TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Законот за јазици нема се менува

Канал5 - 10.12.2019

Законот за јазици нема се менува, исто како и Преспанскиот и договорот за добрососедство – тврди вицепремиерот Бујар Османи. Османи најави акциски план за спроведување на забелешките од Венецијанската комисија, за двојазичност во судските постапки ...

Заев: Ќе градиме заеднички ставови за соодветна примена на препораките од Венецијанската комисија

ТВ21 - 10.12.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека Законот за јазиците е една од алките што не спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од Венецијанската комисија да имаат соодветна примена.

Османи: Забелешките на Венецијанска ќе ги почитуваме преку создавање капацитети

24 Вести - 10.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ги подготвува амандманите за измени на Законот за употреба на јазиците и би требало да ги поднесе се уште актуелниот пратенички состав во законодавниот дом, изјави денеска на прес конференција пратеникот Драган Данев откако вчера лидерот ...

Османи: Нема шанси да се сменат Преспанскиот договор, Законот за јазици и Договорот со Бугарија

Телма - 10.12.2019

Преспанскиот договор, Законот за јазици и Договорот со Бугарија се документите, за кои вицепремиерот Бујар Османи тврди дека нема шанси да се сменат. Вели дека, секој различно ги интерпретира препораките на Венецијанската комисија.

Ќе се имплементираат ли препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазици?

Канал5 - 10.12.2019

Препораките на Венецијанската комисија ќе се имплементираат, велат од Владата . Додека пак вицепремиерот Бујар Османи останува на ставот дека нема потреба од измени на законот и дека следниот чекор треба да биде изградба на капацитети за законот да ...

Непочитување на препораките на Венецијанската комисија, сериозна опасност за недобивањето на датум за преговори

Слободен Печат - 10.12.2019

Европската комисија и државите членки сериозно ќе го земат предвид мислењето на Венецијанската комисија, кое содржи сериозни забелешки, како на самиот текст на Законот за јазици, така и на начинот на неговото донесување, вели Малинка Ристовска од ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците

А1 On - 10.12.2019

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија, изјави денеска пратеникот Драган Данев.

Данев: Венецијанската комисија јасно кажа дека Законот за јазици е противуставен

Сител - 10.12.2019

Измените на Законот за јазици кои ги најавија од опозициската ВМРО - ДПМНЕ се усште се на работа во стручните партиски тимови, но пратеникот Драган Данев најави дека тие би требало да бидат поднесени и донесени од овој парламентарен состав.

Законот за јазици – затворено прашање, Османи: Нема менување на законот, и нема враќање назад

ТВ21 - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи во емисијата Клик Плус изјави дека Законот за употреба на јазиците нема да претрпи измени бидејќи тој закон, заедно со Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство со Бугарија, се затворени прашања и треба да ...

Данев: Францускиот нон-пејпер бара и почитување на одлуки од Венецијанската комисија

Алсат-М - 10.12.2019

Францускиот нонпејпер, за почеток на преговори со Унијата, меѓу другото, бара и почитување и имплементација на препораките од Венецијанската комисија, рече денеска пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за Законот за употреба на јазиците

Макфакс - 10.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија, изјави пратеникот Драган Данев. „Власта ја загрозува европската иднина на Македонија.

На денешната седница на ДУИ главна тема е ветингот

Република - 10.12.2019

На седницата на претседателството на Демократската унија за интеграција во партиското седиште во тетовска Мала Речица главната дебата е околу добро осмислување на ветингот во пресрет на 4-тиот конгрес.

Османи: Преку акциони планови ќе создадеме капацитети двојазичноста да не предизвикува проблеми во судството

Телма - 10.12.2019

Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците преку создавање капацитети, за двојазичноста да не создава проблеми во општеството, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој смета дека нема големи ...

Политичката драматика за Законот за јазици заради изборите

Р.С.Европа - 10.12.2019

Реакциите на дел политичари поврзани со мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците според Александар Кржаловски од МЦМС добиваат драматика и радикалност поради ближењето на изборите.

Дали почнаа предизборните „флертувања“? Османи: Со СДСМ имаме проблеми, ВМРО-ДПМНЕ принципиелна

ТВ21 - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи, во емисијата „Клик Плус“ рече дека со СДСМ секој ден имаат проблеми. -Секој ден имаме проблеми со СДСМ. Да, нормално-рече Османи. Запрашан какви односи има ДУИ со ВМРО-ДПМНЕ, Османи одговори – принципиелни.

Циркусот може да заврши трагично

Deutsche Welle - 10.12.2019

Владата во комплетен меѓуетнички состав побарала мислење од Венецијанската комисија за законот за јазиците, ама ни премиерот, ни владата не вредат ни пет пари спрема вториот дел од владата во штабот во Мала Речица.

Османи: Ќе создадеме капацитети со цел двојазичноста да се имплементира и да не прави проблеми со судството

Фокус - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи на денешна средба со новинарите нагласи дека ќе ги почитуваат препораките на Венецијанската комисија. Тој додаде дека три документи нема да бидат подложни на никакви промени и измени.

Мицкоски за Законот за јазици: Или Заев ќе го почитува правото и Уставот, или ќе продолжи да биде пречка за правдата

ТВ21 - 10.12.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук се огласи за законот за јазиците. Тој вели дека изборот на Заев е едноставен, и дека или ќе продолжи да биде пречка за ...

Османи: Ќе ги почитувам препораките на Венецијанската комисија, но треба да најдеме начин како да го импементираме ...

Сител - 10.12.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи рече дека ќе ги почитувал препораките на Венецијанската комисија за имплементација на Законот за јазици, но прво требало да се најде начин како да се импементира законот.

Османи: Владата треба да изработи акционен план за со кој ќе се олесни спроведувањето на законот

Канал5 - 10.12.2019

„По 17 години Рамковен договор успеавме да го донесеме Законот за јазици“- рече вицепремиерот Бујар Османи на гостувањето во утринската програма на Канал 5 „Здраво Македонијо” по повод забелешките за законот од страна на Венецијанската комисија Тој ...

Влада: Законот за јазици не е закон на Дуи, туку е на СДСМ

Слободен Печат - 10.12.2019

Коментирајки ја изјавата на вицепремиерот, Бујар Османи дека цепкањето на Законот за јазици ќе не врати во 2001 година, од Владата велат дека неговата изјава предизвикала импакт во јавноста како да се заканува Османи со конфликт, заради тоа што се ...

Османи: Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија, но законот нема да се менува

Бриф - 10.12.2019

Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците преку создавање капацитети, со цел имплементирањето на двојазичноста да не создава проблеми во општеството, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања ...

Венецијански афтершок за Законот за јазиците

Н.Македонија - 10.12.2019

Законот за употреба на јазиците доживува уште еден афтершок од Венецијанската комисија. Навистина, македонската влада во неколку наврати се обидуваше да ги одложи ефектите од експертското мислење на меѓународно докажаните правници од Европската ...

Циркусот може да заврши трагично

Либертас - 10.12.2019

Владата во комплетен меѓуетнички состав побарала мислење од Венецијанската комисија за законот за јазиците, ама ни премиерот, ни владата не вредат ни пет пари спрема вториот дел од владата во штабот во Мала ...

Османи: На три документи нема никакво менување – Преспанскиот, Договорот со Бугарија и Законот за јазици

365 - 10.12.2019

Ќе се почитуваат препораките на Венецијанската комисија, а притоа нема да бидат направени никакви измени и промени во Законот за употреба на јазиците, истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по промоцијата на програмата „Европски ...

Мицкоски: Или Заев прифаќајќи ги амандманите на законот за јазици ќе го почитува правото и Уставот или ќе продолжи да ...

Курир - 10.12.2019

Изборот е едноставен, или Заев прифаќајќи ги амандманите на законот за јазици ќе го почитува правото и Уставот, или ќе продолжи да биде пречка за правдата, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот Фејсбук профил.

Павле Богоевски: Неефикасниот и неприменлив закон за јазици нема да не врати во 2001

Фактор - 10.12.2019

Поранешниот пратеник Павле Богоевски го оцени тврдењето на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи дека нецелосното имплементирање на Законот за употреба на јазиците ќе не врати во 2001 како манипулативно, бидејќи во Собранието се гласало, како ...

Османи ќе ги почитува препораките, но: Три документи кои се во основа на државноста никако нема да се менуваат

Република - 10.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи на денешна средба со новинарите нагласи дека ќе ги почитуваат препораките на Венецијанската комисија. Тој додаде дека три документи нема да бидат подложни на никакви промени и измени. “, истакна Османи.

Николоски до Османи: Наместо да дели совети за ВМРО-ДПМНЕ да ги прочита и примени препораките на Венецијанска комисија ...

Курир - 10.12.2019

Гледам Бујар Османи не знае како да се соземе после фијаското што му се случи со Венецијанската комисија и мислењето за законот за јазици, напиша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Прочитај ги препораките на Венецијанската комисија и францускиот нон пејпер, ќе ти биде подобро

Република - 10.12.2019

Дел од новата методологија што ја предлага Франција во дел на владеење на правото е да се следат препораките на Венецијанската комисија. Тоа Османи како Потпретседател на Влада за евроинтеграции или ќе го следи или уште долго ќе го сонува датумот за ...

Османи: Не сум среќен кога Мицкоски зборува за Законот за јазици

Република - 10.12.2019

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес-конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus” . – рече Османи. Османи демеантираше дека рекол оти е можно да има војна ако ...

Османи: Не му помага на Мицкоски Законот за јазици

+инфо - 09.12.2019

Законот за јазици не треба да биде партиска тема и за тоа да се обидуваат да поентираат, вели Османи. Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното издание на ...

Османи: Ако Мицкоски излезе од етничките теми, ќе има успех!

ТВ21 - 09.12.2019

„ДУИ со ВМРО-ДПМНЕ има принципиелна соработка“, изјави Бујар Османи во дебатниот магазин „ClickPlus“ на ТВ21 Османи додаде дека доколку Мицкоски излезе од етничките теми, ќе има ...

Османи: Немаме датум затоа што има монтирани судски процеси

ТВ21 - 09.12.2019

Бујар Османи во „ClickPlus“ на ТВ21 истакна дека во Северна Македонија има монтирани судски процеси. Османи смета дека за случајот „Алфа“ во затвор лежат невини луѓе. „Можеби и затоа не сме дел од Европа, поради ваквите судски одлуки.

„Пендаровски не носи одлука за изборите, тој е само модератор“, вели Османи

ТВ21 - 09.12.2019

Бујар Османи вечерва во ClickPlus на ТВ21 ја коментираше изјавата на претседателот Пендаровски во која вели дека не е убеден дека изборите ќе се одржат на 12 април. „Пендаровски не носи одлука за одложување на изборите. Тој е само модератор.

Османи: Одговорен за Албанците е ДУИ, дојдете на седница на Влада и ќе се убедите!

ТВ21 - 09.12.2019

Бујар Османи во „ClickPlus“ на ТВ21 изјави дека ДУИ е партија која ги брани интересите на Албанците во Северна Македонија. Тој вели дека за да се потврди оваа теза, потребно е да се присуствува на само една седница на ...

Османи: Законот за јазици не е обврска на ДУИ, тоа е уставна обврска!

ТВ21 - 09.12.2019

Бујар Османи во емисијата „ClickPlus“ на ТВ21 посочи дека не може секогаш ДУИ да се бори со прашања кои се од државен интерес. „Законот за јазици не е обврска на ДУИ, тоа е уставна обврска“, додава ...

Бујар Османи: Fake News е дека сум повикал на војна

ТВ21 - 09.12.2019

„Никогаш не сум рекол дека е можно да има војна ако има проблем до Законот за јазици“, рече Бујар Османи во вечерашното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21. Тој додава дека се работи за fake news.

Османи: Не му помага на Мицкоски поддршката за Законот за јазици

ТВ21 - 09.12.2019

Бујар Османи во вечерашното издание на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21 истакна дека не е среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици. „Законот за јазици не треба да биде партиска тема и за тоа да се обидуваат да ...

Венецијанската комисија бара укинување или одложување на казните во Законот за јазици

Локално - 09.12.2019

Споредено со Законот за јазици од 2008 година, Законот од 2018 година значително го зголемува користењето на албанскиот, како јазик кој го говорат најмалку 20 отсто од граѓаните на Република Северна Македонија во јавните институции.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани на законот за јазиците според препораките на Венецијанската комисија

Сител - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани на законот за јазици согласно препораките на Венецијанската комисија, најави лидерот на партијата христијан мицкоски. Иако не открива што точно содржински ќе има, Мицкоски вели дека со нив ќе се надмине правната ...

ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани за Законот за јазиците

Алсат-М - 09.12.2019

Додека партиите кои гласаа за усвојување на Законот за употреба на јазиците не можат да најдат сили за негово повторно разгледување, ВМРО ДПМНЕ ќе предлага амандмани согласно препораките на Венецијанската комисија.

ВМРО ДПМНЕ поднесува амандмани на Закон за употреба на јазиците

Телма - 09.12.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе се обидат амандмански да ги внесат заклучоците на Венецијанската комисија во Законот за употреба на јазиците. Мицкоски побара поддршка од владините партнери со цел, како што рече, еден неуставен закон да стане устевен, во духот на ...

Што пишува во официјалниот извештај на Венецијанската комисија за законот за јазици?

Канал5 - 09.12.2019

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за употреба на јазиците. Клучни остануваат препораките во делот на правосудството и казнените ...

Препораките на Венецијанската комисија ја разбрануваа политичката сцена

24 Вести - 09.12.2019

И по два дена од објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците не запира „фејбук војната“ помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и универзитетската професорка Тања Каракамишева, која воедно е ...

Што мисли Венецијанската комисија за Законот за јазици?

+инфо - 09.12.2019

Главно се повторува барањето властите во земјава да ја преиспитаат употребата на законот преку консултации со сите засегнати страни во земјава. Употребата на албанскиот јазик во некои делови од општественото живеење на државата е прешироко.

Анализа: Дали овој собраниски состав ќе го менува законот за јазиците?

Сител - 09.12.2019

Мали се шансите законот за јазици да биде променет од овој парламентарен состав согласно препораките на Венецијанската комисија, велат политичките аналитичари. Тие својата прогноза ја темелат на тоа дека премиерот Зоран Заев најави ревидирање на ...

Дали законот за јазици ги надминува рамките на охридскиот договор?

Канал5 - 09.12.2019

Законот за употреба на јазиците е автентична рефлексија на Рамковниот договор, сметаа ДУИ и вицепремиерот Бујар Османи откако Венецијанската комисија го даде своето мислење за законското решение.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани за Законот за јазици од неуставен да стане уставен

А1 On - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за измени на Законот за јазици, согласно забелешките на Венецијанската комисија. Лидерот Христијан Мицкоски побара предлозите да бидат прифатени од власта и албанските партии.

ВО ДЕТАЛИ: Што препорача Венецијанската комисија?

Слободен Печат - 09.12.2019

Венецијанската комисија, освен што препорача укинување на двојазичноста на судски рочишта, вели дека институционалната комуникација треба да биде на албански јазик само во писмена форма. Оттаму посочуваат дека Законот за јазиците треба да обезбеди ...