TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само за 8 пациенти со цистична фиброза ќе има интервентна набавка на лек, другите ќе почекаат

24 Вести - 03.02.2023

Здравствена лотарија. Во Македонија во моментов има околу 140 пациенти со цистична фиброза. Лекот „трикафта“ првично ќе се набави само за осум пациенти, а надлежните изјавија дека се стремат да го остварат ветувањето, лекот да го добијат 30 пациенти ...

Болните од цистична фиброза не веруваат на министерски збор - Утре протест пред Влада

Сител

Болните од цистична фиброза бараат терапија за сите, не за 8 пациенти

Алсат-М

„Дишете со цевка кога носите одлуки“ – им порачаа пациентите со цистична фиброза на надлежните, затоа што не им набавиле лек

Телма

Само за 8 пациенти со цистична фиброза ќе има интервентна набавка на лек, другите ќе почекаат

Алфа

Пациентите со цистична фиброза незадоволни од одлуката на надлежните – утре ќе протестираат пред Владата

360 степени

„Надлежните да земат цевка и да дишат низ неа за да ја сфатат итноста на состојбата“, велат пациентите со цистична фиброза и излегуваат на протест

Макфакс

МКД +инфо Радио МОФ Вечер Прес Во Центар Слободен Печат Макфакс Женски магазин

„Дишете низ сламка, па ќе сфатите колку ни е итно“, болните со цистична фиброза реагираат на најавите на министрите ...

Сакам да кажам - 03.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза не им верува на усните ветувања на министерот за здравство Беким Сали дека ќе се набави лекот „трикафта“ и останува на ставот дека утре во 12 часот ќе протестираат пред Владата.

Засега само осум пациенти со цистична фиброза ќе ја добијат потребната терапија

360 степени

Сали: Прво осум пациенти со цистична фиброза ќе добијат нова терапија, а потоа уште 22

Вечер Прес

Сали:Проблемот ќе биде решен,се чекаат законски измени

Канал5

Од 130 заболени, прво осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Макфакс

Терапија за цистична фиброза итно ќе добијат осум пациенти, останатите ќе чекаат

Скопје инфо

Прво осум пациенти ќе го добијат лекот Трикафта, а до крајот на годината уште 22 – Сали бара законски измени за да ја обезбеди современата терапија за цистична фиброза

ММС

Точка MTM Бриф OhridNews 24 Вести Сител Република Локално

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

А1 On - 03.02.2023

Пациентите со цистична фиброза утре на пладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што велат, се изреволтирани од изјавите на министерот за здравство Беким Сали и на министерот за финансии Фатмир Бесими, дека терапија за цистична фиброза ...

Пациентите со цистична фиброза утре ќе протестираат пред Влада, изреволтирани и разорачани од одлуката на институциите

Слободен Печат

„Кога ќе носат одлука, да земат сламка и да пробаат да дишат низ неа“

4NEWS

Пациентите со цистична фиброза утре ќе протестираат пред Влада

Република

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата која обезбеди терапија само за осум пациенти

24Инфо

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

Курир

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

Бизнис Вести

Канал5 Zoom Press24

Продолжува сагата на пациентите со цистична фиброза

Канал5 - 03.02.2023

Мора да се менуваат закони за да се набавубаат лекови, а кога и колку пари точно ќе се дадат од Фондот, засега не се знае, оти допрва ќе следат преговори со производителот на „Трикафта“ за цистична фиброза.

Излажани сме со усни ветувања, затоа бараме писмен документ, разочарании сме од изјавите на министрите, велат од Асоцијацијата за цистична фиброза

Република

Владината одлука за набавка на лекови делумно ја „стиши“ загриженоста на пациентите

Канал5

Полoвина пациенти со цистична фиброза ќе добијат лек, другата половина извисени?!

Слободен Печат

Утре одлука за обезбедување средства за лекот Трикафта за 30 пациенти со цистична фиброза

Телма

Сали: Утре се очекува да биде донесена одлука за обезбедување средства за лекот Трикафта за 30 пациенти со цистична фиброза

Бизнис Вести

Сали: Утре се очекува да биде донесена одлука за обезбедување средства за лекот Трикафта за 30 пациенти со цистична фиброза

Опсервер

MakPress Press24 Курир Н.Македонија Република Zoom Скопје инфо Вечер Прес