TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Сите опции се во игра, правото на самоопределување не може да се оспори

Сител - 17.10.2020

Преку интензивни дипломатски напори Македонија ќе се обиде да избегне крах во декември. Ќе биде поразително ако идентитетските прашања станат пречка за старт на преговорите, бидејќи тие не се предвидени ниту во Договорот за добрососедство со ...

Македонски член на комисијата: Ако кажам дека Делчев е Бугарин, ќе висам на првата бандера

Expres - 17.10.2020

Членовите на Заедничката мешовита комисија за бугарските медиуми ги пренесуваат впечатоците откако се вратија од состанокот во Скопје. Идентитетот на Гоце Делчев и натаму останува главен камен на сопнување, а од речиси 14 точки, историчарите во два ...

Македонскиот јазик – македонската црвена линија во разговорите со Бугарија

Телма - 17.10.2020

Стартот на преговорите со ЕУ ќе биде заеднички успех или неуспех, евентуалната блокада од Бугарија е политичка инвестиција во креирање анимозитет а јазикот е нашата црвена линија и тука нема отстапки.

Историчарите со мали поместувања напред, нема договор за Гоце Делчев - нова средба во декември

Канал5 - 17.10.2020

Роковите си течат, а решение не е на повидок за прашањата поврзани со историјата меѓу Македонија и Бугарија, откако состанокот на мешовитата комисија заврши со минимален напредок. Идентитетот на револуционерот Гоце Делчев и понатаму останува главен ...

Каракачанов бара во Македонија да се постави плоча дека Германците биле окупатори

Независен - 17.10.2020

Министерот за одбрана вели дека Софија е под голем притисок на Германија за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ и нагласува дека Грција успеала повеќе со Преспанскиот договор Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов изјави дека ...

ЌЕ ГО ПРЕСКОКНЕ ЛИ МАКЕДОНИЈА БУГАРСКИОТ ЅИД - размена на пораки меѓу Скопје и Софија

Фактор - 17.10.2020

Земјава е исправена пред еден многу неочекуван проблем, а тоа се бугарските условувања кои посегаат по македонскиот идентитет. Македонија ќе преземе интензивни дипломатски напори, со кои ќе се обиде да избегне крах во декември.

Мицкоски: Не верувам дека Бугарија ќе ги блокира нашите евроинтеграции

360 степени - 17.10.2020

Коментирајќи го ставот за заедничка историја, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека тоа е единствено прифатливо ако тоа не го негира постоењето на македонскиот народ и пред 1945 година Не верувам дека Бугарија ќе ја блокира Македонија во евроинтеграциите ...

Мицкоски: Заедничка историја, но откако Бугарија ќе признае посебност на македонскиот народ

+инфо - 17.10.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за разговорите на историската македонско-бгарска комисија смета дека вчера завршиле без договор по суштинските прашања. Тој истакна дека е можна заедничка историја, но само откако Бгарија ќе признае посебнист ...

Брунбауер: Бугарите на тема „Македонија“ прават од мува слон

Expres - 17.10.2020

Австрискиот историчар Улф Брунбауер смета дека Бугарија претерува со условувањето на евроинтеграцијата на Македонија и изрази разбирање за македонската реакција. „Реакцијата е разбирлива, зошто во последните години Република Северна Македонија ...

Каракачанов: Бугарија е под дипломатски притисок од Германија поради С Македонија

360 степени - 17.10.2020

Бугарија се наоѓа под дипломатски притисок да ја поддржиме Северна Македонија, но ние сме суверена држава и имаме достоинство, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во интервју за бугарската телевизија Нова.

Дали Борисов и Заев тајно преговараат за договор за Гоце Делчев по изборите во Софија во март идната година?

Во Центар - 17.10.2020

Дали Бојко Борисов, преку посредници, се договара со Зоран Заев прашањето за Гоце Делчев и уште неколку други клучни, но се уште спорни историски прашања, да бидат решавани по парламентарните избори во Бугарија, кои треба да се случат во март идната ...

Проф. Улф Брунбауер за Бугарското радио: „Околу темата ‘Македонија’ Бугарите прават од мувата слон“

Независен - 17.10.2020

Според познатиот австриски историчар, кој ја проучува историјата на двете земји, бугарскиот меморандум испушта дух на комунистичката историографија од годините кога се сметаше дека државата, владата, може да каже како се пишува историјата ...

Мицковски: Притисокот од Берлин не е само заради Македонија, притисокот Каракачанов, заради тебе и братот Бојко е

Република - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија, вели Каракачанов. Каракачанов сака да ја претстави ситуацијата дека Берлин врши притисок врз Бугарија заради Македонија, но тоа не е целосно точно. Поточно е следново.

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија

Локално - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски ...

Агентот на бугарските служби Красимир Каракачанов со нова провокација: Бугаринот Борис Сарафов беше организатор на ...

Во Центар - 17.10.2020

Во Скопје сè уште сметаат на некој да изврши притисок врз Софија и да се предадеме, рече министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, коментирајќи ги историските спорови меѓу Софија и Скопје.

Кајчев: Нема напредок за Гоце Делчев, од 14 наши забелешки за средновековието, поминавме само три

МКД - 17.10.2020

Напредок речиси и да нема. Средбата во Скопје заврши речиси без резултат, изјави бугарскиот историчар Наум Кајчев, член на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања по вчера завршената дводневна средба во Скопје.

Каракачанов: Германија врши притисок врз Бугарија за Македонија, но Бугарија има свое достоинство и став!

Магазин - 17.10.2020

Германија врши притисок врз Бугарија да започне преговори меѓу С. Македонија и Европската унија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски ...

Каракачанов: Германците нè притискаат за Македонија, но…

Expres - 17.10.2020

Заменик премиер и министер за одбрана е Красимир Каракачанов во гостување за Нова.бг вели дека Софија е под дипломатски притисок околу „спорните праша2а“ со Македонија. „Некои Македонци веруваат дека Германците и некои други европски земји ќе ...

Стапица

Н.Македонија - 17.10.2020

Доаѓањето на историчарите од бугарскиот дел од мешаната историско-образовна комисија во Скопје, на 15 октомври, на т.н. „усогласување на историјата со македонските колеги“ медиумски беше проследено како своевремено пристигнување на противничките ...

Фашизмот е фашизам, дури и кога е бугарски!

Н.Македонија - 17.10.2020

Како молња од небо се појави информацијата за нов договор со Бугарија за која претседателот Стево Пендаровски изјави дека би можело „да се потпише декларација за реафирмирање на вредностите врз кои почива Договорот за пријателство и добрососедство ...

Нема договор за Делчев, има договор за нова средба во декември

МКД - 17.10.2020

Според однесувањето за време на давањето на изјавите на копретседателите на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, јасно е дека македонските и бугарските историчари се далеку од договор.

Нема договор за Гоце Делчев во македонско-бугарската комисија

Скопје1 - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Frontline - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Кајгана - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Сител - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

iPortal - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието.

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Бриф - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатерална комисија

Кумановски м. - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Каракачанов: Скопје да не се надева на „надворешен“ притисок врз Бугарија

Press24 - 16.10.2020

Бугарскиот вицепремиер и лидер на националистичката партија ВМРО, Красимир Каракачанов, денеска изјавил дека политичарите во Скопје не треба да се потпираат на надворешниот притисок врз Бугарија за решавање на контроверзните прашања во билатералните ...

Нема договор за Гоце Делчев – продолжуваат средбите на историчарите

Centar - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, но мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански ...

Каракачанов без поддршка во Парламентот за Свети Кирил и Методиј

Либертас - 16.10.2020

Јавната дебата во Народното собрание во Бугарија, без зелено светло за предлогот на Каракачанов сесловенските просветители Кирил и Методиј да бидат само бугарски. На јавната дебата во Народното собрание во Софија, за предлогот на партијата на ...

Ангел Димитров: Гоце Делчев сам си го определува идентитетот, а не ние

MakPress - 16.10.2020

Македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени нови идеи и предлози околу неговиот лик и дело. Засега не откриваат детали, но најавуваат нова средба до крајот на годината и уште пет ...

Нема договор за Гоце Делчев има нови идеи на маса, историчарите продолжуваат со разговори

4NEWS - 16.10.2020

Нема договор за Гоце Делчев. Неговиот идентитет се уште е прашањето за кое мешовитата комисија не може да се договори. На маса биле ставени неколку предлози, но историчарите не дадоа детали околу нив.

360° Георгиевски: Не можам да се начудам, како Бугарија да не цени што за Делчев веќе се зборува како за заеднички ...

Либертас - 16.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за „ 360 степени “, зборуваше за актуелните случувања на релација Софија-Скопје и спорот околу Гоце Делчев. „Да ги цитираме нашите највисоки претставници.

Георгиевски: Не можам да се начудам, како Бугарија да не цени што за Делчев веќе се зборува како за заеднички херој

Press24 - 16.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за „ 360 степени “, зборуваше за актуелните случувања на релација Софија-Скопје и спорот околу Гоце Делчев. „Да ги цитираме нашите највисоки претставници.

Георгиевски: Сон на Бугарите долги години беше македонски политичар да каже дека Делчев е заеднички херој

Локално - 16.10.2020

Поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски за 360 степени вели дека во Бугарија важи како пријател, дури и во меморандумот е ставен, меѓутоа тој никогаш кога бил премиер не кажал дека Гоце Делчев е заеднички јунак на Македонија и Бугарија, ...

Георгиевски во 360 степени: Не можам да се начудам, како Бугарија да не цени што за Делчев веќе се зборува како за ...

Frontline - 16.10.2020

„Да ги цитираме нашите највисоки претставници. Ако ги следите најновите изјави и на Пендаровски и на Заев, но и на претседателот на комисијата, нивната дефиниција веќе оди кон тоа дека Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија“, ...

Георгиевски: Долги години сон на Бугарија беше да слушне изјава од македонски политичар дека Гоце Делчев е заеднички ...

MakPress - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

КОЈ Е ПРИЈАТЕЛОТ НА ГЕОРГИЕВСКИ: Можам да донесам 100 луѓе кои ги убедуваше за заедничка историја со Бугарија, сега ...

Фактор - 17.10.2020

Има многу луѓе во ВМРО-ДПМНЕ кои порано зборувале за заедничка историја со Бугарија, а сега во јавноста презентираат некои сосема други ставови. Ова го изјави п оранешниот премиер Љубчо Георгиевски во вчерашното гостување во емисијата 360 степени.

Експремиер: Бугарија имала сон за Делчев што стана јаве, а сега не го прифаќа

Expres - 17.10.2020

Екс премиерот Љубчо Георгиевски во гостување во емисијата 360 степени вчера рече дека бугарски сон било македонски политичар да каже дека Делчев е заеднички херој, а сега кога тоа се случи, тие не прифаќаат ниту таква формулација.

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу ...

Опсервер - 17.10.2020

– Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Опсервер - 17.10.2020

– По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Љубчо Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички ...

Независен - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна синоќа ...

Заев верува во решение, историчарите со мал напредок но без договор за Гоце Делчев

Frontline - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу ...

Слободен Печат - 17.10.2020

Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна вечерва ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

А1 On - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Либертас - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно ...

Слободен Печат - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Историската бугарско-македонска комисија не „скрои“ нешто ново

ММС - 17.10.2020

По два дена разговори во Скопје, македонските и бугарските историчари не постигнаа „напредок“ во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Имало нови предлози и идеи за кои засега не се откриваат детали, но се најавува нова ...

Нема договор за Делчев, има договор за нова средба во декември

Пулс24 - 17.10.2020

Според однесувањето за време на давањето на изјавите на копретседателите на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, јасно е дека македонските и бугарските историчари се далеку од договор.