TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ПАРИЗ !? Франција е пред колапс на демократијата! Влогот никогаш не бил поголем, а одлуката на Макрон ...

Во Центар - 17.03.2023

Франција е на работ на демократски колапс поради непопуларниот предлог за пензиските реформи на претседателот Емануел Макрон. Опозицијата предупредува дека туркањето на реформата без гласање во парламентот е негирање на демократијата и признавање на ...

[Видео] Големи протести во Франција откако Макрон го заобиколи парламентот и ја подигна границата за пензионирање

Радио МОФ

Пензиска реформа без гласање и жестоки протести во Франција

Deutsche Welle

Протести во Франција: „Макрон ја покажа слабоста со одлуката за зголемување на старосната граница за пензионирање во Франција“

Еспресо

Нереди во франција откако владата ги усвои пензиските реформи без гласање во парламентот

Сакам да кажам

(Видео) Пензиските реформи протуркани на мала врата во парламентот – Франција гори

Антропол

(Видео) Протести во Франција поради реформите на Макрон: „Ќе ја запалиме земјата, ќе блокираме патишта“

Макфакс

А1 On Фактор Нетпрес Фокус Кајгана Во Центар Макфакс Опсервер

(видео) Без да се гласа Франција го донесе законот за пензиски реформи – народот на улица се судри со полицијата

Телма - 17.03.2023

Полицијата во Париз се судри со демонстрантите откако француската влада одлучи да ги спроведе пензиските реформи без гласање во парламентот. Народот се собра на Плас де ла Конкорд како одговор на зголемувањето на старосната граница за пензионирање ...

Француската полиција уапси 217 демонстранти на протестите против пензиската реформа

Бизнис Вести

(ФОТО + ВИДЕО) Немири во Париз поради пензиските реформи, стотици уапсени

360 степени

Со пензиската реформа, Макрон создава услови за хаос каков што предизвика Брегзит

Локално

Протести во Франција по усвојување на пензиската реформа – демонстрантите му порачаа на Макрон „ќе ја запалиме земјата“

Телма

Француската полиција уапси 217 демонстранти на протестите против пензиската реформа

Опсервер

Француската полиција уапси 217 демонстранти на протестите против пензиската реформа

Либертас

Слободен Печат А1 On +инфо Сител 24 Вести Канал5 Фокус Во Центар

Францускиот парламент гласа за пензиската реформа на Макрон

Слободен Печат - 16.03.2023

Планот за пензиски реформи во Франција е во последната законодавна фаза бидејќи денеска мора да биде изгласан од двата дома на парламентот по постојаните протести низ целата земја. Сенатот и Националното собрание ќе гласаат за предлогот.

Францускиот Сенат ја одобри пензиската реформа за која се залагаше Макрон

Локално

Францускиот Парламент ќе се изјасни за контроверзниот план за пензиски реформи

Бизнис Вести

Францускиот Парламент ќе се изјасни за контроверзниот план за пензиски реформи

Опсервер

Францускиот Парламент ќе се изјасни за контроверзниот план за пензиски реформи

Курир

Францускиот Парламент ќе се изјасни за контроверзниот план за пензиски реформи

24Инфо

ФРАНЦУСКИ ПАРЛАМЕНТ: Денеска ќе се гласа за контроверзниот план на Макрон за пензиски реформи, против кој протестираше Франција

Денешен

Во Центар MakPress Кумановски м. Нетпрес Канал5