TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од 1300 мртви од КОРОНА ВИРУСОТ во само еден ден во САД

Пулс24 - 04.04.2020

Загрижувачки бројки доаѓаат од другата страна од Атлантикот. Кризата се заострува во САД и тоа сериозно. САД пријавија нови над 32000 случаи на заразени и дури 1320 починати од КОРОНА ВИРУСОТ.

Кумановската погребална опрема „Корона“ е од 2011 година

360 степени - 04.04.2020

Телевизијата Алсат, во последното вчерашно издание на вестите, при известувањето за почетокот на 56-часовниот полициски час од Куманово, емитуваше и инсерти на кои може да се прочита дека погребално претпријатие од градот го носи името „Корона“.

Во Македонија има 48 правни субјекти кои го содржат името „Корона“

Пулс24 - 04.04.2020

Во Македонија има 48 правни субјекти кои го содржат името „Корона“. Откако на Алсат беа прикажани снимки од Куманово, како и погребално претпријатие со име КОРОНА, направивме проверка. Името КОРОНА, во разни варијанти било популарно поприлично кај ...

И тоа има, овие луѓе ги нарекоа КОРОНАВИРУС КРИМИНАЛЦИ

Пулс24 - 04.04.2020

Британски Мирор има опсежна статија за овие луѓе. Истите ги нарекува КОРОНАВИРУС КРИМИНАЛЦИ. И тоа затоа што се затворени поради плукање, кашлање или дување на носот. Како што се вели криминалците плукањето и кашлањето намерно ги користат против ...

18 земји успеале да го избегнат коронавирусот

МКД - 03.04.2020

Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, до денес 18 земји не го потврдиле присуството на вирусот ковид-19. Тоа се Комори, Кирибати, Лесото, Маршалските Осрови, Микронезија, Науру, Северна Кореја, Палау, Самоа, Сао Томе и Принципе, ...

Близнаци во Индија ги крстиле Ковид и Корона

Expres - 04.04.2020

Брачна двојка од индискиот град Раипур среде пандемијата од коронавирус реши на своите новородени близнаци да им ги даде имињата Ковид на машкото и Корона на девојчето. „Благословена бев со близнаците, девојче и машко, на 27 март рано наутро.

Погребална опрема „Корона“ во Куманово

360 степени - 03.04.2020

Телевизијата Алсат, во вечерашното издание на вестите од 23 часот, пренесувајќи ја атмосферата на почетокот на 56 часовниот полициски час од Куманово, емитуваше инсерти на кои можеше да се прочита терминот „Корона“ како име за фирма чија дејност се ...

Се опорави едногодишно бебе од Италија кое беше заразeно со Ковид-19

Press24 - 03.04.2020

Еден од првите и најмлади пациенти заразени од Ковид-19 во Италија, едногодишно бебе од Долина Аоста оздраве од тој вирус. Детето од местото Понтеј, во близина на границата со Франција и членови на неговото семејство се меѓу првите заразени случаи ...

Во март 2020 година светот стана непрепознатлив

Иновативност - 03.04.2020

Во март годинава светот се смени целосно и стана непрепознатлив. На 1 март во светот имаше 89.00 заболени од корона вирус во светот и повеќе од 3.000 починати, од кои најголем дел беа во Кина. Многу кинески градови се уште се во карантин.

Стадионот на првакот на Лигата на шампионите од утре се претвора во болница

Канал5 - 03.04.2020

Борусија Дортмунд денеска објави дека го става на располагање својот стадион за третман на лица заразени со коронавирус. Во соопштението се наведува дека центарот е сместен под северната трибина на Вестфаленштадион, или денешниот парк Сигнал Идуна, ...

Жена заразена со коронавирус избегала од болница, хаос на улиците (ВИДЕО)

Канал5 - 03.04.2020

Жена заразена со коронавирус е уапсена во Консепчион, Чиле, откако избегала од болницата Лас Игуарас во Талкахуан, пренесува „Алмадар њуз“. Исто така, се појави и видео од апсењето, во кое се гледа како полицајците ја бркаат жената.

ВИДЕО: Жена заразена со коронавирус избегала од болница, хаос на улиците на Чиле

Либертас - 03.04.2020

Жена заразена со коронавирус е уапсена во Консепчион, Чиле, откако избегала од болницата Лас Игуарас во Талкахуан. Погледнете го ...

Се намалува бројот на заразени во Австрија, Владата размислува да ги олабави мерките

Press24 - 03.04.2020

Во Австрија досега позитивни на коронавирус се 11.506 луѓе, а починаа 186 лица. Бидејќи бројот на нови инфекции на дневно ниво падна за 3,8 отсто, австриската влада размислува да ги олабави рестриктивните мерки преку кои се бори против ширење на ...

(23:00) Вонредна состојба, ден 16: единаесет медицински лица од кумановската болница позитивни на Ковид-19, притвор од ...

CivilMedia - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денеска) до 05:00 часот ...

На близнаци им дале имиња Ковид и Корона

Press24 - 03.04.2020

Пар од индискиот град Раипур нашле необична инспирација за време на пандемијата од коронавирусот. За секогаш да се сеќаваат на времето кога ги добиле децата, еден пар од Индија своите новороденчиња близнаци ги крстиле Корона (девојчето) и Ковид ...

Медиуми - Два реда за коронавирусот, еден ред за НАТО

Р.С.Европа - 03.04.2020

Медиумите изобилуваат со вести и колумни во врска со коронавирусот. Медиумите известуваат која земја како се справува, за статистики и економски планови. Тие пишуваат и за првото учество на Македонија на конференција на НАТО како полноправна членка.

Документарниот филм кој открива како се заташкуваше епидемијата во Вухан

Република - 03.04.2020

Австралиската телевизија „Еј-Би-Си“ објави 45-минутна репортажа за почетокот на епидемијата во Вухан и како таа прерасна во глобална пандемија. Во документарецот се прикажани досега необјавени снимки од кинескиот град и сведоштва кои покажуваат дека ...

Што му прави коронавирусот на организмот (видео)

Слободен Печат - 03.04.2020

Во моментот кога ширум светот речиси сите држави прогласуваат вонредна состојба, поради смртоносниот вирус Ковид 19, сите сме исплашени и загрижени за своето здравје. Редакцијата на „Слободен печат“ за вас подготви видео со фактите кои се основен ...

Стадионот на Борусија Дортмунд станува центар за прегледи за луѓе со симптоми на коронавирусот

Р.С.Европа - 03.04.2020

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд претвори дел од својот ултрамодерен стадион во центар за прегледи од новиот коронавирус. Северната трибина на најголемиот германски стадион, кој има 82 илјади места, ќе биде користена за луѓе за кои ...

Синдикатите во Словенија разочарани од владата за финансиската помош

А1 On - 03.04.2020

Федерацијата на слободни синдикати на Словенија е разочарана од мерките на Владата за помош на работниците и економијата погодени од епидемијата на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Натпреварувањата од Премиер лига нема да продолжат ниту во мај

А1 On - 03.04.2020

Раководството на Премиер лигата соопшти дека натпреварувањето нема да продолжи ниту во мај. На вонредниот состанок денеска, на кој беше разгледана актуелната состојба и прекинот на сите активности поради пандемијата на коронавирус, е заклучено дека ...

Стадионот на Борусија Д. стана медицински центар за борба против Ковид-19

Sport 1 - 03.04.2020

Фудбалскиот клуб Борсија Дортмунд активно се вклучи во борбата против коронавирусот и Северната трибина од стадионот „Вестфален“ (Сигнал Идуна Парк) ја претвори во медицински центар Овој дел од стадионот ќе се користи за третнам на лицата кои се ...

Нема заразени во охридска Трансфузиологија, одделението почнува со работа идната седмица

OhridNews - 03.04.2020

Тестовите на сите вработени во Одделението за трансфузиологија во охридската Општа болница се негативни на коронавирус, дознава OhridNews. На вработена кај која по првото тестирање постоело сомневање за можна изложеност на вирусот Ковид 19, ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

24 Вести - 15.04.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 2.044.865 лица. Од нив починати се 131.393, а оздравеле 505.282 луѓе. Подгорица – Според денешниот извештај за состојбата со новиот коронавирус, Во Црна Гора не е ...

ЕУ се придружува кон повикот на ОН за глобален прекин на огнот за време на пандемијата

А1 On - 03.04.2020

Европската Унија го поддржува повикот на генералниот секретар на Обединетите Нации за глобален прекин на огнот додека трае борбата против пандемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел.

На светот официјално се заразени милион, но реалната бројка е 10 пати поголема: Австралиски доктор со драматична ...

Точка - 03.04.2020

Ширум светот би можело да има 10 милиони луѓе заразени со коронавирусот, со оглед на тоа што извештаите во некои земји се неточни поради недоволното тестирање, изјави челникот на австралискиот здравствен систем.

21: Капиталните инвестии ќе се реализираат, не починало двегодишно дете, единаесет медицински лица позитивни, дали ...

Frontline - 03.04.2020

Преглед на вести во 21 часот ЗОШТО Мицкоски одби да одговори од која друга сестринска партија обезбедил помош? Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, помош ќе пристигне од исто така и друга блиска и пријателска држава од претседател на партија која што ...

Како се справуваат: Само во 18 држави во светот нема заразени со Ковид-19

Локално - 03.04.2020

Повеќе од еден милион случаи на заразени со Ковид-19 се пријавени досега во земји – од Непал до Никарагва. И како што се зголемува бројот на смртни случаи, а пациенти ги преплавуваат болниците, прашањето е – има ли место на земјата каде нема ...

Несовесни граѓани: Молчeла дека била на роденден каде што имало позитивен на коронавирус, па заразила 10 лекари и ...

Локално - 03.04.2020

Неверојатни сцени во Хрватска – една жена (65) не им кажала на лекарите дека била на роденден каде гостинка била заразена со коронавирус, па кога дошла на преглед заразила десет лекари и медицински сестри.

Руски лекар открива кое е најмоќното оружје во борба против коронавирусот: Вака сигурно се намалува бројот на заболени

Точка - 03.04.2020

„Социјалната дистанцираност е најефикасна стратегија и најмоќно оружје во борба против ширење на коронавирусот“, изјавил професорот по вирологија од Медицинскиот факултет на универзитетот „RUDN“, Алексеј Мазус.

Нејмар донираше 880,000 евра во битката со коронавирусот

24Фудбал - 03.04.2020

Првата ѕвезда на францускиот првак ја покажа својата позитивна страна директно приклучувајќи се во битката со пандемијата од коронавирусот, тоа го стори донирајќи во организација чиј е самиот тој промотор.

Двајца починати, 46 новозаболени, вкупниот биланс 430

Канал5 - 03.04.2020

Двајца починати и 46 нови случаи на Корона вирусот во земјава за изминатите 24 часа. Ова е и најголем раст на дневната бројка од почеток на ширењето на заразата. Со што вупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 се искачина 430 лица.

Престана производството на пивото „Корона“

Независен - 03.04.2020

„Корона“ пивото престана со производство. Мексиканскиот производител на одредено време го запира производството поради пандемијата од корона вирусот. Познатиот бренд стана главен предмет на шегување во текот на целата глобална криза заради истото ...

Лицата кои останале без работа поради коронавирусот, стануваат дел од системот за социјална заштита

Алсат-М - 03.04.2020

Лицата кои останале без работа или биле дел од неформалната економија по брза постапка стануваат дел од системот за социјална заштита. Ова е една од новите мерки поради ново- настанатата ситуација со пандемијата Ковид 19.

Близнаци родени среде пандемија, ги добиле имињата Корона и Ковид

Канал5 - 03.04.2020

Иако пандемијата на коронавирус не им донесе ништо добро на повеќето луѓе, млади родители од централниот дел на индиската покраина Раипур решија да ги именуваат своите близнаци Корона и Ковид.

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

А1 On - 03.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.043.762 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 55.304, а оздравеле 222.332 луѓе. Шпанија со 117.710 заразени со коронавирус ја надмина Италија, каде има 115.242 ...

Индија: Близнаци родени среде пандемијата добија имиња Корона и Ковид

Бриф - 03.04.2020

Иако пандемијата на коронавирусот на многумина не им донесе ништо добро, еден млад брачен пар од Раипур централна Индија доби близначиња, а заради ситуацијата ги крстија Корона и Ковид. Мајката Прети Верма (27) за „Хиндустан тајмс“ изјавила дека се ...

Репортажа за Вухан: Како смртоносната епидемија се разви во глобална вонредна состојба (ВИДЕО)

МКД - 03.04.2020

Австралиската државна телевизија Еј-би-си на крајот на февруари емитуваше 45-минутна репортажа за избивањето на епидемијата на коронавирусот во кинескиот град Вухан и како од тоа настана глобалната пандемија.

Близнаци родени во Индија добија имиња Корона и Ковид

Репортер - 03.04.2020

Близнаци родени во градот Раипур во Индија ги добиле имињата Корона и Ковид, пренесуваат индиските медиуми. Близнаците, момче и девојче, се родија за време на тринеделниот карантин во земјата.

Ковид-19 во Грција: 99 нови случаи и шест нови жртви

Курир - 03.04.2020

Во изминатите 24 ласа во Грција уште шест лица го загубија животот од коронавирусот, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 59, додека пак регистрирани се 99 нови случаи на заразени со Ководи-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Бразилците открија: Нејмар е анонимниот донатор кој издвои 750.000 фунти за борба против „Ковид-19“

Sport M - 03.04.2020

Во медиумите во Бразил протече информација дека Нејмар е анонимниот донатор кој издвоил 750.000 фунти за УНИЦЕФ пред неколку дена за борба против коронавирусот. Нејмар сакаше да остане анонимен во текот на целата оваа приказна, но бразилските ...

Најчестиот симптом на корона вирусот не е покачена температура туку губење на осетот за мирис и вкус

Иновативност - 03.04.2020

Губењето на осетот за вкус и мирис може да е најдобриот начин за да знаете дали сте се заразиле со КОВИД 19, покажа анализата на собраните податоци на интернет апликација за следење на на пандемијата со корона вирусот на која корисниците ги ...

Гутереш: Најлошо допрва доаѓа „за земјите кои се во конфликт“

А1 On - 03.04.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го повтори повикот за глобален прекин на огнот, повикувајќи ги сите страни во конфликтите низ светот да го остават оружјето и да им дозволат на земјите уништени од војни да се борат со пандемијата на ...

Пандемијата во Италија однесе уште 766 животи, вкупно починати 14.681

Независен - 03.04.2020

Во Италија во последните 24 часа 766 луѓе умреа од корона вирусот и во таа земја забележани се убедливо најмногу жртви. Според податоците од страницата worldometers, бројот на умрени од корона вирус во Италија е 14.681.

Тетово: Полицаец и медицинска сестра позитивни – 20 полицајци и 6 лица од медицинскиот персонал во карантин

ТВ21 - 03.04.2020

Полицаец од СВР Тетово е заразен со Ковид-19. ТВ21 дознава дека полицаецот користел боледување поради други здравствени причини, меѓутоа поради одредени лични обврски се пријавил во полициската станица каде имал контакти со неколку колеги.

22 вработени во СВР во карантин поради заразениот полициски службеник,ковид-19 дијагностициран и кај медицинска сестра ...

Алфа - 03.04.2020

Полицијата испитува каде и со кого се движел полицискиот службеник од Тетово, кој е позитивен на ковид-19, и колку луѓе довел во опасност од можно заразување со коронавирус.Вирусот кај службеникот е дијагностициран пред два дена.Пред тестирањето, ...

Руски лекар откри кое е најмоќното оружје во борбата против коронавирусот

Локално - 03.04.2020

Социјалната дистанца е најефикасната стратегија и најсилното оружје во борбата против ширењето на коронавирусот, рече професорот по вирусологија на Медицинскиот факултет при Универзитетот РУДН, Алексеј Мазус.

Стадионот во Дортмунд станува скрининг центар за лица со симптоми на коронавирус

А1 On - 03.04.2020

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд дел од ултрамодерниот стадион го претвори во центар за прегледи за време на пандемијата на коронавирусот. Северната трибина на најголемиот германски стадион, со вкупно 82.000 места, ќе се користи за ...

3 април, вонредна состојба, ден 16: Декларација на членките на НАТО, нови 46 случаи на КОВИД-19, во Куманово цел викенд ...

CivilMedia - 03.04.2020

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО по завршување на вчерашниот состанок објавија заедничка Декларација во која се поздрави влезот на Северна Македонија како 30 членка на НАТО.

Сингапур ги затвора училиштата и компаниите по вториот бран на коронавирусот

Нетпрес - 03.04.2020

Сигнапур, кој успеа да ја сузбие епидемијата на коронавирусот така што ги откриваше патиштата на неговото пренесување, мораше да ги затвори училиштата и компаниите повикувајќи го населението да остане во домовите, соопшти во петокот Ли Хсиен Лонг, ...