TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсен атентаторот од Хале, избегнат голем масакр

Deutsche Welle - 09.10.2019

Напаѓачот најверојатно имал антисемитски и десно-радикални мотиви, велат германските власти, иако заднината се уште не е докрај расчистена. Еврејската заедница лута на полицијата. За влакно избегнат голем масакр во Хале Тешко кој извикувал ...

(Видео) Напаѓачот на синагогата во Германија е неонацист, сакал да го разнесе храмот

Макфакс - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во нападот пред синагогата во Хале, Германија, а има и повредени. Според германски „Билд“, напаѓачот пукал со пушка пред синагогата, а според некои информации, граната била фрлена кон блиските еврејски гробишта.

Србинка била заробена со бебето на железничка станица за време на пукањето во Германија - случајно се нашла среде ужас

Press24 - 09.10.2019

Српската државјанка И.С. останала заробена заедно со своето бебе на железничка станица во Хале, која била блокирана поради терористички напад. Таа требала да тргне со воз за Берлин, а потоа да фати авион за Белград.

Познат е идентитетот на напаѓачот на синагогата во Германија (ВИДЕО)

Канал5 - 09.10.2019

27- годишен неонацист е напаѓачот пред синагогата во германскиот град Хале , кој уби маж и жена , а сакал со гранати да ја разнесе синагогата. Нападот се случи на големиот еврејски празник , Јом Кипур.

Две лица убиени пред синагога во Германија

Сител - 09.10.2019

Две лица се убиени во пукање пред синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека едно лице е уапсено а по уште неколку осомничени се трага. Жртвите настрадале од куршуми од автоматски пиштол.

ВИДЕО: Прва снимка од нападот во Германија - маскиран маж излегол од автомобил и почнал да пука

Press24 - 09.10.2019

Најмалку две лица се убиени во германскиот град Хале, а властите објавиле снимки од пукањето. На снимката може да се види маж, облечен во воена униформа, како излегува од возилото и почнува да пука.

Двојно убиство во Хале, пукотници во Ландсберг

Deutsche Welle - 09.10.2019

Во германскиот град Хале, во кварт каде има и синагога, се убиени две лица. Полицијата јавува за едно апсење. Двојното убиство во Хале се случи околу пладне. Двете лица се убиени на улица, во кварт кој се наоѓа северно од центарот на градот.

Објавена снимката од нападот пред синагогата во Германија- напаѓачот фрлил и граната (Вознемирувачко видео)

Канал5 - 09.10.2019

Две лица се убиени попладнево пред синбагога во источногерманскиот град Хале. Униформиран маж пукал кон синагогата и фрлил граната врз еврејските гробишта. Потоа мажот избегал со возило , а полицијата трага по него.

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија (ВИДЕО)

Канал5 - 09.10.2019

Две лица денеска се убиени пред синагогата во германскиот град Хале. Според германските медиуми пукотницата настанала пред синагогата во источногерманскиот град Хале. Германската полиција соопшти дека напаѓачот е во бегство и ги повика граѓаните да ...

Вооружен напад врз синагога во германскиот град Хале

Фокус - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг.

Напад во Германија: Две лица убиени пред синагога на најголемиот еврејски празник

Сител - 09.10.2019

Најмалку две лица се убиени пред синагога во германскиот град Хале. Неколку луѓе се повредени, а напаѓачот е во бегство. Како што јавува Билд, напаѓачот од автоматска пушка пукал пред синагогата,а според првичните информации фрлена е и граната на ...

Двајца мртви во напад пред синагога во Германија

МКД - 09.10.2019

Осомничениот испукал неколку истрели од автоматско оружје, убил две лица, а повредил неколку други пред да избега, јавуваат локалните медиуми. На еврејските гробишта е фрлена и рачна граната.

(видео) Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Макфакс - 09.10.2019

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот.

Двајца убиени во пукањето пред синагога во германскиот град Хале

Сакам да кажам - 09.10.2019

Најмалку две лица се убиени во пукањето во источногерманскиот град Хале, потврди полицијата. Весникот „Билд“ објави дека нападот се случил во близина на синагога, при што биле испукани повеќе истрели пред напаѓачите да избегаат со автомобил.

Германија на нозе: Уште еден вооружен напад, полицијата и натаму ги брка напаѓачите

Точка - 09.10.2019

Откако пред два дена мигрант со камион се заби во автомобили и повреди неколку лица, денес Германија е потресена од два нови напади. Уште еден вооружен напад се случи денес на истокот на Германија, недалеку од градот Хале каде што пред неколку часа ...

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

+инфо - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

Прва снимка од нападот во Германија: Маскиран маж излезе од автомобилот и почна да пука

Точка - 09.10.2019

Најмалку две лица се убиени пред синагога во германскиот град Хале, а германските медиуми објавија снимка од нападот. На снимката направена од безбедносна камера може да се види како маж облечен во воена униформа, како излегува од автомобил и ...

Напад во Германија: Пукал со автомоатска пушка пред синагога- најмалку две лица мртви

Press24 - 09.10.2019

Најмалку двајца се убиени пред синагога во Хале, Германија. Неколку лица се повредени, а напаѓачот е во бегство. Според медиумите напаѓачот пукал од автомоатска пушка пред синагогата, а според првичните информации фрлена е и граната на блиските ...

(ВИДЕО) Нов вооружен инцидент во источна Германија

Нетпрес - 09.10.2019

Германската полиција во средата во раните попладневни часови потврди дека покрај инцидентот во синагогата во Хале, било пријавено и пукање во местото Ландсберг, кое е оддалечено 15 километри во сојузната покраина Горна Саксонија, пренесува таблоидот ...

Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

Макфакс - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

(Видео) Двајца убиени во синагога во Германија, напаѓачот во бегство

Независен - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукотница во синагога во германскиот град Хале. Како што јавуваат светските медиуми, непознато лице неколкупати пукало и сега е во бегство. Последните информации се дека се двиќи кон Лајпциг.

ПУКАЊЕ ВО СИНАГОГА ВО ГЕРМАНИЈА: Двајца мртви, напаѓачот во бегство (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Се верува дека тој испукал неколку куршуми од автоматска пушка, при што пукал во една жена и повредил неколку лица. Најмалку две лица загинале во пукање во синагога во германскиот град Хале, пренесуваат германските медиуми.

Нов напад во Германија: Напаѓач отворил оган пред синагога, има жртви

Точка - 09.10.2019

Најмалку две лица се убиени денес во вооружениот напад пред една синагога во германскиот град Хале. Како што пренесува новинската агенција "AFP", повикувајќи се на извори од локалната полиција, според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

Две лица убиени во пукање во Германија, осомничениот уапсен

Локално - 09.10.2019

Две лица загинаа во пукање во Хале, град на истокот на Германија, а „Билд“ пренесува дека пукањето се случило пред синагогата. Полицијата на Твитер соопшти дека го барале напаѓачот и дека полициските сили биле распоредени во Хале.

Најмалку две лица се убиени во пукање пред синагога во Германија

Нетпрес - 09.10.2019

Најмалку две лица се убиени во пукање кое се случило пред синагога во градот Хале во Германија. Германскиот весник „Билд“ пишува дека на еврејските гробишта фрлена е рачна граната. Напаѓачот наводно испукале неколку куршуми од пушка, убил една жена ...

Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

24Инфо - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

Вооружен напад врз синагога во германскиот град Хале

Алфа - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Опсервер - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

Пукање пред синагога во Германија, најмалку двајца загинати

Н.Македонија - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

А1 On - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

Напад на синагога во Германија: Загинаа најмалку две лица

Денешен - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега. Се претпоставува дека напаѓачот се упатил во правец на Лајпциг.

Германија: Двајца убиени пред синагога во Хале, напаѓачот во бегство

Вечер - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукотница во синагога во германскиот град Хале. Како што јавуваат светските медиуми, непознато лице неколкупати пукало и сега е во бегство. Последните информации се дека се движи кон Лајпциг.

Две лица убиени во пукање во Германија, осомничениот уапсен

iPortal - 09.10.2019

Две лица загинаа во пукање во Хале, град на истокот на Германија, а „Билд“ пренесува дека пукањето се случило пред синагогата. Полицијата на Твитер соопшти дека го барале напаѓачот и дека полициските сили биле распоредени во Хале.

Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

MTM - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Независен - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

24Инфо - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

Сител - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Фокус - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

А1 On - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Опсервер - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

4NEWS - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

Centar - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Сител - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Н.Македонија - 09.10.2019

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот.

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

MTM - 09.10.2019

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот.

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Република - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

Први снимки од нападот во Германија: Маскиран маж излегува од автомобил и пука

Press24 - 09.10.2019

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот.

Еден уапсен по пукањето во Хале, ново пукање во Ландсберг

Centar - 09.10.2019

Германската полицијата потврди дека едно лице е приведено по пукањето во Хале во кое загинаа две лица, а неколку други се повредени. Граната бил фрлена и на еврејските гробишта. Тие не изнесуваат детали за уапсениот и за целта на нападот.

Едно лице приведено по вооружениот напад врз синагогата во Хале

24 Вести - 09.10.2019

Најмалку две лица загинаа при вооружен напад во синагога во германскиот град Хале. Полицијата соопшти дека е приведено едно лице. Инцидентот се случи кога непознато лице влегло во синагогата и почнало да пука од автоматска пушка, а потоа избега.

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Либертас - 09.10.2019

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата. Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.