TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски пред европратениците Чолош и Ќучук: Најсериозен проблем е високата корупција

Макфакс - 21.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска остварија средба со европратениците од политичката група „Обнова на Европа“ Дачијан Чолош и Илхан Ќучук.

Димитров се сретна со европратениците Чолош и Ќучук

Фокус - 21.02.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со европратениците од политичката група „Обнова на Европа“ Дачијан Чолош од Романија, претседавач со групата во ЕП и Илхан Ќучук од Бугарија, известител за Северна Македонија и член ...

Мицкоски до европратениците: Носењето на Законот за ЈО беше насилно

360 степени - 21.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средба со европратениците Дачијан Чолош и Илхан Кјучук од групата Обнова на Европа се пожалил на носењето на Законот за јавно обвинителство, обвинувајќи дека во него се крие обид за амнестија на ...

Силна поддршка од европските либерали за датум од ЕУ за земјава

Телма - 21.02.2020

Македонија ги исполни критериумите за да почне преговори со ЕУ и сега е останата само политичката одлука, ова е ставот на на европратениците Дачијан Чолош и Илхан Ќучук од Обнова на Европа, според кои новата методологија на ЕК треба да биде усвоена ...

Фер и демократски избори тест за одлука за почеток на преговори со ЕУ

Телма - 21.02.2020

Одлуката за почеток на преговори со ЕУ ќе зависи од политичарите. Вратите на европското семејство ќе се отворат само доколку во наредните месеци се води фер, демократска и транспарентна изборна кампања, порача европратеникот од парламнетарната група ...

Чолош и Ќучук: Северна Македонија ги исполни критериумите за почеток на преговорите со ЕУ

Press24 - 21.02.2020

Северна Македонија ги исполни критериумите за да ги почне преговорите со Европската унија. Сега следи политичката одлука со новата методологија која ја предложи Европската комисија. Земјата направи добри чекори со законот за јавно обвинителство и ја ...

Чолош: Без владеење на правото и независно судство нема членство во ЕУ

Алфа - 21.02.2020

Фер и демократски избори, па одлука за датум за ЕУ, ваква порака денеска од Владата испратија европратениците од парламентарната група Обновена Европа кои се во официјална посета на земјава.

Чолош: Изборната кампања не смее да биде валкана

360 степени - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите, на Северна Македонија ќе ѝ треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите што се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Сител - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска лидерот на ...

Чолош: Исполнете ги условите во образованието, земјоделството и подготвени сме да ве примиме

Република - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на Скопје заедно со известувачот на ЕП за земјава Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна порака дека ...

Средба на Пендаровски со европратениците Чолош и Кјучук

Курир - 21.02.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Кјучук, известител за Македонија и член на парламентарната ...

Средба на претседателот Пендаровски со европратениците Чолош и Кјучук

Канал5 - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe" и Илхан Кјучук, известител за земјава .

Средба на претседателот Пендаровски со европратениците Чолош и Кјучук

А1 On - 21.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Кјучук, известител за Северна Македонија и член на ...

Пендаровски со европратениците Чолош и Ќучук разговараа за очекувањата за евроинтеграциите и изборите

24Инфо - 21.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe” и Илхан Ќучук, известител за Северна Македонија и член на ...

Пендаровски и европратениците Чолош и Ќучук разговараа за очекувањата за евроинтеграциите и изборите

Локално - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски на средба со пратениците во Европскиот Парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Ќучук, известител за Северна Македонија и член на оваа парламентарна група, го реафирмирал ...

Пендаровски и европратениците Чолош и Ќучук разговараа за очекувањата за евроинтеграциите и изборите

Сител - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски на средба со пратениците во Европскиот Парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Ќучук, известител за Македонија и член на оваа парламентарна група, го реафирмирал ...

Пендаровски очекува отворање на преговорите во текот на хрватското претседателство со ЕУ

Мета - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „ Renew Europe “ и Илхан Кјучук, известувач за Македонија и член на парламентарната група „ Renew Europe “.

Пендаровски и европратениците Чолош и Ќучук разговараа за очекувањата за евроинтеграциите и изборите

Frontline - 21.02.2020

Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата со Чолош и Ќучук се разменети мислења за аспирациите на нашата држава за членство во Европската Унија, како и за актуелните случувања во државава, во пресрет на предвремените парламентарни ...

Пендаровски на средба со европратениците Чолош и Кјучук

Макфакс - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Кјучук, известител за Северна Македонија и член на парламентарната група „Renew Europe“.

Пендаровски и европратениците Чолош и Ќучук разговараа за очекувањата за евроинтеграциите и изборите

iPortal - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски на средба со пратениците во Европскиот Парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Ќучук, известител за Северна Македонија и член на оваа парламентарна група, го реафирмирал ...

Пендаровски на средба со европратениците Чолош и Кјучук

Точка - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Кјучук, известител за Северна Македонија и член на парламентарната група „Renew Europe“.

Пендаровски оствари средба со европратениците Чолош и Ќучук

MakPress - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски на средба со пратениците во Европскиот Парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Ќучук, известител за Македонија и член на оваа парламентарна група, го реафирмирал ...

Пендаровски на средба со европратениците Чолош и Кјучук

Press24 - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачијан Чолош, претседател на парламентарната група Renew Europe, и Илхан Кјучук, известител за Македонија и член на парламентарната група Renew Europe.

Пендаровски со европратеници: Важна е поддршката од ЕП проширувањето на ЕУ да остане на агендата

МКД - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачијан Чолош, претседател на парламентарната група Renew Europe, и Илхан Кјучук, известител за Северна Македонија и член на парламентарната група Renew Europe.

Пендаровски на средба со европратениците Чолош и Кјучук

Centar - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачијан Чолош, претседател на парламентарната група Renew Europe, и Илхан Кјучук, известител за Северна Македонија и член на парламентарната група Renew Europe.

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Алсат-М - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

+инфо - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на С. Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска лидерот ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

iPortal - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Со валкана изборна кампања најмногу ќе изгубат граѓаните и државата

Press24 - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска лидерот на ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат граѓаните на Северна Македонија

Локално - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Фокус - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

А1 On - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Македонија подготвена за почеток на преговори, исполнети сите услови

Сител - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на земјава заедно со известувачот на ЕП за Македонија Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна порака ...

Чолош: Северна Македонија подготвена за почеток на преговори, исполнети сите услови

А1 On - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на земјава заедно со известувачот на ЕП за Северна Македонија Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

CivilMedia - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Северна Македонија подготвена за почеток на преговори, исполнети сите услови

Либертас - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на земјава заедно со известувачот на ЕП за Северна Македонија Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Телма - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Слободен Печат - 21.02.2020

Европратеникот Чолош нагласи дека токму затоа се инсистира реториката за време на изборната кампања да се одржува во рамки кои ќе овозможат отворање на вратите за соработка меѓу партиите по изборите.

Чолош: Северна Македонија ги исполни критериумите што и беа поставени од ЕК

Press24 - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на земјава заедно со известувачот на ЕП за Северна Македонија Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна ...

Чолош: Северна Македонија ги исполни сите услови и е подготвена за почеток на преговори со ЕУ

Слободен Печат - 21.02.2020

Подвлече дека она што ќе се случува во Северна Македонија во следните недели и месеци ќе биде важно за кредибилитетот на овој процес и изрази уверување и оптимизам дека во првата половина од годината ќе се донесе позитивна одлука за започнување на ...

Чолош: Сите услови се исполнети, а Северна Македонија е подготвена за почеток на преговори

Frontline - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на земјава заедно со известувачот на ЕП за Северна Македонија Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна ...

Пендаровски очекува отворање на преговорите во текот на хрватското претседателство со ЕУ

CivilMedia - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „ Renew Europe “ и Илхан Кјучук, известувач за Македонија и член на парламентарната група „ Renew Europe “.

Пендаровски и европратениците Чолош и Ќучук разговараа за очекувањата за евроинтеграциите и изборите

Нетпрес - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски на средба со пратениците во Европскиот Парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe“ и Илхан Ќучук, известител за Северна Македонија и член на оваа парламентарна група, го реафирмирал ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

MakPress - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска лидерот на ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

ММС - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Чолош: Луѓето нема да излезат на гласање ако во кампањата се користи валкана реторика

Frontline - 21.02.2020

– Ако реториката отиде во валкана насока, губитници ќе бидат граѓаните на Северна Македонија, но и самата држава. Затоа сметаме дека е важно и медиумите да создадат атмосфера и рамка за една дебата за тоа што политичарите и политичките партии сакаат ...

Чолош: Македонија подготвена за почеток на преговори, исполнети сите услови

MakPress - 21.02.2020

Претседателот на парламентарната група Обновена Европа, Дачиjан Чолош, кој е во посета на земјава заедно со известувачот на ЕП за Македонија Илхан Ќучук, денеска на прес-конфренција во Владата рече целта на нивната посета е да пренесат јасна порака ...

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Либертас - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Европратеникот Чолош со порака: Со валкана изборна кампања, губат сите, и граѓаните и државата

МКД - 21.02.2020

Независно од резултатите од изборите, на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за народот, но и со цел да успее во процесот на пристапување во Европската Унија, изјави денеска ...

Ќучук и Чолош: Македонија ги исполни критериумите за преговори со ЕУ

ТВ21 - 21.02.2020

Северна Македонија ги исполни критериумите за да ги почне преговорите со Европската унија. Сега следи политичката одлука со новата методологија која ја предложи Европската комисија. Земјата направи добри чекори со законот за јавно обвинителство и ја ...