TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

План во девет чекори на Претседавачот со ОБСЕ за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Макфакс - 04.06.2023

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово, соопшти Министерството за надворешни работи. Планот е во насока на постигнување траен мир и стабилност на ...

Османи го претстави планот на ОБСЕ за деескалација на ситуацијата во северот на Косово

Zoom

Министерот Османи предлага вклучување на ОБСЕ за нормализација на состојбата во Косово

МКД

Бујар Османи има план во девет точки за смирување на ситуацијата на Косово

Lider

Османи со план за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Локално

Османи како претседавач со ОБСЕ со план во девет чекори за деескалација на состојбите во Косово

Канал5

9 ЧЕКОРИ НА ОБСЕ ЗА СМИРУВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА НА КОСОВО Османи бара Косово и Србија да се вратат на преговарачка маса

+инфо

Фактор Република Точка Press24 Р.С.Европа Вечер Прес ТВ21

Рама: Србите мора да се вратат во институциите, Косово мора веднаш да распише нови избори

360 степени - 03.06.2023

Премиерот на Албанија Еди Рама во интервју за телевизијата Клан, истакна дека ситуацијата на Косово е опасна и непотребна. Вели дека единствениот став на САД и на сите лидери на ЕУ е враќање на Србите во институциите и распише нови избори.

Рама смета дека Приштина треба веднаш да распише избори на северот

Нова ТВ

Курти: Ќе разговарам за можностите за одржување нови избори со Лајчак и Ескобар

Нова ТВ - 03.06.2023

Премиерот на Косово, Албин Курти не ја „оспорува неопходноста“ „во одреден момент“ да се одржат нови избори на северот во државата, туку дека, како што вели, пред тоа треба да се воспостави „владеење на законите“.

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација на судирите

Независен - 03.06.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва говорејќи за настаните на северно косово кажа дека „судирот во Звечан не го започнале НАТО војниците, туку косовската полиција“ и дека „Приштина и Албин Курти се виновни, бидејќи сакаат Србија и НАТО да ...

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација на судирите

Lider

Претседавачот на ОБСЕ објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Бизнис Вести - 04.06.2023

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се наведува во соопштението од Министерството за надворешни работи, е во насока на ...

Претседавачот на ОБСЕ објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Либертас

Османи со план за деексалација на тензиите – Косово да ги повлече специјалните полициски сили

Фокус

Претседавачот на ОБСЕ објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Опсервер

Претседавачот на ОБСЕ објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Независен

Османи објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Курир

Претседавачот на ОБСЕ објави план во девет чекори за деескалација на тензиите на северот на Косово

Во Центар

Сител А1 On 24 Вести MakPress еМагазин