TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Не можеме да го оправдаме убиството на полицаецот

Алсат-М - 24.09.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето обраќање пред медиумите за терористичкиот напад на северот на Косово рече дека не можат да го оправдаат убиството на косовскиот полицаец, а вината ја префрли на премиерот на Република Косово, Албин ...

Вучиќ: Еден од најтешките денови за Србија, никако не го оправдувам убиството на косовскиот полицаец

ТВ21

Убиен полицаец на северот на Косово, расте тензијата Белград-Приштина

Сител

Роднина на убиениот полицаец: Курти да се вклучи во преговори и да не ја користи полицијата

Локално

Убиен полицаец на северот на Косово, полицијата соопшти дека ликвидирала еден напаѓач

Р.С.Европа

Најавено вонредно обраќање на Александар Вучиќ за случувањата на Косово

Алсат-М

Курти: Оклопните возила и џиповите не се од Косово

Алсат-М

МКД Р.С.Европа Р.С.Европа Локално Н.Македонија Мета 360 степени Сакам да кажам

Осуда за убиството и повик за итна реакција на меѓународната заедница

Алсат-М - 24.09.2023

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ја откажа посетата во Њујорк каде престојуваше во официјална посета и замина за Косово, откако ја доби веста за тензичната ситуација на северот. „Убиството на полицаец и ранувањето на уште еден на северот на ...

Курти обвини дека 30 вооружени Срби се одговорни за нападот на северот на Косово, Вучиќ најави обраќање до јавноста

Фокус

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи побара темелна истрага за убиството на косовскиот полицаец

Либертас

Вонредно обраќање на Вучиќ, го обвинува Курти за подметнување и најавува разоткривање на вистината

Слободен Печат

(ФОТО) Курти објави фотографии: Овие мажи вршат напад врз косовската полиција - тие се војници поддржани од Србија

Press24

Курти покажа фотографии од напаѓачите: униформирани, вооружени и без ознаки

4NEWS

Касами: Србија сака војна и ќе почне прво со Албанците, но ние сме подготвени за секаков вид поддршка на Косово!

Expres

А1 On Либертас Press24 Нетпрес

Вучиќ: Курти е единствениот виновник

PressingTV - 24.09.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека премиерот на привремените институции на Приштина Аљбин Курти е единствениот виновник и дека неговата единствена цел е да ја вовлече Србија во војна со НАТО.

Вучиќ: Курти е единствениот виновник

Република

Вучиќ: Курти е единствениот виновник

Курир

Курти: Преговорите меѓу Косово и Србија станаа еднострани и влегоа во ќорсокак

Слободен Печат - 24.09.2023

Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека преговорите меѓу Косово и Србија со посредство на ЕУ станале толку еднострани што влегле во ќорсокак и го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека го навредува, а европските посредници дека не се ...

Вооружените напаѓачи се опколени – се уште има размена на оган, вели заменик директорот на косовската полиција

Алсат-М

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Макфакс

Курти го обвини Лајчак дека работи за Србија

Н.Македонија

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Опсервер

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

24Инфо

Курти: 30 вооружени лица ја напаѓаат косовската полиција - опколени се, мора да се предадат

Press24

Точка Скопје1 Вечер Прес Република

📷 УБИЕН Е ЕДЕН ОД НАПАЃАЧИТЕ Косовската полиција потврди дека едно лице е ликвидирано

+инфо - 24.09.2023

Полициските единици усогласени со ситуацијата и опасноста што ја покажуваат спорадичните напади на криминални групи, во самоодбрана на себе и на граѓаните од тоа подрачје, беа принудени да одговорат на криминалните групи, каде според досегашните ...

Косовска полиција: Еден од напаѓачите е убиен при размената на оган

Канал5

Убиен eден од напаѓачите на косовската полиција

24Инфо

Рама: Убиството на косовскиот полицаец е најголемо ѕвоно за узбуна

Канал5 - 24.09.2023

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека убиството на косовски полицаец е „најголемото алармно ѕвоно досега“, и дека постои опасност ситуацијата на Косово да прерасне во вооружен конфликт.

Рама ја повика евро-атлантската заедница под итно да ги седна на масата за дијалог Косово и Србија за нормализација на состојбата

Бизнис Вести

Рама: Да се спречи понатамошна ескалација, пред ситуацијата на северот на Косово да се прелее на цел регион

Локално

Рама со повик до евро-атлантската заедница за итен дијалог меѓу Косово и Србија за нормализација на состојбата

24Инфо

Рама побара ЕУ и САД да воспостават мировен дијалог меѓу Косово и Србија

Слободен Печат

Рама ја повика евро-атлантската заедница под итно да ги седна на масата за дијалог Косово и Србија за нормализација на состојбата

Во Центар

Рама ја повика евро-атлантската заедница под итно да ги седнe на масата за дијалог Косово и Србија за нормализација на состојбата

ТВ21

Сител CivilMedia Нова ТВ Frontline Либертас Телма

Премините Јариње и Брњак во правец на Косово се затворени, а во спротивната насока кон Србија се врши детален претрес ...

24Инфо - 24.09.2023

Од утрово затворени се премините Јариње и Брњак во правец на Косово, додека сообраќајот во другиот правец на тие два премини е отворен, но значително забавен поради претрес на автомобили, пишува „Еуроњуз“.

Во северно Косово убиен припадник на косовската полиција, Курти го обвини Белград за инцидентот

Бизнис Вести

Во северно Косово убиен припадник на косовската полиција, Курти го обвини Белград за инцидентот

Канал5

Во северно Косово убиен припадник на косовската полиција, Курти го обвини Белград

Слободен Печат

Во северно Косово убиен припадник на косовската полиција, Курти го обвини Белград за инцидентот

Бриф

Убиен полицаец во северно Косово, истрели и натаму се слушаат во текот на утрово

Република

Во северно Косово убиен припадник на косовската полиција, Курти го обвини Белград за инцидентот

Либертас

24Инфо Алсат-М Во Центар Нетпрес Независен еМагазин Zoom Фактор

Блокирани се граничните премини меѓу Косово и Србија по убиството на полицаецот

Канал5 - 24.09.2023

Според неофицијални информации, влезот на Косово не е дозволен преку преминот Јариње, а сообраќајот во спротивна насока се одвива. Слична е состојбата и на преминот Брњак, јавува српски Курир .

Не е дозволен влез во Косово преку Јариње и Брњак

Локално

Гренел: Светот е обединет во оценката дека Албин Курти прави проблеми на Балканот

Слободен Печат - 24.09.2023

Светот е обединет во тврдењето дека Албин Курти еднострано прави проблеми на Балканот. изјави поранешниот американски претставник за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел. Тој на платформата Х (Твитер) напиша дека е време претседателката ...

Гренел: Светот е обединет во оценката дека Курти прави проблеми на Балканот

24Инфо

Гренел: Светот е обединет во тврдењето дека Курти прави проблеми на Балканот

Локално

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на припадник на косовската полиција во северно Косово

Бизнис Вести - 24.09.2023

Припадници на американскиот КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен откако рано изутрината еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е ранет во напад на засега непознати и маскирани лица во селото Бањско во Лепосавиќ, во северно Косово.

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на припадник на косовската полиција во северно Косово

ТВ21

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на косовскиот полицаец во северно Косово

еМагазин

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на припадник на косовската полиција

24Инфо

ВИДЕО| Лајчак пристигна на Косово, продолжува блокадата на Бањска кај Лепосавиќ

Слободен Печат

Курти го обвини Белград за убиството на косовскиот полицаец

Сител

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на припадник на косовската полиција во северно Косово

Во Центар

Денешен 24 Вести Н.Македонија Телма Република Бриф 365 Press24