TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Објавен словенечкиот „нон-пејпер“ за поделба на БиХ, но тој не предвидува поделба на Северна Македонија

Мета - 15.04.2021

Словенечкиот портал „нецензурирано.си“ денеска го објави неофицијалниот дипломатски документ „нон-пејпер“ со наслов „Западен Балкан – патот напред“ за којшто се шпекулира дека словенечкиот премиер Јанез Јанша го испратил во Брисел, а со кој се ...

Аналитичари од регионот за „Локално“: Нон-пејперот на Јанша е обична провокација, не треба да биде предмет на дебата

Локално

Ехото на приказните од Словенија за „мирно разделување“ на БиХ

Deutsche Welle

Јанша: Словенија ја поддржува европската перспектива на Македонија

Lider

Македонците „ладни“ на нон пејперот на Јанша

Слободен Печат

Словенечката опозиција бара во парламентот да се испрашаат Јанша и Пахор за новодниот нон-пејпер

Независен

Словенечката опозиција бара во парламентот да се испрашаат Јанша и Пахор за нон-пејперот

Канал5

Слободен Печат Н.Македонија Локално

Нон-пејперот на Јанша – уште еден доказ за деструктивниот ефект на Десницата врз Балканот

Слободен Печат - 14.04.2021

Со оглед дека никој јавно не го видел фамозниот нон-пејпер, во него се цитира и предлог на Јанша за враќање на Груевски во Македонија што укажува на нераскинливата врска на словенечката и македонската десница, или во овој случај на синергијата на ...

Димитров за нон пејперот: Прекројувањето на границите е спротивно на европските принципи

24 Вести

Димитров за „нон-пејперот во ЕУ“: Европска теза, а не етнички граници

Р.С.Европа

ВИДЕО | Димитров: Ако ја отвориме дебатата за граници, Балканот нема да има луѓе – додека разговараме за граници, граѓаните ќе ни заминат во Европа

Слободен Печат

Димитров: Ако ја отвориме дебатата за граници, Балканот нема да има луѓе – граѓаните ќе заминат во Европа

Нова ТВ

Димитров за „нон-пејперот во ЕУ“: Европска теза, а не етнички граници

Алсат-М

Димитров за нон-пејперот на Јанша: Ваквите сериозни тези постојано исчезнуваат, па се враќаат

Локално

Независен

Нонпејперот за наводна поделба на Македонија беше објавен во медиуми под контрола на Заев

Република - 14.04.2021

Словенечкиот пратеник и лидер на политичката партија СНС, повторно ја шокираше македонската јавност откако побара вето за Македонија поради политичкиот прогон кој се спроведува врз осудените патриоти за 27 април.

Зад нон пејперот за наводна поделба на Македонија стојат Заев и Тања Фајон

PressingTV

Словенечки пратеник: Нонпејперот за наводна поделба на Македонија беше објавен во медиуми под контрола на Заев

Нетпрес