TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте бројот на зразени со коронавирус

Алсат-М - 05.04.2020

Две нови жртви од Ковид 19. По еден пациент од Куманово и Лабуништа. За 24 часа во земјава се регистрирани нови 72 случаи на коронавирус, со што бројката на заболени е 555. Поради зголемениот број, Македонија влегува во втора фаза на пандемијата.

Можно ново зајакнување на мерките, се очекуваат 2000 заболени пациенти

А1 On - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека е можно дополнително зајакнување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој рече дека влегуваме во втората фаза од епидемијата кога се очекува дополнително зголемување на бројот на ...

Милион парчиња заштитна медицинска опрема, лекови, респиратори и друг потребен материјал се донирани досега

AKO - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска информираше дека наскоро ќе почне да се објавуваат, сите донации од страна на држави, физички и правни лица. ,,Во рамките на министерството отворивме посебна наменска сметка за донации, кадешто се ...

Се активираат капацитети, се заоструваат мерки-влегуваме во втора фаза на епидемијата

Нова ТВ - 05.04.2020

Вкупно 52 медицински лица се заболени од коронавирсут, 34 од нив се заразиле во болнички или амбулантски услови. Филипче апелира до здравените работници да внимаваат и да го чуваат своето здравје, бидејќи од нивното здравје зависи и здравејто на ...

Влегуваме во пикот на заразата, се очекува врвот во следните 2 до 3 недели, властите бараат тимска игра од граѓаните

Телма - 05.04.2020

Влeгуваме во пикот на заразата од Ковид 19. И министерот Венко Филипче и претседателот на комисијата за заразни болести Жарко Караџовски се убедени дека следните 2 – 3 денели се очекува врвот.

Повеќе од половина од здравствените работници заболени со коронавирус се заразиле на работа

360 степени - 05.04.2020

Досега во земјава се регистрирани 52 случаи на заразени здравствени работници со коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Како што посочи, од нив 34 се заболени во болнички и амбулантски услови.

Филипче: Утре можно зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот

Алсат-М - 05.04.2020

Комисијата за превенција од заразни болести во текот на утрешниот ден би можело до Владата да поднесе барање за зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот во земјава, најави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко ...

Филипче: Ќе бараме заострување на мерките од владата, пикот доаѓа кон крајот на април

Телма - 05.04.2020

Ќе бараме од владата наредните денови заострување на мерките, бидејќи влегуваме во пикот на заразата или влегуваме во втора фаза од епидемијата. Очекуваме бројот да расте останува прогнозата дека пикот ќе се счучи кон крајот на април со 2000 ...

Вкупно 52-ца заразени здравствени работници, речиси 10 отсто од вкупниот број на заболени од корона

Фокус - 05.04.2020

Вкупно 52 -ца здравствени работници се заразени со корона вирус или 9,5 отсто од вкупниот број на заболени лица во земјава, соопшти министерот Венко Филипче. Од вкупниот број заразени здравствени работници, 34 се заболени во болнички услови.

Филипче: На посебната наменска сметка за донации се пристигнати околу 500.000 евра

Frontline - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека во рамките на Министерството за здравство е отворена посебна наменска сметка за донации и се пристигнати околу 500.000 евра кои ќе бидат наменети за набавка на опрема ...

Ковид-19 максимумот ќе го достигне за 2-3 недели

ММС - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека влегуваме во пикот на заразата од Корона. И тој и Жарко Караџовски, претседател на комисијата за заразни болести веруваат дека следните неколку недели се очекува ...

Обновено: Можно е зајакнување на мерките за спречување на ширење на коронавирусот

OhridNews - 05.04.2020

Со оглед на зголемувањето на бројот на збаолени од коронавирус во земјата и влегувањето во втората фаза од епидемијата, можно е да се зајакнат мерките за превенција од понатамошно ширење на вирусот, најави на денешната прес конференција министерот ...

Венко Филипче: Главниот проблем е што има носители на коронавирусот без симптоми, седете дома!

Слободен Печат - 05.04.2020

Во Институтот за јавно здравје дневно се анализираат околу 250 до 280 материјали за да се утврди дали се позитивни на коронавирус, но имало денови кога пристигнувале и по 600. Владата утре е можно да донесе построги мерки за понатамошно спречување ...

52 здравствени работници заразени со Ковид-19

Press24 - 05.04.2020

52 здравствени работници се инфицирани со вирусот Ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче, посочувајќи дека насекаде во светот има заразени медицински лица поради нивниот непосреден контакт со заразени пациенти.

Филипче:Во Mакедонија заболени 52 медицински лица, влегуваме во втора фаза на епидемијата

Вечер - 05.04.2020

Расте бројот на заразени здравствени работници во земјава од Ковид-19. Како што информираше на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче досега се заразиле од вирусот 52 здравствени работници од кои што 34 во амбулнтски услови.

Филипче: Еден починат, нови 72 заболени, вкупно 555 во државата (ВИДЕО)

Канал5 - 05.04.2020

Министерот заздравство Венко Филипче со најнови информации за состојбата со заразата со коронавирус во земјава. Министерот Филипче информира дека од денеска во функцијас е става и болницата 8-ми Септември во лекување на болните од короанвирус Тој на ...

Почина уште еден пациент од Куманово, Филипче ќе предложи зајакнување на мерките

24Инфо - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција најави дека ќе предложи зајакнување на мерките за заштита и превенција од ширење на Ковид-19, но не прецизираше дали тоа значи воведување на карантин во одредени места, или, пак ...

52 заболени здравствени работници, Филипче: Нивната улога е значајна во оваа битка, апелирам максимално почитување на ...

ТВ21 - 05.04.2020

Венко Филипче, министерот за здравство истакна дека како секаде во Светот, така и кај нас, има заболени здравствени работници, и апелираше да се штитат и да внимаваат. „Заболени здравствени работници има и кај нас, и во Светот.

52 заразени здравствени работници досега од коронавирус

AKO - 05.04.2020

Досега во Македонија 52 здравствени работници се заболени од коронавирус, од вкупно регистрирани заразени 555 пациенти. Од нив 34 се заболени во болнички услови. Како што информираше министерот Филипче, тоа значи дека од вкупниот број заболени, 9,2 ...

Филипче: Можно е утре од Владата да биде побарано заострување на мерките

ТВ21 - 05.04.2020

„Утре имаме состанок со Комисијата за заразни болести, и можно е после него да биде побарано од Владата заострување на мерките“, рече Филипче на денешната прес-конференција. Ова доаѓа по денешните 72 нови случаи, што беше рекорд во нашата земја ...

Болницата во Битола – нов регионален центар за пациенти со коронавирус

360 степени - 05.04.2020

Како нов регионален центар за справување со коронавирусот, министерот Венко Филипче на денешниот брифинг со новинарите ја посочи болницата во Битола. Таму вели во моментов има 35 кревети на располагање кои можат да се зголемат до 100.

Филипче: Македонија влегува во втора фаза од епидемијата, наскоро очекувам да ги заостриме мерките за движење на ...

Скопје инфо - 05.04.2020

Во нашата држава има 52 случаи на здравствени работници кои се заболени од Корона вирусот. Ова на денешната прес конференција го истакна Министерот Филипче. Тој најави дека оваа недела ќе се повтори набавката на респираторни машини и овој пат ...

9,5 отсто од заболените во Македонија се здравствени работници

Кумановски м. - 05.04.2020

Од вкупниот број заболени во земјава до денеска кој изнесува 555, педесет и двајца се здравствени работници или 9,5 отсто, рече министерот за здравство Венко Филипче. – Со оглед дека некаде има и лекари, и тука е компромитирана работата, како ...

Болницата „8 Септември“ во Скопје и болницата во Битола стануваат центри за прифаќање болни од ковид-19

Независен - 05.04.2020

Фото: Б. Грданоски Болницата „8 Септември“ која до сега се користеше за заболени од корона вирус, но имаа потреба од други здравствени услуги, од денеска функционира како болница за прифаќање заразени од ковид-19.

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Фактор - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информирајќи за последната состојба со коронавирусот во земјава истакна дека речиси 10 проценти од заразените се здравствени работници. -Секаде во Светот, така и кај нас, има заболени здравствени работници.

Филипче: Влегуваме во втората фаза на епидемијата, бројот на заболени ќе расте

Вечер - 05.04.2020

Влегуваме во втората фаза од епидемијата и ќе побараме зајакнување на мерките, рече министерот за здравство на денешната прес конференција во Владата. „Бројот на заболени во деновите што доаѓаат пред нас ќе расте, но остануваат нашите предвидувања ...

Филипче: Еден починат, нови 72 заболени, вкупно 555 во државата (Во живо)

Канал5 - 05.04.2020

Министерот заздравство Венко Филипче со најнови информации за состојбата со заразата со коронавирус во ...

Ќе се заострат мерките – влегуваме во втората фаза од коронавирус кризата

Centar - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево соопшти дека ќе бидат заострени мерките од наредната недела, откако утре ќе бидат предложени нови дополнителни засилени мерки. Тој не прецизираше дали тоа ќе значи зголемување на полицискиот час и ...

Филипче: нови 72 случаи на КОРОНА ВИРУС во Македонија, вкупно сега се 555 заразени

Пулс24 - 05.04.2020

На инфективна хоспитализирани се 74 лица, од кои 15 се со тешка состојба. Проследете ја прес ...

Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче (ЖИВО)

Слободен Печат - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче закажа редовна прес конференција, со цел информирање на јавноста за состојбата со Ковид ...

(Во живо) Филипче со детали за најновите случаи на коронавирус

24Инфо - 05.04.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче ќе одржи прес-конференција денеска (недела, 05.04.2020 година) во 15:30 ...

Филипче: „8 Септември“ во Скопје и болницата во Битола, стануваат центри за за прифаќање болни од ковид-19

Скопје1 - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека болницата „8 Септември“ која до сега се користеше за заболени од корона вирус, но имаа потреба од други здравствени услуги, од денеска функционира како болница за ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

Фактор - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе информира за последните податоци кои се однесуваат на состојбата со коронавирусот во земјава. Следете во ...

Следете во живо: Прес-конференица на Венко Филипче

Република - 17.04.2020

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска во 19:00 часот, ќе одржи прес-конференција, преку онлајн-видео комуникација. Акредитираните новинари за онлајн видео вклучување ќе имаат можност за учество на онлајн прес-конференцијата во ...

Филипче: Тешко да се каже зошто е таква ситуацијата во Куманово

+инфо - 05.04.2020

Со колегите се обидовме да одговориме на прашањето зошто токму во Куманово е таква состојбата со коронавирусот, но одговор не пронајдовме, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешниот онлајн-брифинг со новинарите.

Филипче ќе одржи прес-конференција во 15:00 часот

Press24 - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во 15:00 часот ќе одржи прес-конференција. Акредитираните новинари за онлајн видео вклучување ќе имаат можност за учество на прес-конференцијата во живо.

ВО ЖИВО: Вонредна прес конференција на Венко Филипче по најновите случувања со коронавирусот

Centar - 05.04.2020

Прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче закажана за денеска во 15:00 часот, се одложува за денеска во 15:30 часот. Како што претходно известивме во Македонија денес се регистрирани нови 72 случаи на коронавирус.

Василевска до Филипче: Срамно и страшно е да бидете слеп и глув за распределбата на средствата од државниот буџет

Курир - 05.04.2020

Иванка Василевска на својот профил на Фејсбук сподели статус поврзан со министерот за здравство Венко Филипче. -Министре за здраство, д-р Венко Филипче, во време кога Македонија заедно со сите држави на Планетава се соочува со пандемија за која ...

Во живо: Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче во 15:30 часот

Точка - 05.04.2020

Владата на РСМ известува дека министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска (недела, 05.04.2020 година), во 15:30 часот, ќе одржи прес-конференција. Венко Филипче прес-конференција коронавирус коронавирус ...

Нови заболени од коронавирус во изминатите 24 часа! Прес-конференција на Филипче (ЖИВО)

MTM - 05.04.2020

Во 15:00 часот, министерот за здравство, Венко Филипче ќе оддржи прес конференција на која ќе ги соопшти најновите информации за состојбата со коронавирусот во ...

Следете во живо: Прес конференција на Венко Филипче

Скопје инфо - 05.04.2020

Владата на РСМ известува дека министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска (недела, 05.04.2020 година), во 15:00 часот , ќе одржи прес-конференција. Акредитираните новинари за онлајн видео вклучување ќе имаат можност за учество на ...

Филипче во интервју открива до кога ќе седиме дома (ВИДЕО)

Бизнис Вести - 05.04.2020

Министерот Филипче во интервју за НОВА ТВ, даде проценка до кога би траеле рестриктивните мерки во државата, пошироко во регионот, во Европа, па и во светот. -Тоа никој со сигурност не може да каже.

Филипче: Само таму каде што има добра дисциплина, здравствениот систем може да го издржи овој удар

Press24 - 05.04.2020

Само таму каде што има добра дисциплина, здравствениот систем може да го издржи овој удар, напиша министерот за здравство Венко Филипче во опис на видеото кое го објави на неговиот Фејсбук профил од гостувањето во емисијата „360 степени“.

Денот кога Филипче мистериозно исчезна

Курир - 04.04.2020

Речиси еден месец по три прес-конференции дневно на Венко Филипче, стикери, банери, славење на херојот… Но цехот ги стига славните. Месец дена потоа, 53 новозаразени и 5 мртви. Црн ден за Македонија, ама Венко го нема на прес-конференција?! А го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет починати од корона, 53 заболени, а Заев и Филипче тераат политика

24Инфо - 04.04.2020

Факти кои го одбележаа денот: 1.Црн ден за Македонија, 5 починати од корона, 53 заболени, а Заев и Филипче тераат политика. 2.СДСМ ја води државата кон економска бездна. Власта не ги прифаќа предлозите за искористување на парите од вториот пензиски ...

Филипче: Коронавирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет

Сител - 04.04.2020

Коронавирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, во моментот се собираат повеќе податоци, се работи на вакцина, а дотогаш ќе биде присутен. Ќе се јавуваат бранови на пациенти, но битно е растот на нови случаи да биде ...

(Видео) Арсовски: Кога ќе заврши кризата сите ќе ги видат вистинските лица на Заев и Филипче

Макфакс - 04.04.2020

Народот ќе биде запрепастен од улогата на Венко Филипче во оваа криза и претходно нормално сите знаеме за неговите сомнителни тендери, набавки и сомнителни дејанија кои се граничат, односно се надвор од законот.

Филипче: Да разликуваме митови од факти - ова е особено важно во време на криза

Press24 - 04.04.2020

Да разликуваме митови од факти - ова е особено важно во време на криза. Да споделуваме точни информаци, за ефикасна заштита од КОВИД-19 да се информираме од веродостојни извори, напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук ...