TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блинкен повика на деескалација на тензиите меѓу Израелците и Палестинците

Глас на Америка - 31.01.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денес се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас како дел од посетата на регионот во која Блинкен ги повика Израелците и Палестинците да ги намалат тензиите во услови на најкрвавото насилство ...

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

А1 On

Шефот на американската дипломатија: Палестинците умираат невини, тажен сум

CivilMedia

Ги осудуваме сите оние кои слават одземање невини животи, рече Блинкен во Израел

Глас на Америка

ЕУ повикува на смирување на тензиите меѓу Израел и Палестинците

Кумановски м.

Блинкен: Да се усвојат мерки за деескалација и да запре израелско-палестинското насилство

24Инфо

Блинкен: Да се усвојат мерки за деескалација и да запре израелско-палестинското насилство

Курир

Слободен Печат Нетпрес Канал5 Независен Опсервер Вечер Прес Во Центар

Додека светот гледа кон Украина, Израел и Палестинците се лизгаат во општа војна

МКД - 31.01.2023

По крвопролевањето во Ерусалим и на Западниот Брег и еден месец откако израелската крајнодесничарска влада стапи на должност, Израел и Палестинците ризикуваат да се лизнат во нов циклус на поширок конфликт додека притисокот за одмазда на двете ...

Израелски министер им се заканува на Палестинците со електричната столица

Кумановски м.

Нетанјаху се среќава со Макрон на 2 февруари во Франција

4NEWS

Блинкен во Израел порача дека „визијата на мирот“ е единствениот пат за напредок

Нетпрес

Израелските војници убија уште еден Палестинец на Западниот Брег

Слободен Печат

Западен Брег: Израелската армија уби Палестинец во Хеброн

Кумановски м.

Израелските војници убија Палестинец на Западниот Брег

Опсервер

Канал5 Телма Курир Во Центар

Блинкен повика на смирување на тензиите меѓу Палестина и Израел

Р.С.Европа - 30.01.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен за време на денешната посета на Ерусалим ги повика Израелците и Палестинците да ги намалат тензиите. Тој притоа го реафирмираше дводржавното мировно решение како „единствен пат“ напред.

Блинкен во Израел порача дека „визијата за мир“ е единствениот пат напред (ВИДЕО)

МКД

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот е долго блокирана, но е единствен пат напред

Frontline

Блинкен во Израел: Одамна блокираната визија за мир е „единствениот пат“ напред

Локално

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот е долго блокирана, но е единствен пат напред

24Инфо

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот е долго блокирана, но е единствен пат напред

Курир

Блинкен во Тел Авив: Визијата за мирот е долго блокирана, но е единствен пат напред

ТВ21

4NEWS Опсервер 360 степени Во Центар MakPress

Американскиот државен секретар на дипломатска турнеја по Блискиот Исток

Канал5 - 30.01.2023

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Каиро разговараше со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси за смирување на израелско-палестинските тензии, по што ќе отпатува во Ерусалим и Рамала.

Блинкен разговараше со Ел Сиси за деескалација на тензиите меѓу Израел и Палестина

Локално

Блинкен со Сиси за деескалација на тензиите меѓу Израел и Палестина

Кумановски м.

Американскиот државен секретар на дипломатска турнеја по Блискиот Исток

Слободен Печат

Американскиот државен секретар на дипломатска турнеја по Блискиот Исток

24Инфо

Блинкен на дипломатска турнеја по Блискиот Исток

Курир

Американскиот државен секретар на дипломатска турнеја по Блискиот Исток

Опсервер

Frontline Нетпрес Во Центар Слободен Печат MakPress