TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како практично ќе се реализира изјавата на Трамп за „олабавување“ на забраната за соработка со Huawei

Smartportal - 12.07.2019

На крајот од минатиот месец, за време на Г20 самитот во Токио, се сретнаа американскиот и кинескиот претседател, по што, меѓу другото, се најави и еден вид на паузирање на забраната за соработка со Huawei.

Huawei ќе почне да го продава својот прв 5G телефон од овој месец

Smartportal - 12.07.2019

Неофицијално, од извори на кинескиот „Global Times“, Huawei се подготвува да го пушти својот прв 5G телефон во продажба до крајот на овој месец. Телефонот кој ќе ја има оваа чест ќе биде 5G верзија од Mate 20 X, којшто ќе добие одредени промени и во ...

Екранот на Huawei Mate 30 Pro ќе биде позакривен од претходно

USB - 12.07.2019

Екранот на претстојниот смартфон на Huawei, Mate 30 Pro ќе има позакривени страни, но нивниот облик донекаде ќе биде единствен. Се појави фотографија која прикажува дека закривувањето на страниците ќе биде речиси 90 страници, што е многу повеќе ...

Huawei пронајде начин како да се смири со Америка

Денар - 12.07.2019

Кинескиот производителот на паметни телефони Huawei е подготвен да потпише со владите на различни земји договори кои нема да користат “бекдор” за да добијат пристап до кориснички податоци.

Huawei EMUI 10 доаѓа на 9 август

Телефони.мк - 12.07.2019

Huawei официјално на 9 август ќе го најави новиот кориснички интерфејс EMUI 10 кој ќе биде базиран целосно на Android Q како последно најавена верзија на оперативниот систем на Google. Дводневната конференција во Кина ќе собере над 5000 девелопери ...

САД ќе ги редуцираат санкциите кон Huawei

USB - 11.07.2019

Американските власти објавија дека ќе ги редуцираат санкциите претходно воведени кон кинеската компанија Huawei, соопшти американското Министерство за финансии. Во соопштението се наведува дека дека отсега Вашингтон им дозволува на националните ...

Британскиот Vodafone сака да понуди Huawei 5G смартфони

Телефони.мк - 11.07.2019

Челните луѓе на британски Vodafone изјавија дека се надеваат дека смартфоните на Huawei со 5G технологија ќе ги имаат во својата понуда за неколку месеци. Извршниот директор на Vodafone, Ник Џефри, потврди дека планираат на своите корисници да им го ...

САД ќе одобрува лиценци за компаните што сакаат соработка со Huawei

Телефони.мк - 11.07.2019

Американското министерство за трговија ќе издава лиценци за американските компании што сакаат да тргуваат со кинескиот технолошки гигант Huawei. Лиценците нема да се однесуваат за ситуации што се проценети дека се закана за националната безбедност.

Лиценци за американските компании кои ќе работат со Huawei

Телефони.мк - 11.07.2019

Американската влада на компаниите од САД кои ќе сакаат да ја продолжат соработката со Huawei ќе им издава посебни лиценци за да може да ги продолжат своите вообичаени бизнис активности со кинескиот партнер.