TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новинарот Цветановски по синоќешниот напад: Живееме во чудни времиња, не се чувствувам убаво

Алфа - 14.11.2019

Безбедно ли е Скопје? Во минативе години сме сведоци на низа нерасветлени убиства, чии извршители се недостапни за правдата, а масовните тепачки стануваат секојдневие. Синоќа во скопско Влае нападнати беа тројца новинари, меѓу нив и колегата од ...

ВМРО-ДПМНЕ партијата која со години ги газеше новинарите денес глуми загриженост, сите напади врз новинари се ...

24Инфо - 14.11.2019

Како демократска, одговорна партија СДСМ осудува секаков вид насилство, особено врз новинари и медиуми работници. За жал, последниот случај со напад на новинари е уште еден показател за лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ.

Новинарите биле нападнати од лица на возраст од 20 години

Фокус - 14.11.2019

Неколку лица на возраст од 20 години ги нападнале тројцата новинари, Љупчо Цветановски од телевизија Алфа, Дејан Андоновиќ и Петар Серфимовски, ноќеска кога излегувале од угостителскиот објект, „Александрија“.

Владата го осуди нападот на новинарите

Р.С.Европа - 14.11.2019

Владата најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, пишува во владиното соопштение. За Владата овие инциденти се неприфатливи и недозволиви. Секој напад врз медиумските претставници, физички или вербален, треба ...

Поповски го осуди нападот на новинарите кој се случи синоќа: Институциите да покажат одговорност

Локално - 14.11.2019

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски го осуди нападот на новинарите кој се случи синоќа. „Силно го осудувам синоќешниот напад на тројцата мои колеги новинари, Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и ...

Вистината за „нападнатите новинари“

Слободен Печат - 14.11.2019

Еве јас го прашав еден од нападнатите, Дејан Андоновиќ, што всушност се случило синоќа. Дали викале „Уа Влада“ во кафана? Андоновиќ ми е колега во „Слободен печат“ и ме информираше дека целата приказна за напад на новинари, критичари, нема врска.

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Точка - 14.11.2019

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на улицата „Есперанто“ во близина на угостителски објект. „Околу 01.00 часот на улицата„Есперанто“, во близина на ...

Новинарот Цветановски по вчерашниот напад за КУРИР: Ова е страшно, без никаква причина тројца новинари беа нападнати ...

Курир - 14.11.2019

Се се случи со молскавична брзина, немаше ниту причина ниту провокација, јас и двајцата колеги сите со над 20 годишно искуство во новинарството, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски беа со мене и поминавме убава вечер, а потоа продолживме накај дома ...

Физички нападнати двајца новинари во Скопје

А1 On - 14.11.2019

Две лица ноќеска биле физички нападнати од група лица на возраст од околу 20 години на ул. „Есперанто“. Дел од медиумите информираа дека станува збор за новинарите Љупчо Цветановски и Дејан Андоновиќ.

Влада на Северна Македонија: Најостро го осудуваме нападот врз новинарите, тоа е неприфатливо и недозволиво, ...

Бриф - 14.11.2019

Владата на Република Северна Македонија најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и недозволиви. „Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви ...

Се огласи еден од нападнатите новинари

Курир - 14.11.2019

Поголема група од околу 7-8 луѓе, синоќа ги нападнале новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски од Македонско Радио. Инцидентот се случил на излез од угостителскиот објект „Александрија“, а по тој повод на социјалните мрежи ...

Нападнати тројца новинари во Скопје

Press24 - 14.11.2019

Синоќа, од страна на поголема група 7-8 луѓе, на излез од угостителскиот објект „Александрија“, нападнати биле новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ новинар во 1ТВ и Петар Серафимовски од Македонско Радио.

Нaпaднaти тројца новинари

Скопје инфо - 14.11.2019

Вечерва околу 02.00 часот по полноќ, од поголема група од седум до осум лица биле нападнати новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски Љупчо Цветановски е новинар во телевизијата „Алфа“, Дејан Андоновиќ работеше во Сител ...

Сè повеќе дезинформации, а сè помалку млади новинари кои ќе ги спречуваат

Радио МОФ - 13.11.2019

„Новинарската професија можеби не е најплатена, но кога ќе отидеш во некое село и ќе бидеш гласот на човек што воопшто нема контакт со медиуми и интернет, верувајте тоа е најдобрата професија во светот“.

Тркалезна маса „Предизвиците на младите новинари во ера на дезинформации“

Сител - 13.11.2019

Во организација на Младинскиот образовен форум и Радио МОФ денеска ќе се одржи Tркалезна маса на тема „Предизвиците на младите новинари во ера на дезинформации“ во рамки на Деновите на медиумска писменост, кампања организирана од Мрежата за ...

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

А1 On - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Тркалезна маса „Предизвиците на младите новинари во ера на дезинформации“

MakPress - 13.11.2019

Во организација на Младинскиот образовен форум и Радио МОФ денеска ќе се одржи Tркалезна маса на тема „Предизвиците на младите новинари во ера на дезинформации“ во рамки на Деновите на медиумска писменост, кампања организирана од Мрежата за ...

Новинарството станува сѐ помалку атрактивна професија за младите

Слободен Печат - 13.11.2019

Годинава, како што беше посочено, на Скопскиот универзитет се запишани само 12 студенти на новинарство, на Штипскиот еден студент, а заедно со Тетовскиот универзитет има вкупно околу 20 студенти по новинарство.

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

24Инфо - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

Нова ТВ - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

Опсервер - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

Нетпрес - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

Сител - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Новинарството повеќе не е атрактивна професија

МКД - 13.11.2019

Сѐ помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се само некои од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за предизвиците на младите новинари во ерата на ...

Новинарството не е атрактивна професија за младите

MakPress - 13.11.2019

Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за ваквата состојба, истакнаа панелистите на денешната тркалезна маса за ...

Тројца новинари нападнати во Скопје

Курир - 14.11.2019

Поголема група од околу 7-8 луѓе, синоќа ги нападнале новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски од Македонско Радио. Нападот се случил на излез од угостителскиот објект „Александрија“.

Нападнати новинари во угостителски објект во Скопје

Нетпрес - 14.11.2019

Поголема група од околу 7-8 луѓе, синоќа ги нападнале новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски од Македонско Радио. Нападот се случил на излез од угостителскиот објект „Александрија“.

Синоќа нападнати тројца новинари пред угостителскиот објект „Александрија“

24Инфо - 14.11.2019

Вечерва околу 02.00 часот по полноќ, од поголема група од седум до осум лица биле нападнати новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски. Љупчо Цветановски е новинар во телевизијата „Алфа“, Дејан Андоновиќ работеше во Сител ...

Неколку 20-годишници нападнале двајца новинари

Фактор - 14.11.2019

Двајца новинари се нападнати физички од неколкумина лица на возраст од 20 години. Нападот се случил на ул. „Есперанто“ а според МВР каде е пријавен случајот новинарите се нападнати близу угостителски објект .

Нападнат новинарот на „Алфа“ Љупчо Цветановски

Алфа - 14.11.2019

Ноќеска, околу 2 часот по полноќ, новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски, биле нападнати од група, од седум до осум лица. Љупчо Цветановски е новинар во Телевизија „Алфа“, Дејан Андоновиќ, работеше во Сител, Радио ...

Влада: Најостро го осудуваме нападот врз новинарите, да се откријат и казнат сторителите

А1 On - 14.11.2019

Владата на Република Северна Македонија најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и недозволиви. „Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви ...

Владата го осуди нападот врз новинарите: Тоа е недозволиво, институциите итно да ги преземат сите неопходни мерки да се ...

24Инфо - 14.11.2019

Владата на Република Северна Македонија најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и недозволиви. Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви ...

Влада: Најостро го осудуваме нападот врз новинарите, тоа е неприфатливо и недозволиво

Press24 - 14.11.2019

Владата остро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје на излезот од угостителски објект каде нападнати биле Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски , и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и ...

Осум лица физички нападнале тројца новинари

Република - 14.11.2019

Ноќеска, околу 2 часот по полноќ, новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски, биле нападнати од група, од седум до осум лица на возраст од дваесетина години на улицата „Есперанто“.

Се огласи еден од нападнатите новинари

24Инфо - 14.11.2019

Поголема група од околу 7-8 луѓе, синоќа ги нападнале новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски од Македонско Радио. Инцидентот се случил на излез од угостителскиот објект „Александрија“, а по тој повод на социјалните мрежи ...

Владата го осуди нападот врз новинарите, бара итна реакција од институциите за откривање и казнување на сторителите

Фокус - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Владата го осуди нападот врз новинарите, бара итна реакција од институциите за откривање и казнување на сторителите

Сител - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Владата го осуди нападот врз новинарите, бара итна реакција од институциите за откривање и казнување на сторителите

Канал5 - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Нападнати новинари во угостителски објект

МКД - 14.11.2019

Поголема група од околу 7-8 луѓе, синоќа ги нападнале новинарите Љупчо Цветановски, Дејан Андоновиќ и Петар Серафимовски. Нападот се случил на улицата „Есперанто“ на излез од угостителскиот објект „Александрија“.

ВЛАДАТА СО ОСУДА: Неприфатливи и недозволиви се нападите врз новинари

Слободен Печат - 14.11.2019

Oд Владата апелираат надлежните институции како и граѓанскиот сектор, да алармираат и постапуваат за секој напад или закана против медиумските работници. Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се ...

Влада: Најостро го осудуваме нападот врз новинарите

Локално - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Макфакс - 14.11.2019

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на улицата „Есперанто“, а новинарите биле нападнати во близина на угостителски објект.

Владата го осуди нападот врз новинарите, бара откривање и казнување на сторителите

МКД - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. „Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Владата најостро го осудува нападот врз новинарите, да се откријат и казнат сторителите

iPortal - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Владата за нападот врз новинарите: Институциите итно да ги откријат и казнат сторителите

Макфакс - 14.11.2019

Владата најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје , и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и недозволиви. „Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, закани, уцени или ...

Владата го осуди нападот врз новинарите

ММС - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...

Владата најостро го осуди нападот врз новинарите синоќа во Скопје

Независен - 14.11.2019

Владата на Република Северна Македонија најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје. Како што соопшти МВР, новинарите Љупчо Цветановски и Дејан Андоновиќ, синоќа биле нападнати од група лица на возраст од околу 20 ...

Влада: Најостро го осудуваме нападот врз новинарите, да се откријат и казнат сторителите

Скопје1 - 14.11.2019

Владата на Република Северна Македонија најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и недозволиви. Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви ...

Владата за нападот врз новинарите: Институциите итно да ги откријат и казнат сторителите

Centar - 14.11.2019

Владата најостро го осудува нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оценува како неприфатливи и недозволиви. „Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, закани, уцени или ...

ВЛАДА: Осуда за нападот врз новинарите Цветановски и Андоновиќ во Скопје, МВР итно да ги пронајде сторителите

Денешен - 14.11.2019

Владата денеска преку соопштение најостро го осуди нападот врз новинарите што минатата ноќ се случил во Скопје, и овие инциденти ги оцени како неприфатливи и недозволиви. -Поаѓајќи од својот деклариран став за нула толеранција за какви било напади, ...