TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Куманово нови 13 случаи на ковид-19

Kumanovo News - 23.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19. По градови во:Скопје 261, Тетово 30, Струмица 23, Прилеп и Битола 21, Штип 19, Куманово 13, Крива Паланка 4, Свети Николе 8 и др.

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за ...

Фактор - 23.10.2020

Починатиот 36-годишен пациент е примен на Инфективната клиника во Скопје на 19 октомври, а бил поставен на неинвазивна вентилација ден подоцна, информира за Фактор Милена Стевановиќ директор на Клиниката за инфективни болести.

Речиси 600 пациенти на инфективните одделенија, двајца се на респиратор

360 степени - 23.10.2020

Министерот Филипче изјави дека се мобилизира здравствениот кадар и се прави план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија Расте бројот на пациенти кои се хоспитализирани поради ковид-19.

Добро е: По неколу дена бројот на позитивни од ковид-19 не расте! Вкупно 518 новозаразени!

Во Центар - 23.10.2020

Околу 22 отсто од направените тестови се позитивни на ковид-19. Во последните 24 часа има 518 новозаразени. Како што објави министерот за здравство тестирани биле 2367 лица. Односно соодност меѓу бројот на тестирани и бројот на позитиви изнесува ...

Нови 518 случаи на заразени со ковид-19 и девет починати од вирусот

Р.С.Европа - 23.10.2020

Нови 518 случаи на зазарени од ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Направени се 2367 тестирања. И натаму најмногу новозаразени има во Скопје-261, Тетово-30, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, , ...

Бројот на активни случаи во државата изнесува 6.861, речиси половина од нив се во Скопје

Frontline - 23.10.2020

Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25.991. Во последните 24 часа се направени 2.367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19.

Познат хирург од Штип е деветата жртва на ковид-19 од страна на медицинските работници

24 Вести - 23.10.2020

Познат хирург Ѓорѓи Денков од Штип е деветата жртва на ковид-19 од медицинската фела, директорот на болницата Ален Ѓоргиев за ТВ 24 ја потврди оваа вест, но истакна дека докторот се лечел во друга болница, а не кај нив.

Се проширува Ковид-19 одделението во Кавадарци

Фокус - 23.10.2020

Ковид-19 одделението, кое започна да функционира во кавадаречката болница минатиот петок, со капацитет од 14 кревети, од утре добива уште девет кревети. Во него се сместени пациенти позитивни на корона вирус од Кавадарци и Неготино, а според ...

Корона вирусот не запира, денес нови 518, од Кичево 13, починале 9 лица

Порта - 23.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 261 – Куманово 13 – Штип 19 – Прилеп 21 – Тетово 30 – Струга 5 – Велес 13 – Битола 21 – Охрид 15 – Кавадарци 11 – Гостивар 10 – Гевгелија ...

Нови 518 случаи на ковид-19, оздравени 200 и починати девет лица

Мета - 23.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, Тетово-30, Струга-5, Велес-13, Битола-21, Охрид-15, ...

Убава вест: Оздравени 200 лица кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 23.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-112, Куманово-2, Штип-7, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-1, Велес-2, Битола-9, Охрид-3, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-10, Радовиш-5, ...

Починаа уште девет лица од Ковид-19, меѓу нив и 36-годишен скопјанец

еМагазин - 23.10.2020

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа починати се 9 лица од Ковид-19 и тоа четири пациенти од Скопје (36, 60, 65 и 53г), еден пациент од Штип (66г), еден од Радовиш (72г), еден од Струмица (71г), еден од Пробиштип (75г) и ...

Добра вест: 200 оздравени пациенти од ковид 19 за едноденоноќие

Centar - 23.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од: Скопје-112, Куманово-2, Штип-7, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-1, Велес-2, Битола-9, Охрид-3, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-10, Радовиш-5, Кочани-8, Берово-3, Валандово-4, ...

Дебар повторно со зголемен број заболени од Ковид-19

Алсат-М - 23.10.2020

Дебар, градот во кој во март се појави првиот случај на заболен од ковид 19 во Македонија, не може сам да се справи со нов, посилен бран на заразени. Во моментов има 53 активни случаи, но лекарите велат дека нема доволно кревети за пациенти во ...

Алармантна ковид ситуација во Велес – Велешката болница стана црна точка за два дена седум пацинети ја изгубија битката ...

Алфа - 23.10.2020

Глетката е страшна, пацинетите тивко ни умираат – ние сме немоќни да ги спасиме. Преморени сме и малку сме. Тешките случаи иако бараме, не добиваат шанса да бидат хоспитализирани во ковид центрите во Скопје и затоа се завршува фатално – вака сведочи ...

Двајца починати и 68 новозаболени за период од пет дена во Штип

ММС - 23.10.2020

Тоа е ковид билансот со почетокот на работната недела во Штип. Во два дена починаа 72- годишен пациент, кој немал ни прилика да се лекува и починал два часа откако бил примен во болница и 67 –годишниот хирург, д-р Ѓорѓи Денков, кој почина во ...

СЛовенија во 1.656 нови случаи со Ковид-19, затвора уште еден регион

Независен - 23.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа од корона вирусот заболеа уште 1.656 лица, покажаа најновите податоци на здравствените власти. Починаа тројца пациенти, со што бројот на жртви порасна на 214, пренесе порталот 24УР.

Сведоштво: Ако ја знаете голготата на болните од корона ќе знаете зошто има толку многу починати

Курир - 23.10.2020

Ако воопшто сте се запрашале зошто имаме толку голем број на заболени, како и огромна смртност, доволно е само да прашате некој од пациентите кои се лечат во домашни услови низ каква се голгота поминуваат.

Д-р. Алуловска: Ниту една терапија не е прекината или одложена, грижата за најмалите пациенти е на највисоко ниво

Фактор - 23.10.2020

Најголем дел од здравствените установи, од самиот почеток на епидемијата со корона вирусот во Македонија, успешно ги надминаа сите предизвици, со цел да се дадат сите здравствени услуги на пациентите, а истовремено безбедноста од ковид да биде на ...

Расте бројот на заболени: Вчера регистрирани  640 лица, меѓу кои и три медицински сестри од ГАК

Локално - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот, 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

OhridNews - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Костов: Бројот на пациенти е двојно зголемен

Вечер Прес - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани. Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов во утринската анализа на 24 Вести вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во болницата се ...

Директорот на болницата „8 септември“ Костов вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти

Канал5 - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани изјави утринава директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов. Вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во болницата се носат и потешките ...

Тројца мртви од Ковид 19 во велешката болница за една ноќ

24Инфо - 22.10.2020

Ноќва нови тројца починати пациенти на инфективно одделение во Велешката Болница, објави СДК информираа од оваа здравствена институција. Сите тројца биле позитивни на ковид-19. „Двајца пациенти се од Градско, мажи на 65 годишна возраст и на 79 ...

Директорот на ГОБ „8 Септември“: Двојно е зголемен бројот на заразени пациенти од Ковид-19

Фокус - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани. Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов во утринската анализа на Студио 10, на ТВ24, вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во ...

БиХ: 999 новозаразени и 20 починати од Ковид-19

24Инфо - 22.10.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа е забележан рекорд од новозразени и 20 починати. Направени со 2.075 тестови. 17 од починатите лица се во Федерацијата БИХ, а три во Република Српска.

Кичево нема ковид центар, пациенти се примаат во шатор

Курир - 22.10.2020

Кичево е единствениот од поголемите градови во Македонија, каде нема ковид центар, за лекување на пациентите инфицирани од Ковид 19, предупредуваат лекарите. Дополнително во болницата, нема епидемиолошка служба, па повремено доаѓаат епидемиолози од ...

Во Велес И ДЕНЕСКА ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ од коронавирус

Вечер - 22.10.2020

Коронавирусот ја зема и 19-тата жртва од Велес. Денес почина осумдесет и осумдесет и девет годишен велешанец Во денешната статистика има уште 2 починати пациенти од Ковид 19. Животот го загубија пациенти од општина Градско, на 65 годишна возраст и ...

Наместо Ковид центар, КИЧЕВО ИМА МАЛ ШАТОР ЗА ПАЦИЕНТИТЕ

Вечер - 22.10.2020

Кичево е единствениот од поголемите градови во Македонија, каде нема ковид центар, за лекување на пациентите инфицирани од Ковид 19, предупредуваат лекарите. Дополнително во болницата, нема епидемиолошка служба, па повремено доаѓаат епидемиолози од ...

Само шатор за болните од корона во Кичево

Expres - 22.10.2020

Во болницата во Кичево нема соодветен простор па изминатите неколку месеци за прием на пациенти сомнителни на Ковид 19, се користи шатор, јавува Алсат. „Фактички пациентите кои имаат симптоми на ковид 19,ние со договор или со протоколот задолжени ...

Црн биланс во велешката болница:Вчера тројца, денеска уште тројца починати од Ковид-19

Канал5 - 22.10.2020

На Инфективното одделение во велешката Општа болница во изминатото деноноќие починаа тројца пациенти, велешанец на 89 годишна возраст и двајца жители на Градско на возраст од 79 и 65 години. Инаку и вчера на ова одделение починаа тројца пациенти.

Црн биланс на починати од Ковид-19 во велешката болница: Вчера тројца, денеска уште тројца

еМагазин - 22.10.2020

На Инфективното одделение во велешката Општа болница во изминатото деноноќие починаа тројца пациенти, велешанец на 89 годишна возраст и двајца жители на Градско на возраст од 79 и 65 години. Инаку и вчера на ова одделение починаа тројца пациенти.

Се зголемува бројот на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Сител - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Во Кочани сè помлади пациенти со потешки симптоми на ковид-19

Слободен Печат - 22.10.2020

Според Серафимов, ако продолжи да расте бројот на пациенти на кои им е потребно болничко згрижување, се планира да се адаптираат просториите на одделението за физикална терапија каде има десетина боксови.

Кочанската болница се полни со пациенти откако презема болни од Ковид-19 од Штип

А1 On - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Се зголемува бројот на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Независен - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Расте бројот на болни од ковид-19 во кочанската болница, а таму нема инфектолог

+инфо - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Се зголемува бројот на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Бриф - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Сè помлади пациенти кои се со потешки симптоми во Кочани

Локално - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Црн биланс на починати во велешката болница – вчера тројца, денеска уште тројца

Вечер Прес - 22.10.2020

На Инфективното одделение во велешката Општа болница во изминатото деноноќие починаа тројца пациенти, велешанец на 89 годишна возраст и двајца жители на Градско на возраст од 79 и 65 години. Инаку и вчера на ова одделение починаа тројца пациенти.

Се зголемува бројот на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Press24 - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Болницата во Кочани се полни со пациенти откако презема Ковид-19 болни од Штип

Република - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Се зголемува бројот на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Frontline - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Болницата во Кочани се полни со болни и позитивни на Ковид-19

Вечер Прес - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Зголемен бројот на ковид пациенти во Кочани, се поголем број на помлади пациенти инфицирани со овој вирус

MakPress - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Нови тројца пациенти од Ковид-19 починаа во Велешката општа болница

MakPress - 22.10.2020

На Инфективното одделение во велешката Општа болница во изминатото деноноќие починаа тројца пациенти, велешанец на 89 годишна возраст и двајца жители на Градско на возраст од 79 и 65 години. Инаку и вчера на ова одделение починаа тројца пациенти.

Се зголемува бројот на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Опсервер - 22.10.2020

– Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Зголемен број на згрижени болни и позитивни на Ковид-19 во Општата болница во Кочани

Нетпрес - 22.10.2020

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

640 новозаболени и 12 починати од Ковид-19

Телма - 22.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, ...

12 пациенти ја загубија битката со опасниот вирус, нови 640 заболени во последното деноноќие

Вечер Прес - 22.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 272 -Куманово 43 -Дебар 5 -Штип 17 -Прилеп 41 -Тетово 41 -Струга 4 -Велес 11 -Битола 10 -Охрид 24 -Кавадарци 41 -Гостивар 12 -Гевгелија 11 ...