TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бело месо во сос од кашкавал

Вечер - 09.10.2019

Немате идеја што вкусно да подготвите за утрешниот ручек? Еве еден интересен предлог за пилешко во сос од кашкавал. Пилешкото месо е едноставно за подготовка не бара многу време за „вртење“ низ кујната и неговиот вкус е секогаш неодолив.

Ќофте во бел сос – најдобар избор за ручек

Gotvi.mk - 09.10.2019

Вкусен ручек од мелено месо… Состојки: 500 гр мелено месо 2 главици кромид 1/2 шолја ориз 1/2 прашок за печиво 2 чешниња лук 1 морков 2 јајца 2 лажици презла сол бибер 2 дл бујон 2 лажици доматно пире Состојки за сос: 200 мл кисела павлака Пекабела ...

Домашна маска за обнова и раст на косата – Се прави брзо и лесно

Gotvi.mk - 09.10.2019

Направете си сами лек за брз раст на косата. Ви требаат 10 грама ѓумбир во прав и четвртина шолја чај од камилица. Се меша и сокот се меша со иста количина масло од орев за коса. Се става маската на коса и се остава 10 минути, па се мие.

Природен лек за уринарни инфекции – Болката ќе ја снема

Gotvi.mk - 09.10.2019

Инфекциите на уринарниот тракт се тешки и болни, а за нив лекувањето трае долго. Една од најважните работи за овој проблем е да се пие топла вода на половина час по една чаша. Така се исфрлаат бактериите низ мокрачата.

Млечно пилешко месо со компири- Извонреден специјалитет, на кој можете бескрајно да му се насладувате

Нане - 09.10.2019

Доколку обожавате пилешко месо со компири, тогаш оваа уникатна верзија ќе го освои вашето срце. Пилешкото претходно се маринира во кисело млеко, што го прави божествено меко и кревко! Исечете го кромидот на полумесечини.

Направи сама: Плескавици од риба

Убавина и Здравје - 09.10.2019

Овој рецепт ќе биде вистинско уживање за љубителите на риба. За приготвувањето ќе ви бидат потребни 40-тина минути. Состојки за 4 лица: 5 филети бела риба, 225 г зелена боранија, 550 г пире од компир, 1 јајце, 2 лажици маслиново масло Приготвување: ...

Лут сос од домати за јадења од црвено месо и плескавици

Gotvi.mk - 08.10.2019

Подгответе лут сос и збогатете го вкусот на јадењата од црвено месо. Состојки: 125 мл маслиново масло 10 чешниња лук 730 гр излупени домати сол 3 лути пиперки Начин на подготовка: Загрејте масло на слаб оган, додајте исечкани домати и цел лук.

Јунешко во сос од портокал

Gotvi.mk - 08.10.2019

За следниот ручек подгответе вистинска гурманска оаза со овој вкусен рецепт. Состојки: 500 гр јунешки гради 1 главица кромид 3 чешниња лук 1 помала главица целер морков сол бибер сок од 1/2 портокал 2 лажици пасирани домати 2 лажици путер 150 гр ...

Вкусна чорба од риба

Gotvi.mk - 08.10.2019

Подгответе здрава и вкусна чорба од риба. Состојки: 500 гр бела морска риба компир морков 1 главица кромид 1 корен магдонос ловоров лист бибер во зрно сол 1 лажица концентрат од домати 2 чешниња лук 100 мл бело вино 1 лимон гранче целер листови ...

Овој рецепт за кафеанска телешка чорба ќе ги засени сите оние кои досега сте ги пробале

Точка - 08.10.2019

Телешката чорба се чини дека е највкусна токму во кафеаните. Но, овој рецепт кој можете да го припремите и дома ќе ги засени сите кафеански чорби кои досега сте ги пробале. Потребни состојки: - 500 гр.

Црни патлиџани со месо – Полнет деликатес за брзо време

Gotvi.mk - 08.10.2019

Направете полнети црни патлиџани со месо. Состојки: 4-5 црни патлиџани 0,5 кг. мелено месо 100 гр. гауда 1 лук масло, сол, бибер, оригано Подготовка: Се мијат добро црните патлиџани, се сечат по должина и се длабат како чамци.

Тажин со јагнешко месо

Убавина и Здравје - 08.10.2019

Израел е пустинска земја, во која се одгледува зеленчук и овошје што ги има и кај нас. Иако растат во песок, вкусот им е фантастичен, бидејќи впиваат многу сонце. Кај Израелците сите активности прекинуваат од петок попладне до сабота навечер, па ...

Кафеанска телешка чорба, нема да можете да ѝ одолеете

+инфо - 08.10.2019

Иако највкусна е да се јаде во кафеана, телешката чорба можете да ја приготвите и дома. – 500 грама телешко месо од бут или врат – 1 главица црвен кромид – 2 моркови, пашканат, магдонос – 1 корен од целер – 2 компири – 1 дл масло за јадење – 2 ...

Овој рецепт за кафеанска телешка чорба ќе ги засени сите оние кои досега сте ги пробале

Скопје24 - 08.10.2019

Телешката чорба се чини дека е највкусна токму во кафеаните. Но, овој рецепт кој можете да го припремите и дома ќе ги засени сите кафеански чорби кои досега сте ги пробале. Потребни состојки: – 500 гр.

Овој рецепт за кафеанска телешка чорба ќе ги засени сите оние кои досега сте ги пробал

Пулс24 - 08.10.2019

Телешката чорба се чини дека е највкусна токму во кафеаните. Но, овој рецепт кој можете да го припремите и дома ќе ги засени сите кафеански чорби кои досега сте ги пробале. Потребни состојки: – 500 гр.