TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Хејсел“, 35 години тага: Зошто се случи? Можеше ли да се избегне? (ВИДЕО)

Спортски - 29.05.2020

Eдна од најголемите трагедии на сите времиња која никогаш не беше до крај разрешена се случи на 29 мај 1985 година, денес изминуваат 35 години од хоророт во Брисел… Дали сето тоа можело да се избегне? Тоа што УЕФА и денес во својата историја ги ...

ВИДЕО: „Датумот кога умре фудбалот“, никогаш да не се повтори „Хејсел“!

Gol.mk - 29.05.2020

На денешен ден пред 35 години се случи една од најголемите фудбалски трагедии, откако на стадионот „Хејсел“ во Брисел загинаа 39 лица. Тој 29 мај 1985 година фудбалските фанови беа во исчекување на голем спектакл, односно финале на Лигата на ...