеаполис поради обвинение за расно убиство од полицијата

Р.С.Европа - 28.05.2020

Демонстранти се судрија со полицијата која употреби солзавец втора вечер за ред во Минеаполис во излив на бес поради смртта на еден афроамериканец, прикажана на видео на кое се гледа како полицаец му клечи на вратот.

Убиен маж за време на насилните протести во Минеаполис: Полицијата се обидела да го реанимира (видео)

Локално - 28.05.2020

За време на насилните протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, се случил уште еден инцидент кога крадец, наводно, бил убиен од сопственик на продавница. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како полицаец ...

Војна на улиците во САД поради смртта на Афроамериканецот Флојд: Се огласил и Трамп (видео)

Локално - 28.05.2020

Насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд предизвика хаос во САД, а по тој повод се огласил и претседателот Доналд Трамп. Полицијата и демонстрантите се судрија повторно, втора вечер по ред во Минеаполис за време на протестот за смртта на ...

Немири на улиците на САД поради смртта на Афроамериканецот на кого полицаец со колено му клечел на вратот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употребила солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестирале поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Тој почина во понеделникот за време на полициско приведување во тој град.

Насилни протести во Минеаполис откако полицијата уби Афроамериканец при приведувањето

Сакам да кажам - 27.05.2020

Полицијата и демонстрантите се судрија во насилните протести во американскиот град Минеаполис, кои уследија по смртта на невооружен Афроамериканец, кој почина при приведувањето. Градоначалникот Џејкоб Фреј повика да бидат покренати криминални ...

Насилни протести во САД , откако полицаец уби афроамериканец седнувајќи му на врат (ВИДЕО)

Канал5 - 27.05.2020

Четворица полицајци во Минесота се отпуштени по смртта на еден афроамериканец, кому според видеото, полицаец му седнал на врат, јавува Би-Би-Си. Началникот на полицијата во Минеаполис Медијарија Арадондо изјави дека четворицата офицери сега се ...

Црнец во САД умре откако полицаец му клечел на вратот (ВИДЕО)

МКД - 27.05.2020

Четворица полицајци од Минесота се отпуштени по смртта на Афроамериканец кого еден од нив, според видеоснимката, го згмечил за вратот, пренесува Би-би-си. Шефот на полицијата во Минеаполис Медарија Арадондо кажа дека четворицата полицајци сега се ...

Леброн се јави по убиството во Минеаполис: Сега сфаќате ли зошто?

Макфакс - 27.05.2020

Смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд по последиците од апсењето предизвикаа нереди во Минеаполис, а „кралот“ Леброн Џејмс повторно се јави со порака да престане убивањето на Афроамериканците во САД.

Афроамериканец молел да не биде убиен, полицаецот го притискал со колената на вратот и тој починал

Макфакс - 27.05.2020

Смртта на Афроамериканец за време на апсење предизвика бес во Минеаполис, а неговото семејство предупредува на прекумерна и нехумана употреба на сила и расизам од страна на полицијата во тој град.

ВИДЕО: Масовни протести во САД, жителите на Миниаполис излегоа на улица во знак на револт

А1 On - 27.05.2020

Големи судири помеѓу полицијата и афроамериканското население на улиците во Минесота, САД поради смртта на Афроамериканецот кој беше притиснат во делот на неговиот врат од локален полицаец.

Демонстранти се судрија со полицијата откако Афроамериканец почина при апсење во Минеаполис

Глас на Америка - 27.05.2020

Четири полицајци се отпуштени по смртта на Афроамериканец кој почина откако еден од полицајците го држел со нога приклештен на вратот Минеаполис отпушти четворица полицајци вклучени во апсењето во понеделникот на еден Афроамериканец, кој почина ...

(ВИДЕО) Леброн се јави по новото полициско убиство на Афроамериканец

Нетпрес - 27.05.2020

Афроамериканската заедница во САД повторно збесна откако беше обелоденето видео од полицаец во Минеаполис како усмртува лице при апсење. Станува збор за 46-годишниот Џорџ Флојд, кој не даваше отпор при апсењето, но почина откако полицаецот три ...

Судири во САД поради смртта на Афроамериканец кому полицаец со колено му го притискал вратот/ВИДЕО

Вечер Прес - 27.05.2020

Фото: Printscreen Twitter Полицијата во Минеаполис употребила солзавец во текот на судирите со неколку стотина граѓани кои протестирале поради смртта на Афроамерикацеот Џорџ Флојд. Тој починал во понеделникот за време на полициското приведување во ...

„Не можам да дишам“: Четири полицајци се отпуштени по смртта на Афроамериканец во Минесота (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.05.2020

Четири полицајци од Минесота се отпуштени по смртта на Афроамериканец кој еден од полицајците, како што се гледа на снимката, го држел со нога приклештен за врат, пишува Би-Би-Си. Шефот на полицијата во Минеаполис, Медариа Арадондо рекол дека ...

Вознемирувачка содржина: Полицаец крвнички клечел на вратот на Афроамериканец - мажот починал, граѓаните излегле на ...

Точка - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употребила солзавец во судирот со неколку стотини граѓани кои протестирале поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој починал во понеделникот за време на приведување.

Афроамериканец починал после брутална интервенција на полицијата: Четворица се отпуштени (видео)

Локално - 27.05.2020

Нов случај на починато лице на американските улици уште еднаш ги разбранува духовите во афро-американската заедница, која постојано се жали на теророт на полицијата против нив. Џорџ Флојд, 46-годишник од Минеаполис, починал во болница, откако ...

Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец (видео)

Опсервер - 27.05.2020

Минеаполис, 27 мај 2020 () – Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот, за време на полициското апсење во тој ...

Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец

Вечер Прес - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот, за време на полициското апсење во тој град.

Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец (видео)

Либертас - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот, за време на полициското апсење во тој град.

(Видео) Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец

24Инфо - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот, за време на полициското апсење во тој град.

ВИДЕО: Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец

А1 On - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот, за време на полициското апсење во тој град.

Вознемирувачко видео: Полицаец крвнички го пристиска со коленото на вратот, по што Афроамериканецот почина

Press24 - 27.05.2020

Смртта на Афроамериканец за време на апсење предизвика бес во Минеаполис, а неговото семејство предупредува на прекумерна и нехумана употреба на сила и расизам од страна на полицијата во тој град.

Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец

MakPress - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот, за време на полициското апсење во тој град.

Судири на улиците на САД поради смртта на Афроамериканецот чиј врат го притиснал полицаец со колено (ФОТО)

Локално - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Тој почина во понеделникот за време на полициско апсење во тој град.

(ВИДЕО) Судири во САД откако полицаец угуши Афроамериканец

Независен - 27.05.2020

Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Тој почина во понеделникот за време на полициско апсење во тој град.

Брутално убиство, човек убиен од полицаец на свиреп начин

Курир - 27.05.2020

Четворица полицајци од Минесота се отпуштени по смртта на Афроамериканец кого еден од нив, според видеоснимката, го згмечил за вратот, пренесува Би-би-си. Шефот на полицијата во Минеаполис Медарија Арадондо кажа дека четворицата полицајци сега се ...

Видео - фото: Полицијата и демонстрантите се судрија во сад по смртта на невооружен Афроамериканец

Канал5 - 28.05.2020

Полицијата и демонстрантите се судрија во насилните протести во американскиот град Минеаполис, кои уследија по смртта на невооружен Афроамериканец, кој почина при приведувањето. Градоначалникот повика да бидат покренати криминални обвиненија против ...