TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева: Ниту свесно ниту несвесно сум ја злоупотребила службената положба

24 Вести - 23.07.2019

„Најодговорно тврдам, дека ниту свесно ниту несвесно ниту со сторување ниту несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов сеуште ја извршувам.“ Катица Јанева тврди дека е злоупотребена.

Јанева: Не сум вмешана во „Рекет“

Телма - 23.07.2019

Од канцеларијата на првиот кат до говорницата дојде сама, за разлика од пресовите од времето кога најавуваше нови предмети на буквата Т никој од обвинителите кои минатата недела се огласија од истото место, не ја придружуваше на говорницата од која ...

Заврши боледувањето на Јанева, од денес пак е на чело на СЈО

МКД - 23.07.2019

Специјалната обвинителка од денес официјално се враќа на работа. Од СЈО потврдуваат дека боледувањето на Јанева денес завршува и таа е пак на истата позиција, односно на чело на СЈО. Од таму додаваат дека за Јанева во моментов не се води никаква ...

Јанева: Некој со сите сили настојува да го урне СЈО

Р.С.Европа - 23.07.2019

Јанева тврди дека не ја злоупотребила функцијата и дека тоа што го познава лично осомничениот Бојан Јовановски и што нејзниот син работи во 1 ТВ не значи дека некој има право да ја злоупотреби нејзината службена должност.

Милошевски, поранешен функционер во МВР: Битно е што зборува Катица на спикерфонот!

+инфо - 23.07.2019

Допрва ќе гледаме и слушаме снимки со разговори, слики и други инволвирани во случајот ''Рекет''. Катица што кажува не е битно. Сигурно нема да прифати вина. И јас, а верувам и вие така би постапиле.

Јанева: Чиста сум!

Deutsche Welle - 23.07.2019

По еднонеделен молк, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се појави во СЈО од каде порача дека ни свесно, ниту несвесно не ја злоупотребила службената должност. Многумина го злоупотребуваат моето име, вели таа.

Јанева: Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребиле моето име!

Фокус - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по една недела молк и криење, денеска се појави во просториите на СЈО. Во изјава за медиумите Јанава истакна дека го охрабрува обвинителството да го расчисти слулајот „Рекет“ до крај.

Јанева: Десетината отворени истраги ќе покажат зошто некој се обидуваше да спречи мој реизбор

Нова ТВ - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно ниту со сторување ниту со несторување сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште јавно ја извршувам, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на прес конференцијата ...

Јанева направи паралела со Груевски: Јавноста нека направи разлика како изгледа кога си чист

365 - 23.07.2019

На денешната изненадувачка, но долгоочекувана прес-конференција, специјалната јавна обвинителка која во јавноста повеќе од една недела тесно се поврзува со случајот „Рекет“ – Катица Јанева, најодговорно демантираше дека на било каков начин ја ...

Јанева: Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно не сум ја злоупотребила положбата во СЈО

МКД - 23.07.2019

Специјалната обвинителка, Катица Јанева денес по една недела од случувањата за „Рекет" даде изјава пред јавност во која се извини зошто ја немало, и тврди дека не ја злоупотребила службената положба и овластување.

(ВИДЕО) Јанева: Должноста ја немам злоупотребено, случајот транспарентно да се расчисти

Алсат-М - 23.07.2019

Ниту свесно ниту несвесно, не сум ја злоупотребила должноста којашто во моментов сѐ уште ја извршувам, рече во своето обраќање Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, говорејќи за наводите за нејзина евентуална инволвираност во ...

Јанева: Ни свесно, ни несвесно не сум ја злоупотребила функцијата

Р.С.Европа - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, денеска на прва прес-конференција по нејзината оставка, демантираше дека е поврзана со случајот „Рекет“. Таа рече ѝ било чест да биде дел од тимот кој се бори со највисокиот криминал во ...

Обвинителката Јанева отфрла било каква вмешаност во случајот ,,Рекет“

AKO - 23.07.2019

,, Ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту несторување не сум ја злоупотребила должноста што сѐ уште ја извршувам. Ги охрабрувам институциите до крај да ја спроведат целата истрага во случајот ,,Рекет““-изјави обвинителката Катица Јанева ...

Јанева: Не сум инволвирана во случајот ,,Рекет“, ни свесно ни несвесно

ММС - 23.07.2019

Од моментот на мојот избор за специјален јавен обвинител, мојата професионална биографија, приватен живот и семејството се цел на различни озборувања, напади и обиди за мое инволвирање во дневно политичките препукувања на партиите.

Јанева: Хајка против мене, не само Јовановски туку и многу други го злоупотребуваат моето име

+инфо - 23.07.2019

Специјаната јавна обвинителка, Катица Јанева, првпат излезе во јавноста откако пукна аферата „Рекет“, а истовремено таа си даде оставка. Даде изјава за медиумите, но избега од новинарските прашања.

(ВИДЕО) Јанева: Не сум вмешана во рекет

А1 On - 23.07.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, која по една недела боледување се врати на работа, а чии телефони беа одземени за прибирање на еветуални докази во случајот за рекет, вели дека ниту свесно ниту несвесно, не ја залоупотребила должноста што сè уште ја ...

Урнисаното СЈО не застана зад „чистата“ Јанева, а таа и покрај „чистотата“ избега од јавноста

Република - 23.07.2019

Урнисаното СЈО не застана зад специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која сѐ уште е на чело на оваа институција. Иако се очекуваше Јанева на оваа прес-конференција да ја активира оставката, и покрај тоа што нејзиното име е компромитирано, тоа ...

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Макфакс - 23.07.2019

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или несторување сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...

Шифрирана порака од специјалната: Кој е тој со политичка моќ замешан во „Рекет“?

Република - 23.07.2019

Јанева ја заврши прес-конференцијата осврнувајќи се на својата оставка и испраќајќи шифрирана порака до „некој се обидува да ја злоупотребува својата политичка моќ и бега од правдата“. рече специјалната јавна обвинителка.

Јанева си кажа што имаше и избега од новинарите (ВИДЕО)

PressingTV - 23.07.2019

Наместо прес конференција, специјалната обвинителка Катица Јанева имаше обраќање до јавноста во врска со случајот „Рекет“ и со нејзиното исчезнување од јавноста по оставката што ја поднесе.

Jанева: Не сум ја злоупотребувала должноста, Бојан Јовановски го злоупотребил моето име

Мета - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека не сум ја злоупотребувала должноста ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов сè уште ја извршувам.

Јанева вели дека не ја злоупотребила должноста

Академик - 23.07.2019

Во просториите на Специјалното јавно обвинителство денеска на јавноста ѝ се обрати обвинителката Катица Јанева, која минатиот понеделник си даде оставка и која се поврзува со случајот „Рекет“.

Катица го мести синот за да си го спаси задникот?!

Република - 23.07.2019

Точно е дека мојот син работи во телевизијата на Бојан Јовановски, но тоа не значи дека некој стекнал право да ја злоупотребува мојата службена должност и овластување за евентуално да остварува привилегии и незаконити дејства, рече во своја одбрана ...

(ВИДЕО) Јанева: Од 10-те завршени истраги ќе стане јасно зошто некој толку жестоко се спротистави на мојот реизбор и ...

Либертас - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во изјава пред медиумите кажа дека СЈО е поголемо и позначајно од нејзината досегашна функција и е симбол на правдата, како и дека кога ќе излезеле 10 предмети што ги работело СЈО во изминатиот период на ...

(Видео) Јанева: Нити свесно, ниту несвесно сум ја злоупотребила функцијата

24Инфо - 23.07.2019

Првиот човек на СЈО, Кaтица Јанева на прес конференција рече дека не е вмешана во никаков криминал и дека во случајот „Рекет“ е намерно инволвирана за да и се наруши угледот. -Од почеток на мојот избор на прв човек на СЈО знаев дека јас и моето ...

Јанева: Јовановски и други го злоупотребувале моето име и презиме

Нетпрес - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги обрахрувам надлежните органи до крај да го расчистат случајот „Рекет“.

Катица лажеше и на мизерниот прес: Долго знаела дека нејзиното име се користи за рекет

Република - 23.07.2019

Јанева се повика на својата чест и морал и најодговорно тврдеше дека никако не ја злоупотребила должноста што ја извршува сѐ уште во моментов. рече Јанева. рече Јанева и додаде дека очекува транспарентна постапка за да се стави крај на сите ...

Јанева: Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребиле моето име!

Слободен Печат - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека не сум ја злоупотребувала должноста, изјави денеска Катица Јанева на прес конференција на новинарите, и не ги удостои да и поставуваат прашања. „Ги охрабрувам правосудните органи да го разрешат случајот „Рекет“.

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

Независен - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

(ВИДЕО) Јанева: Најодговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно, не сум ја злоупотребила функцијата

Бриф - 23.07.2019

-Повикот да се служи на државата и да се биде дел од професионален тим кој треба да го реши високиот криминал во државата е чест за мене, иако постојано бев мета на препукувањата меѓу партиите, рече Катица Јанева која го водеше СЈО, на денешната ...

Јанева: И други лица го злоупотребуваат моето име, јас не сум виновна

Фактор - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека најодговорно тврди дека не ја злопутребила функцијата и им порача на правосудните органи да ја ...

Јанева: Не само Бојан Јовановски и други лица го злоупотребиле моето име

CivilMedia - 23.07.2019

„Одговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно немам никаква одговорност за случајот „Рекет“. Моето име е злоупотребено од Бојан Јовановски, а имам сознанија дека и други лица го злоупотребуваат моето име, без јас да знам“, рече специјалната ...

Кажа што имаше и си замина: Јанева ги избегна новинарски прашања

Република - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, по една недела во која таа не беше достапна за јавноста, денеска се појави на прес-конференција на која се огради и негираше нејзина поврзаност со случајот „Рекет“ за кој беа привидени Бојан Јовановски ...

Јанева: Ни свесно ни несвесно не сум ја злоупотребила службата

Скопје1 - 23.07.2019

Катица Јанева денеска се појави во Специјалното јавно обвинителство откако со службеното возило беше доведена и влезе низ гаражните простории. Таа прифати да даде изјава за новинарите. Во продолжение прес конференцијата на Јанева која ја превземаме ...

Поранешниот функционер во МВР, Милошевски: Битно е што зборува Катица на спикерфонот!

Либертас - 23.07.2019

Катица што кажува не е битно. Сигурно нема да прифати вина. И јас, а верувам и вие така би постапиле. Битно е што кажува на”spikerfonot” во моментот кога се бројат парите. Онаа снимка за која зборува Вилма.

Јанева: Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребиле моето име!

Вечер - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска се појави во просториите на СЈО. Во изјава за медиумите Јанава истакна дека го охрабрува обвинителството да го расчисти случајот „Рекет“ до крај.

Катица Јанева го прекина молкот: Не само Бојан, туку и многу други го злоупотребувале моето име без мое знаење

365 - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не само што денеска се појави во просториите на СЈО, туку и го прекинала боледувањето, дознава „Дојче веле“. На големо изненадување, но и долго очекување на јавноста, таа денеска во 13 часот одржа и ...

Јанева го обвини Боки 13 дека ја злоупотребил

Expres - 23.07.2019

„ Точно е дека јас како и многу други лица кои во моментов се на различни државни функции се познаваме со лицето Бојан Јовановски. Никогаш не сум криела дека мојот син работи во 1ТВ и дека заради описот на неговото работно место и на дневна основа ...

Јанева: Со оставката потврдувам дека не можам да влијаам на конечниот исход на случајот „Рекет“

Press24 - 23.07.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, која по една недела боледување се врати на работа, на денеешната прес-конференција за медиумите, по една недела молк, кажа дека ниту свесно ниту несвесно не ја залоупотребила должноста што сè уште ја извршува.

Јанева негира било каква поврзаност со случајот „Рекет“

Н.Македонија - 23.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева денес за првпат и се обрати на јавноста, по нејзината најавена оставка од позицијата прв човек на Специјалното јавно обвинителство. Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам ...

Катица Јанева по неколку дена молк се извини и рече дека очекува крај на сите шпекулации

iPortal - 23.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во изјава пред медиумите кажа дека го разбира интересот на јавноста за случајот „Рекет“. – Се извинувам што свесно оставив подолг период да не излезам со свој став во јавноста, иако не ми беше воопшто ...

Јанева тврди дека Боки 13 го злоупотребувал нејзиното име и презиме

PressingTV - 23.07.2019

Најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги обрахрувам надлежните органи до крај да го расчистат случајот „Рекет“.

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

24 Вести - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

Јанева се појави во СЈО: Ни свесно ни несвесно не сум ја злоупотребила функцијата

Вечер - 23.07.2019

фото: S. Плавевски Повикот да се служи на државата и да се биде дел од професионален тим кој треба да го реши високиот криминал во државата е чест за мене, иако постојано бев мета на препукувањата меѓу партиите, рече Катица Јанева која го водеше ...

„Неважно е што вели Јанева на прес, ‘оштетениот’ е итар и не би ги дал парите без гаранција“

365 - 23.07.2019

Фејсбук статус на Т. Милошевски, поранешен помошник министер за внатрешни работи. Статусот е објавен на „ Плусинфо “ „Катица што кажува не е битно. Сигурно нема да прифати вина. И јас, а верувам и вие така би постапиле.

Катица Јанева се огради од случајот „Рекет“

1tv - 23.07.2019

Шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева по една недела критики, оградувајќи се, негираше вмешаност во случајот „Рекет“ на обвинителството за организиран криминал. Ги охрабри органите на прогонот да ја истераат постапка до крај.

Катица Јанева даде изјава, одби да одговори на новинарски прашања, СЈО не застана зад неа

Скопје инфо - 23.07.2019

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или несторување сум ја злоупотребила должноста. Јавно ги охрабрувам правосудните органи докрај да ги расчистат ...

Јанева тврди дека на никаков начин не е вмешана во „Рекет“

Сител - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

(ВИДЕО) Сè што кажа Катица Јанева на денешната прес конференција

Бриф - 23.07.2019

– Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи да ги расчистат сите ...

Јанева: На никаков начин не сум вмешана во „Рекет“

Локално - 23.07.2019

Најдоговорно тврдам дека на ниту еден начин, ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов се уште ја извршувам и јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат ...