TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Како се осмелувате?“ Грета Тунберг ги праша светските лидери на ОН (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2019

Видно лута Грета Тунберг ги прекори светските лидери, при денешното обраќање на климатскиот самит на ОН, обвинувајќи ги дека ја изневериле нејзината генерација, бидејќи не успеале да се справат со емисиите на гасовите со ефект на стаклена градина и ...

Грета им одржа лекција на светските лидери : Ми го украдовте детството и сништата! (ВИДЕО)

Канал5 - 23.09.2019

Шведската активистка , 16- годишната Грета Тунберг го отвори Самитот на Обединетите нации за климатските промени со осуда до светските лидери . Младата активистка ги осуди светските лидери зашто пропуштиле да преземат мерки во борбата против ...

Грета пред светските лидери: Ми го украдовте детството!

Deutsche Welle - 23.09.2019

Во Њујорк е отворен Климатскиот самит на ОН со присуство на 60 светски лидери. Активистката Грета Тунберг им испрати остра порака на државниците дека е време за дела, а не за зборови. Тинејџерската жестоко ги искритикува светските лидери на ...

Светските лидери се собраа во Обединети нации и ветија дека ќе сторат повеќе против глобалното затоплување

Сакам да кажам - 23.09.2019

Светските лидери еден по еден ветија во Обединети нации дека ќе сторат повеќе против глобалното затоплување пред светот да достигне нови поопасни нивоа. Младата шведска активистка Грета Тунберг во исто време им порача дека потфрлиле во борбата ...

Грета Тунберг со порака до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

Слободен Печат - 23.09.2019

Таа потсети на доколку се намалат емисиите на стакленички гасови за половина во следните 10 години, тогаш човештвото би имало 50 отсто шанси да остане под 1,5 Целзиусови степени, но ризик од неповратен синџир на реакции, кој луѓето нема да можат да ...

Твитерџиите бесни, Грета споредена со девојка од нацистичка пропаганда

+инфо - 23.09.2019

Објавата доби над 33.000 одговори од твитерџии, а многумина овој потег го нарекоа „ширење на омраза“, „вознемирувачки“ и „навредлив“. Изгледот на Грета Тунберг се споредува со нацистичка пропаганда од американскиот коментатор Динеш Д Соуза.

Неделата низ фотографии: (14.09 – 20.09)

Кајгана - 23.09.2019

Пожарот во Амазонија, протестите инспирирани од Грета Тунберг за климатските промени, модната недела во Милано се дел од настаните што ја одбележаа минатата недела. BBC објави галерија од најинтересните фотографии од светските настани во текот на ...

Зошто луѓето ја мразат Грета Тунберг?

Н.Македонија - 22.09.2019

Дали досега постоела пославна млада активистка од Грета Тунберг? Таа е насекаде. Со климатските протести и преку посетата на Обединетите нации и американскиот Сенат. Станува збор за девојче со плетенки кое може да влезе во американскиот Конгрес и со ...

ФОТО: Младата Швеѓанка Грета Тунберг пред една година протестираше сама за климата, сега ја следат милиони

Либертас - 22.09.2019

На социјалните мрежи се споделува фотографијата од младата активистка за климата, Швеѓанката Грета Тунберг, направена во август 2018 кога имаше 15 години и сама почна да протестира со барање за акција за климатските промени, а денес ја следат ...

Светот се обединува во борбата против климатските промени – протести во 150 градови

Иновативност - 22.09.2019

Стотици илјади ученици, студенти, работници и други демонстранти ширум светот ги повикаа на протестите светските челници на Самитот за климата на Обединетите нации да донесат итни мерки за да се спречи глобална еколошка катастрофа.

Зошто луѓето го мразат ова слатко девојче?

Курир - 22.09.2019

Дали досега постоела пославна млада активистка од Грета Тунберг? Таа е насекаде. Со климатските протести и преку посетата на Обединетите нации и американскиот Сенат. Станува збор за девојче со плетенки кое може да влезе во американскиот Конгрес и со ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

Независен - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости (видео)

Локално - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

Нетпрес - 23.09.2019

„Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости ВИДЕО

+инфо - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

Вечер - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

(ВИДЕО) Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

А1 On - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости (видео)

Опсервер - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

Грета Тунберг до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

MakPress - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

(ВИДЕО) Тинејџерката Грета Тунберг со моќна порака до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш ...

iPortal - 23.09.2019

Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка Грета Тунберг, обраќајќи им се на светските лидери во Њујорк, кои присуствуваат на Самитот на ...

(Видео) Грета Тунберг до светските лидери во ОН: Ми ги украдовте соништата

Макфакс - 23.09.2019

„Како се осмелувате“ им порача на светските лидери младата шведска актитивистика Грета Тунберг, отворајќи го климатскиот самит со осуда кон моќниците поради нивниот пропуст да преземат силни мерки во борбата против климатските промени.