TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите, Касами е избран за пратеник, Тетово треба да избира градоначалник

МКД - 28.05.2024

Обраќање во Собранието „Како професор по право кој не бил асистент на сопствениот татко го проблематизирам извештајот на Верификациската комисија. Не сте вмровци ако не ја збиберите од почеток“, рече лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев во ...

Почна конститутивната седница на 11-иот по ред парламентарен состав

24 Вести

„KAKO MOЖЕ КАСАМИ ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД МАНДАТ, АКО ГО НЕМА?“ Верификационата комисија го пречекори овлaстувањето, обвини Апасиев

+инфо

Конституирање на новиот парламентарен состав, кои од техничките министри ќе станат пратеници

Телма

Македонија го доби новиот собраниски состав, верификувани мандатите на пратениците

Канал5

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Макфакс

Мандатите на 118 пратеници се верифицирани

Скопје инфо

Република MakPress Курир Frontline 365 24 Вести Сител ТВ21

Шокантна тишина: Глас не пуштија пратениците на СДСМ и Коалицијата за европска иднина на денешната седница во ...

Lider - 28.05.2024

Во не толку изненадувачки развој на настаните, 18 пратеници од СДСМ и коалицијата за европска иднина, молчеа на денешната клучна конститутивна седница на Собранието. И покрај тоа што беа присутни, тие не учествуваа во гласањето за избор на ...

Конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Р.С.Европа

[Инфографик] Една третина жени и само двајца млади во новиот состав на македонското Собрание

Радио МОФ

Конститутивна седница на Собранието, Гаши нов претседател, финишираат преговорите за Влада

Канал5

“Бојкот коалицијата” ДУИ/ Левица се потврди на денешната свечена седница

Курир

Молк од СДСМ и избраните пратеници за конститутивната седница – само се сликаа и објавија на Фејсбук

ТВ21

Конститутивна седница на 11-от парламентарен состав (во живо)

Независен

Мета Во Центар Тера Frontline МКД А1 On ММС ТВ21

„ЈА ОШТЕТИВТЕ ЛЕВИЦА ЗА ЧЛЕН НА КОМИСИЈА, А Е ЧЕТВРТА ПАРТИЈА“ Собранието го усвои Дневниот ред и ја избра ...

+инфо - 28.05.2024

„Вие зборот ‘различни’ го толкувате како ‘исти’ или како пропорционална застапеност или како соодветна, којшто е малку нејасен термин и од тоа толкување фактички ја имате оштетено Левица за еден член на оваа Комисија, затоа што е четврта партија во ...

Највозрасната пратеничка во новиот парламентарен состав Мерита колчи-коџаџику ја отвори конститутивната седница, за претседател ќе се бира Африм Гаши

Сакам да кажам

Конститутивна седница на новиот состав на Собранието

Вечер Прес

Почна конститутивната седница на Собранието, во моментов има пауза

Lider

„ПРАВНИЦИ, ПРОФЕСОРИ, РЕАГИРАЈТЕ, НЕ МОЖЕ ЏАФЕРИ ДА БИДЕ ПРЕМИЕР АКО МУ Е ВЕРИФИКУВАН МАНДАТОТ ЗА ПРАТЕНИК“ - критика од Најчевска

Фактор

Денеска стартува конститутивната седница на новиот пратенички состав на Собранието

еМагазин

Конститутивна седница во Собранието

4NEWS

Во Центар Денешен Алсат-М Курир ТВ21 Zoom Канал5 Слободен Печат

Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во парламентот, а веќе е оштетена

МКД - 28.05.2024

Левица како партија е четврта политичка сила во Собранието, по ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, но веќе во старт ова собраниско мнозинство ја оштети нашата партија со неизбор на наш член во Верификациската собраниска комисија, рече од собраниската говорница ...

ВМРО-ДПМНЕ ни „лапна“ место во Комисијата за верификација, се жали Левица на составот на првата комисија која ќе ја води Дафина Стојановска

Телма

Крмов: Уште на стартот лошо почнавте, ја оштетивте Левица со член во Верификациската комисија

Фокус

(Видео) Крмов: Лошо почна Собранието, Левицата е четврта сила во парламентот, а веќе е оштетена

Макфакс

(Видео) Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во Парламентот, а веќе е оштетена

Опсервер

Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во Парламентот, а веќе е оштетена

Скопје1

Крмов: Лошо почна Собранието, Левица е четврта сила во Парламентот, а веќе е оштетена

Кајгана

А1 On Точка Либертас Press24