TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марс во Близнаци носи големи промени: Овие знаци ќе имаат најмногу среќа

Кајгана - 04.03.2021

Од 4 март планетата Марс ќе се најде во знакот на Близнаци. Марс е планета на акција, па ќе донесе многу промени, нови познанства, нови деловни прилики и интересни средби на љубовен план. Ова е период во кој сè зависи од комуникацијата и моќта на ...

Марс низ објективот на роверот „Персеверанс“ (фотогалерија)

Сакам да кажам - 03.03.2021

Изминаа две недели откако роверот „Персеверанс“ се спушти на површината на Марс по седуммесечно патување од Земјата. Во меѓувреме, тој испрати неверојатни фотографии од околината на своето место на слетување, кратерот Језеро, 49 километри широка ...

Ова е Србинката што го спушти роверот на Марс: Драгана е дел од историската мисија на НАСА

Факултети - 03.03.2021

По седуммесечното патување до Црвената Планета и седумминутното слетување, роверот „Персевиренс“ конечно се најде на површината на Марс. Возбудата ќе трае додека роверот е „жив и здрав“. Во тимот на НАСА беше и Србинката Драгана Перковиќ Мартин, ...

Оваа нова фотографија од Венера всушност не би требало да постои

Факултети - 03.03.2021

Неодамнешниот лет на сондата „Паркер“ на НАСА покрај Венера резултира со неочекувано добра слика од планетата, откривајќи претходно непознат капацитет за еден од инструментите на леталото.