TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во понеделник ќе се знае дали и кои барања на угостителите ќе се прифатат

Канал5 - 14.05.2021

Иако беше најавено дека Комисијата за заразни болести денеска ќе крои нови олеснети мерки, како и протоколи за организирање прослави, сепак состанок регуларно ќе има в понеделник. Тогаш ќе се разгледуваат и барањата на угостителите: Повеќе да не се ...

НУК бара да се укине органичувањето на работното време на угостителите

Алфа

НУК воведува златен сертификат за угостителските објекти кои ги применуваат протоколите за работа

Иновативност

Филипче: Ќе ги разгледаме барањата на НУК на состанокот во понеделник

Канал5

Филипче: Ќе ги разгледаме барањата на НУК на состанокот во понеделник

Опсервер

Филипче: Барањата на угостителите имаат логика, ќе ги разгледаме

Press24

Филипче: Ќе ги разгледаме барањата на НУК на состанокот во понеделник

iPortal

Вечер Прес CivilMedia MakPress 24 Вести Н.Македонија Бизнис Вести Локално МКД

Филипче: Во понеделник ќе ги разгледаме барањата за жива музика и организирање свадби

Сител - 14.05.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека барањата на Независната угостителска комора ќе бидат разгледани на состанокот на Комисијата за заразни болести во понеделник и оти согласно епидемолошката состојба ќе биде донесена одлука.

Рестриктивните мерки би продолжиле уште една недела, но ќе се знае во понеделник, вели Филипче

еМагазин

Барањата на угостителите за жива музика и свадби ќе ги разгледаме В понеделник, рече Филипче

Сакам да кажам

Филипче: Се уште ќе се носат заштитни маски на отворено, за жива музика и организирање свадби ќе се разгледува во понеделник

Скопје24

Во понеделник ќе се разгледуваат барањата за живи свирки и свадби

Република

Филипче: Дали ќе има свадби и жива музика ќе се разгледува од понеделник

ТВ21

Филипче смета дека постојните мерки треба да бидат на сила најмалку уште една недела

24Инфо

Моменталните мерки за заштита уште најмалку една недела, смета Филипче

Алсат-М - 14.05.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, смета дека превентивните мерки коишто моментално се во сила треба да останат уште една недела. Како што рече тој, во денешната изјава за медиумите, во понеделник ќе се одржи состанок на Комисијата за заштита ...

Филипче изјави дека ќе се разгледаат барањата на НУК: Сега за сега овие мерки кои што се на сила треба да останат уште најмалку една недела

Курир

Филипче: Овие мерки кои што се на сила треба да останат уште најмалку една недела

Lider

Филипче вети разгледување на барањата на угостителите, но дека е рано е за промена на мерките

+инфо

Ќе бидат разгледани барањата на угостителите, но Филипче вели дека е рано е за промена на мерките

Нетпрес

Филипче изјави дека ќе се разгледаат барањата на НУК: Сега за сега овие мерки кои што се на сила треба да останат уште најмалку една недела

PressingTV

НУК со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

Телма - 14.05.2021

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола за работа во внатрешноста на оние објекти кои имаат „златен сертификат“, се дел од барањата ...

Угостителска комора со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

24 Вести

Укинување на ограничувањето на работното време е дел од барањата на Независната угостителска комора

Слободен Печат

НУК со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

24Инфо

НУК со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

Фокус

НУК со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

Сител

НУК со предлози до Комисијата за заразни болести за работата на угостителските објекти

ТВ21

Република Опсервер Денешен Либертас Независен 360 степени Вечер Прес ММС

Жива музика, повеќе лица на една маса бараат угостителите

Вечер Прес - 14.05.2021

Жива музика, повеќе лица на маса, организирање прослави и во помали објекти… се дел од барањата на угостителите. Претседателот на Независната угостителска комора, Здравко Јосифовски изјави дека имаат нови барања.

Жива музика и повеќе лица на маса бараат угостителите

Press24

Жива музика и повеќе лица на маса бараат угостителите

Скопје инфо

Жива музика, повеќе лица на една маса бараат од НУК

Нетпрес

Жива музика, повеќе лица на маса бараат угостителите

Локално