TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчко-бугарски интерконектор, нова енергетска карта на југоисточна Европа

24 Вести - 01.10.2022

Н а свечена церемонија, Во Софија беше пуштен во употреба гасниот интерконектор Грција – Бугарија кој треба да ја ослобо ди зависноста на ЕУ од руски гас. Почнува нова ера – порача п ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјава ...

Нова гасоводна поврзница меѓу Грција и Бугарија

Deutsche Welle

Со гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција до нова енергетска карта на Европа

Р.С.Европа

Фон дер Лајен: Гасоводот меѓу Бугарија и Грција „ги менува правилата на игра“

Локално

Фон дер Лајен: Со ИГБ започнува новата ера на енергетски план за Бугарија и ЕУ

Слободен Печат

Гасниот интерконектор значи слобода, изјави Урсула фон дер Лајен

Независен

Фон Дер Лајен: За Бугарија започнува нова ера

ТВ21

Мета Фактор MakPress Опсервер Фокус Либертас Zoom 24Инфо

Новиот интерконектор Грција-Бугарија пат кон „слобода“ од зависноста од руски гас

Р.С.Европа - 01.10.2022

Пуштањето во употреба на интерконекторот за гас меѓу Бугарија и Грција, ќе значи ослободување од зависноста од рускиот гас за регионот и можност за диверзификација на изворите на овој енергенс.

Низ Бугарија протече азербејџански гас, Македонија засега жедна

Алсат-М

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Макфакс

Пендаровски во Софија за стартот на работата на гасниот интерконектор Грција – Бугарија

360 степени

Во Софија почна церемонијата за старт на гасниот интерконектор Грција- Бугарија

Канал5

Урсула фон дер Лајен пристигна во Бугарија на отворањето на интерконекторот меѓу Бугарија и Грција

Zoom

Пендаровски утре оди во Бугарија

Независен

Либертас ТВ21 4NEWS Опсервер Слободен Печат Во Центар Вечер Прес MakPress

Вучиќ од Бугарија: Вклучете го Западен Балкан во плановите на ЕУ за цените на енергијата

Макфакс - 01.10.2022

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побара од ЕУ да ги стави земјите од Западен Балкан на заедничката листа на земји од ЕУ кога станува збор за цените на енергијата. Вучиќ кој присуствуваше на пуштањето на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и ...

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

А1 On

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Слободен Печат

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

24Инфо

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Frontline

ДРАГА УРСУЛА, ВКЛУЧЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ЦЕНИТЕ НА ЕУ ЗА ЕНЕРГЕНСИ Вучиќ вели дека се чувствува како „црна овца“

+инфо

Вучиќ: Се чувствувам малку како „црна овца”, вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ

Република

CivilMedia Н.Македонија Фокус еМагазин Фактор MakPress ММС Либертас

Радев: Интерконекторот ја менува енергетската карта на Европа

Локално - 01.10.2022

Бугарија, Романија, Унгарија и Словачка нудат транзит на дополнителните количини азербејџански гас во Европа. Идејата ја презентираше бугаскиот претседател Румен Радев за време на свеченоста за отворање на на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и ...

Алиев: До 2027 година ќе ја удвоиме испораката на гас во Европа

Кумановски м.

Вучиќ до претседателот на Азербеџан: „Гледам дека сега е популарен во Европа, не можам да го допрам на телефон“

4NEWS

Алиев: Азербејџан се покажа како сигурен снабдувач на гас, можеме да испорачаме дополнителни количини на Бугарија во замена за струја

Опсервер

Претседателот на Азербејџан, Алиев во официјална посета на Бугарија

Опсервер

Претседателот на Азербејџан, Алиев во официјална посета на Бугарија

Во Центар

Претседателот на Азербејџан, Алиев во официјална посета на Бугарија

MakPress

Вечер Прес MakPress Скопје1