TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден оптимист: Дали е можен траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас до Рамазан?

Lider - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека Израел се согласил да ги прекине непријателствата во Газа за муслиманскиот свет месец Рамазан и предупреди дека има уште работа. Сепак, Бајден рече дека очекува договорот да ги прекине борбите до ...

Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Нетпрес

Бајден: Израел е подготвен да ги прекине нападите во Газа за време на Рамазан

360 степени

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Макфакс

Бајден: Израел е подготвен да ги запре борбените операции за време на Рамазан под еден услов

Кумановски м.

Бајден: Израел е подготвен за прекин на огнот за време на Рамазан

Локално

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Опсервер

А1 On Фокус Скопје1 Точка MTM МКД Вечер Прес Deutsche Welle

Во Израел почнаа локалните избори одложени поради војната

Канал5 - 27.02.2024

Во Израел денеска почнаа локалните избори, кои првично беа закажани за крајот на октомври минатата година, но двапати беа одложени поради војната што изби на 7 октомври меѓу Израел и палестинското движење „Хамас“, пренесе БТА.

Израелски медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Кумановски м.

Банката на Израел ја задржа референтната каматна стапка на 4,5 отсто

BiznisPRO

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Израел поднесе извештај до Меѓународниот суд на правдата за преземените мерки во Газа

Вечер Прес

Пред да нападне Хамас, стотици оперативци активирале израелски СИМ-картички

Вечер Прес

24Инфо 24Инфо Слободен Печат Макфакс Нетпрес Нетпрес Слободен Печат Мета

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма - 27.02.2024

Претседателот Џо Бајден изрази надеж дека договор за прекин на огнот кој ќе стави крај на непријателствата меѓу Израел и Хамас и ќе овозможи ослободување на преостанатите заложници може да стапи на сила до почетокот на следната недела.

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Војна Израел-Хамас: Предлог за размена на заложници и затвореници е испратен до милитантите – изјавува и Бајден

Во Центар

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

Хамас се откажа од клучните барања, се поблиску e договорот за ослободување на заложниците

24Инфо

Глас на Америка А1 On Нетпрес Кумановски м. Р.С.Европа Р.С.Европа МКД Во Центар

Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Нетпрес - 27.02.2024

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади длабоко во либанска територија, напаѓајќи позиции на Хезболах северно од Бејрут поради ескалацијата меѓу двете страни. Либанската милиција, наводно, возвратила со налет на ракетен оган.

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Точка 24Инфо

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус - 27.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека давањето држава на Палестинците ќе значи и потврдување на Гинисовиот рекорд за доделување тероризам. „Народот не е глупав. Газа би била де факто палестинска држава која се користи за убивање, ...

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Макфакс

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Опсервер

Точка Пулс24 Либертас

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо Алсат-М CivilMedia

Војската на Јордан од воздух фрли пакети со помош во Газа

Слободен Печат - 26.02.2024

Кралските јордански воздухопловни сили извршија четири воздушни надлетувања над Газа и притоа исфрлија поголеми количини пакети со помош, храна и залихи среде тековната војна меѓу Израел и Хамас.

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир

Израелската војска го претстави офанзивниот план за Рафа

Глас на Америка

Првиот план на Нетанјаху за повоена Газа

Р.С.Европа

ВИДЕО | Андоновиќ: Израел би можел да ја одложи, но сигурно ќе ја изврши операцијата во Рафах

Слободен Печат

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м.

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

Либертас Centar Локално Бриф Канал5 Курир А1 On 360 степени

Јорданските власти со авион директно фрлија хуманитарна помош за населението во Газа

24Инфо - 26.02.2024

Јорданската војска денеска објави дека извршила серија воздушни фрлања на хуманитарна помош, храна и други залихи „директно за палестинското население“ од опколениот Појас Газа. Се додава дека едниот авион бил француски воен авион.

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Независен

Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Курир

ВИДЕО | УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Слободен Печат

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

MakPress

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Либертас

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Независен

Нетанјаху најави пресврт: Можеби треба да го одложиме…

Скопје1

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

MakPress

Доколку се постигне договор за прекин на огнот, Израел може да ја одложи офанзивата во Рафах

Слободен Печат

24Инфо Бриф Н.Македонија Frontline Локално MakPress

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Опсервер

Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД MakPress

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес - 25.02.2024

Претседателот на Палестинската управа Махмуд изјави денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман, дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Гаа, каде што се наоѓаат повеќе од милион ...

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

24Инфо

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Zoom

Абас се противи на израелските планови за воена операција во Рафах

Слободен Печат

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Канал5

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Либертас

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

MakPress

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Рацин - 25.02.2024

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак денеска во интервју за воено радио го критикуваше Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека израелскиот лидер е подготвен да ги ризикува животите на заложниците кои се држат во Газа ако тоа придонесе за неговиот имиџ.

Екс-премиер на Израел: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

4NEWS

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

24Инфо

Поранешниот израелски премиер Барак го обвини Нетанјаху: Toj ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Слободен Печат

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Канал5

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

MakPress

Гутереш: Војната во Украина останува „отворена рана“ во срцето на Европа

Во Центар - 25.02.2024

– Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, изјави дека војната во Украина останува „отворена рана“ во срцето на Европа, повикувајќи ја Русија да се придржува до Повелбата на ОН.

Гутереш: Војната во Украина останува „отворена рана“ во срцето на Европа

Пулс24

Припадници на либански Хезболах убиени во израелски напад во Сирија

Пулс24 - 25.02.2024

– Двајца членови на либански Хезболах се убиени рано утрово во израелски напад врз камион во Сирија, во близина на границата со Либан, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.Израел изврши стотици напади врз Сирија од почетокот на ...

Припадници на либански Хезболах убиени во израелски напад во Сирија

Рацин

Припадници на либански Хезболах убиени во израелски напад во Сирија

Канал5

Припадници на либански Хезболах убиени во израелски напад во Сирија

MakPress