TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски го освојува светот

24 Вести - 09.11.2019

Кога културата ја уништува политиката. Кога уметноста е најголем амбасадор на една земја. „Врба“ на Милчо Манчевски го освојува светот. Во 24 анализа разговараме со Сара Климоска и Наталија Теодосиева главни ликови во најновото филмско остварување ...

Почина легендарниот британски продуцент Ник Пауел, соработник на Манчевски за „Врба“

Сакам да кажам - 08.11.2019

Ник Пауел, легендарниот британски продуцент кој во 1970-те заедно со Ричард Брансон ја основа британската компанија „Вирџин груп“, кој продуцирал над 60 филмови, меѓу кои и новиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски „Врба“, почина вчера во ...

Панчевски распали по режисерот Манчевски: Филмот “ВРБА”е реален и суров, ниско ниво на култура и негативен одраз за ...

Магазин - 08.11.2019

Македонија е нашата мајка и жална врба! Еве сега видовме дека може да биде машка и женска, третиот пол уште не е дојден во Македонија, пишува на Фејсбук статус судијата Владимир Панчевски.

„Врба“, тежината на гранките на проколнатото дрво и копнежот за дете

МКД - 07.11.2019

Режисерот Милчо Манчевски вели не е важно која е темата или пораката на едно уметничко дело, туку важно е тоа да те допре, расплаче, насмее или налути. Седнати на столче чекајќи го „Врба", ретко кој може да претпостави дека буди толку многу емоции.

Филмот „Врба“ има машка и женска верзија: Машката игра само во кино „Милениум“

Женски магазин - 07.11.2019

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Врба“ не само што ги урива сите рекорди на гледаност, туку дополнително ја интригира публиката со фактот што има две верзии – машка и женска. Машката може да се види само во кино „Милениум“ во Скопје, додека ...

Филмот „Врба“ има машка и женска верзија: Машката игра само во кино „Милениум“

Фактор - 07.11.2019

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Врба“ не само што ги урива сите рекорди на гледаност, туку дополнително ја интригира публиката со фактот што има две верзии – машка и женска. Машката може да се види само во кино „Милениум“ во Скопје, додека ...