TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Капацитетите се полнат, 25 пациенти заболени од ковид 19 во моментов се лекуваат во охридската болница

24 Вести - 03.07.2020

18 позитивни граѓани на ковид 19 се лекуваат во моментов на охридското инфективно одделение, 6 од нив се приклучени на кислородна поддршка. Иако бројката на пациенти секојдневно се зголемува директорот Горан Балевски вели болницата добро се справува ...

Полни болнички кревети на Инфективното одделение во Охрид

Сител - 03.07.2020

Уште 4 до 5 кревети се останати на Инфективното одделение во Охрид каде се примаат пациентите заболени од коронавирусот.Моментално хоспитализирани се 25 лица .На инфективно има 18 позитивни од кои 6 се на кислородна подршка додека во останатите ...

15 новозаболени и двајца починати од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 03.07.2020

Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во изминатото деноноќие регистрирани се 15 нови случаи од ковид-19, а две лица починале. Според директорот Ариф Љатифи, сите новозаболени се од Куманово.

Нови 165 случаи на коронавирус, починаа седум лица

ТВ21 - 03.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 -Гостивар 14 -Пробиштип 4 -Македонски Брод 1 ...

Нови 165 заразени и 7 починати од ковид-19

Р.С.Европа - 03.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, регистрирани се 165 нови случаи на ковид 19. Изминатото деноноќие направени се 1454 тестирања, а од заразените најголем број се во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, ...

Директорката на кумановската болница позитивна на Ковид-19

Телма - 03.07.2020

Нови жртви во црните ковид статистики. Битката со корна-вирусот ја загуби 34-годишниот штипјанец, кој по силните апели на социјалните мрежи успеа да дојде до терапија со крвна плазма, но залудно.

14 нови корона позитивни во регион на Гостивар, највисока дневна потврдена бројка до сега

Gostivarpress.mk - 03.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид, информираше Министерство за здравство. По региони: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 ...

Зголемен бројот на пациенти на штипското инфективно одделение, се проширува на просторот на Неврологија

360 степени - 03.07.2020

Штипското Инфективно одделение во попладневните часови ќе се прошири и на просторот на Одделението за Неврологија, бидејќи и дополнителните болнички кревети се пополнети. Дијана Шишкова од Инфективното одделение за МИА вели со оваа одлука стапува на ...

Убава вест: Оздравеле 128 заболени од корона вирусот, најмногу во Скопје 97

еМагазин - 03.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-97, Штип-11, Тетово-3, Велес-2, Битола-2, Струмица-1, Ресен-11, Неготино-1. Вкупната бројка на оздравени пациенти е 2.876.

Србија: Само во Нови Пазар денеска починаа пет лица

Независен - 03.07.2020

Координаторот на Општата болница во Нови Пазар, Мирсад Ѓерлек, изјави дека во претходните 24 часа починале уште пет лица во тој град, и дека во таа здравствена установа се лекуваат 205 пациенти позитивни на ковид.

Штипското Инфективно одделение преполно со пациенти, стапува на сила планот Б

Опсервер - 03.07.2020

Штип, 3 јули 2020 () – Штипското Инфективно одделение во попладневните часови ќе го заземе и просторот на Одделението за Неврологија, од причини што и дополнителните болнички кревети се пополнети.

Зошто во Македонија бројот на починати од ковид-19 урива рекорди? Високиот морталитет ќе се „лекува“ со ново упатство ...

Слободен Печат - 03.07.2020

Бројот на починати пациенти од ковид-19 урива рекорди, а завчера ја имавме и најголемата бројка на смртни случаи во еден ден, 15. Лекарите велат дека ова од една страна е последица на големиот број заболени, како и на фактот што пациентите не бараат ...

Ковид-19: Седум починати – 165 нови случаи за 24 часа

Expres - 03.07.2020

Регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, а починале 7 лица, информираше денеска Министсрството зас здравство. Најмногу нови случаи одново има во Скопје – 71, во Куманово-15, Штип-10, Тетово-20, Охрид-10, Гостивар-14… Меѓу ...

СЗО: Нема потреба повторно да се тестираат заразените пред да излезат од изолација

Убавина и Здравје - 03.07.2020

На 17 јуни 2020 година, Светската здравствена организација (СЗО) ги ажурираше критериумите за ослободување од изолација на лица кои имале позитивен тест за коронавирус. Новите решенија велат дека не се потребни ретестирања за да се утврди ...

Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

Слободен Печат - 03.07.2020

Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време. Како што претходно објавивме, за овој пациент на социјалните мрежи беа упатени бројни апели за дарување ...

Скапи терапии и од 10.000 евра за месец, стигнале до лицата со ретки болести во корона кризата

Слободен Печат - 03.07.2020

Состојбата со коронавирусот во земјава, која направи промени во сите сфери на нашето живеење, не ги спречи пациентите со мултиплекс склероза, мијастенија гравис и ретките болести да дојдат до својата терапија преку Универзитетската клиника за ...

Во белградската болница „Звездара“ за помалку од 24 часа примени 124 пациенти

Независен - 03.07.2020

Директорот на Клиничко-болничкиот центар „Звездара“ во Белград, Петар Сворцан, денеска изјави дека таа болницата од четвртокот е целосна ковид-болница и дека во моментот се хоспитализирани 301 пациенти.

Бесплатна коронарографија за пациентите кај кои е утврдена дополнителна интервенција

Фактор - 03.07.2020

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ воведува нова бенефиција за кардиолошките пациенти. Со овој новитет, пациентите кај кои при коронарографија е утврдено дека е потребно да се направат и дополнителни интервенции – стентирање или одреден ...

Почина маж од Неготино, покрај други здравствени проблеми бил и позитивен на Ковид-19

Фокус - 03.07.2020

Маж на 56-годишна возраст е првото починато Ковид-19 позитивно лице од Неготино. Покрај вирусот, пациентот имал и други здравствени проблеми, поради кои беше хоспитализиран на скопските клиники уште на 24-мај.

Сè повеќе млади завршуваат на Интензивна нега: Д-р Стевановиќ за состојбата во Белград

Женски магазин - 03.07.2020

Во последните 24 часа, 290 пациенти со симптоми на „Ковид-19“ биле прегледани на клиниката за Клиниката за инфективни болести во Белград, а уште 150 пациенти се примени во уште две клиники за тријажа, рече денеска директорот на Клиниката за ...

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Независен - 03.07.2020

Фото: Б. Грданоски Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. Регистрирани се и 150 оздравени пациенти, и од нив најголем ...

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот

Магазин - 03.07.2020

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот. „89-годишниот пациент од Битола беше хоспитализиран како веќе позитивен, дијагностициран преку ЦЈЗ, кога кај него се развија симптоми на бронхопневмонија .

Пушењето, сепак, носи голем ризик од заболување со Ковид-19, СЗО со ново предупредување

ММС - 02.07.2020

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусни заболувања и смрт кај пациентите во болница, иако не можеше да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

Пушачи внимавајте: Цигарите можат да придонесат за побрзо ширење на короната

Република - 02.07.2020

Светската здравствена состојба излезе со предупредување дека пушењето е поврзано со зголемен ризик на повеќе заболувања и од смрт. Пушњето исто така го зголемува ризокот од заболување од корона вирусот.

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

Фактор - 02.07.2020

Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите. Пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај заболените. Светската здравствена организација (СЗО) излезе со ваква препорака.

Откриена врската помеѓу коронавирусот и цигарите: Пушачите ова задолжително треба да го знаат!

Точка - 02.07.2020

СЗО истакна дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирусот се пушачи. СЗО ги предупреди пушачите дека се во поголем ризик од тешко заболување од коронавирусот, но не можеле да прецизираат колкави тие ризици можат да бидат.

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Макфакс - 02.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста предизвикана од Ковид-19 и поголема смртност кај пациентите. Според извештаите, се нагласува дека до 18 проценти од хоспитализираните ...

Д-р Стевановиќ: Најстариот пациент на Инфективна е нашата миленичка, 94-годишна пациентка

Скопје инфо - 02.07.2020

Најмалиот пациент беше четири месечно бебе, третманот и следењето беше водено со секојдневни консултации со колешката Ана Стаматова, педијатар, која посветено доаѓаше секое утро и ја следеше. Оваа убавица замина дома здрава и насмеана.

Д-р Стевановиќ: НАЈСТАРАТА ПАЦИЕНТКА НА ИНФЕКТИВНА НИ Е МИЛЕНИЧКА, има 94 години

Вечер - 02.07.2020

Најмалиот пациент беше четири месечно бебе, третманот и следењето беше водено со секојдневни консултации со колешката Ана Стаматова, педијатар, која посветено доаѓаше секое утро и ја следеше. Оваа убавица замина дома здрава и насмеана.

Д-р Стевановиќ: Најстариот пациент е наша миленичка на 94 годишна возраст, за која го очекуваме контролниот брис

Слободен Печат - 02.07.2020

Доктор Милена Стевановиќ, директор на Клиниката за Инфективни болести за 24 инфо вели дека немало потежок период за работа од изминативе месеци. Во моментов на клиниката има хоспитализирани 100 пациенти, а најстариот пациент од 94 години чека втор ...

Црна Гора: Во тешка состојба се четворица пациенти со Ковид-19

Вечер - 02.07.2020

Од 39 хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во Црна Гора, четворица се во опасност по живот, а вирусот во средата бил регистриран кај уште 28 лица. Во Црна Гора моментно има 249 заразени, а епидемија не е прогласена и покрај порастот на нови случаи, ...

Црна Гора: Во тешка состојба се четворица пациенти со Ковид-19

MTM - 02.07.2020

Од 39 хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во Црна Гора, четворица се во опасност по живот, а вирусот во средата бил регистриран кај уште 28 лица. Во Црна Гора моментно има 249 заразени, а епидемија не е прогласена и покрај порастот на нови случаи, ...

Црна Гора: Во тешка состојба се четворица пациенти со Ковид-19

Centar - 02.07.2020

Од 39 хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во Црна Гора, четворица се во опасност по живот, а вирусот во средата бил регистриран кај уште 28 лица. Во Црна Гора моментно има 249 заразени, а епидемија не е прогласена и покрај порастот на нови случаи, ...

Црна Гора: Во тешка состојба се четворица пациенти со Ковид-19

Точка - 02.07.2020

Од 39 хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во Црна Гора, четворица се во опасност по живот, а вирусот во средата бил регистриран кај уште 28 лица. Во Црна Гора моментно има 249 заразени, а епидемија не е прогласена и покрај порастот на нови случаи, ...

Д-р Стевановиќ: Најстарата пациентка на Инфективна ни е миленичка, има 94 години

Press24 - 02.07.2020

Најмалиот пациент беше четири месечно бебе, третманот и следењето беше водено со секојдневни консултации со колешката Ана Стаматова, педијатар, која посветено доаѓаше секое утро и ја следеше. Оваа убавица замина дома здрава и насмеана.

Директорката на Инфективна: Најстариот заразен пациент од 94 години го чека вториот негативен тест, за да си оди дома

Фокус - 02.07.2020

Доктор Милена Стевановиќ, директор на Клиниката за Инфективни болести за 24 инфо вели дека немало потежок период за работа од изминативе месеци. Во моментов на клиниката има хоспитализирани 100 пациенти, а најстариот пациент од 94 години чека втор ...

15 починати и нови 173 заразени од Ковид 19

Нетпрес - 02.07.2020

Нови 173 нови заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти.

Од коронавирус вчера и денес починале 15 македонски граѓани!

Курир - 02.07.2020

Нови 173 нови заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти.

15 починати и 173 нови случаи на коронавирус

Сител - 02.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa, пишува Нетпрес . Скопје – 75 Струга – 14 Охрид – 10 Куманово – 9 Тетово – 9 Штип – 8 Гостивар – 7 Дебар – 6 Свети Николе – 6 ...

Утврдени 173 нови случаи на Ковид – 19, починаа 15 пациенти

Вечер Прес - 02.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa. Скопје – 75 Струга – 14 Охрид – 10 Куманово – 9 Тетово – 9 Штип – 8 Гостивар – 7 Дебар – 6 Свети Николе – 6 Прилеп – 6 ...

15 починати и нови 173 заразени од коронавирус во земјава

Точка - 02.07.2020

Нови 173 заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти.

15 починати и 173 нови случаи на коронавирус

4NEWS - 02.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa. Скопје – 75 Струга – 14 Охрид – 10 Куманово – 9 Тетово – 9 Штип – 8 Гостивар – 7 Дебар – 6 Свети Николе – 6 Прилеп – 6 ...

Утврдени 173 нови случаи на Ковид – 19 во земјава

Press24 - 02.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa. Скопје – 75 Струга – 14 Охрид – 10 Куманово – 9 Тетово – 9 Штип – 8 Гостивар – 7 Дебар – 6 Свети Николе – 6 Прилеп – 6 ...

ЦРН РЕКОРД: 15 починати и нови 173 заразени од коронавирус за едно деноноќие во Македонија

Centar - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, ...

15 починати од Ковид-19, 173 новозаразени

А1 On - 02.07.2020

Во изминатите 24 часа во Македонија се регистрирани 173 заразени, а 15 лица починале, што е највисок дневен биланс на починати од почетокот на епидемијата. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, ...

Уште 150 пациенти се излекувале од Ковид 19, вкупната бројка на оздравени е 2.748

Фокус - 02.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-1, Штип-7, Тетово-12, Струга-10, Велес-1, Охрид-4, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Неготино-2.

Починатите од корона вирусот се на возраст од 45 до 82 години, двајца од нив починале дома

Фокус - 02.07.2020

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Рекорден број починати од Ковид-19: 15 ја загубија битката и куп хоспитализирани

Скопје1 - 02.07.2020

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Нови 173 случаи на корона, починаа 13 лица

Скопје инфо - 02.07.2020

Во последните 24 часа починаа 13 пациенти а регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19, по извршени 1.653 тестирања. Најмногу новозаразени одново има во Скопје – 75. Следат Струга – 14, Охрид – 10, Куманово и Тетово по 9, Штип – 8, ...

Денеска се регистрирани 173 нови случаи – починаа 15 пациенти од ковид-19,

Либертас - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, ...