TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ниту Србите не можат преку Македонија да влезат во Грција

Курир - 01.07.2020

Грција привремено ги ограничи сите железнички и патни врски со Македонија и забрани влез на лица од таа земја, соопшти Министерството за надворешни работи за РТС . Министерството за надворешни работи посочи, по повод веста дека е отворен граничниот ...

ЕУ нè затвори уште најмалку две недели по дома, нема патување ни во Грција, ни во Бугарија

Алсат-М - 01.07.2020

Иако границите ни се отворени, опциите за патување во странство ни остануваат неколку – Косово, Албанија и Србија. Преку камерите на граничните премини Блаце, Табановце и Ќафасан може да се види проток на автомобили, но далеку помалку од ...

Грција ја крена па ја спушти рампата и забрани влез за сите странци до 15ти јули

Сител - 01.07.2020

Грција ги крена, но за кратко повторно ги спушти рампите на граничниот премин Евзони. Само неколку часа траеше одлуката за отворање на границите и можноста за слободен влез на туристи од земјите на Европската унија и третите земји кои се најдоа на ...

Евзони пуштен па затворен-неофицијално до 15-ти јули

Канал5 - 01.07.2020

Покрај воздушните порти, денеска се отвори и копнената порта на Грција за влез во земјата –Евзони но како што се отвори и се затвори без никаква најава. Студен туш за српските туристи на Евзони.

На бугарско-грчката граница повторно километарски колони

А1 On - 01.07.2020

На бугарско-грчкиот граничен премин Промахонас-Кулата, од страната на Бугарија попладнево и натаму пристигнуваат автомобили со српски туристи, откако во 10:30 утринава Грција без најава го затвори граничниот премин Евзони за патниците од Србија и ...

Грците три часа го отвори Евзони за влез на патници и пак го затворија, така ке биде до 15 јули

ММС - 01.07.2020

Грчките погранични службеници го отворија три часа, но пак го затворија копнениот граничен премин ,,Евзони“ за влез на патници на нивна територија, иако беше најавено дека од денеска ќе биде подигната рампата за влез во Грција.

Можно е северната граница да биде затворена доколку расте бројот на заболени во Србија и на Косово

Телма - 01.07.2020

Збунети патници се враќаат од граничниот премин Евзони, откако денеска по три часа грчките граничари го затворија преминот за сите патници, освен државјани на Грција. Македонските гранични служби информираат дека преминот бил отворен само три часа.

Грците три часа го отвориja „Евзони“ за влез на патници и пак го затворија, така ќе биде до 15 јули

24 Вести - 01.07.2020

Грчките погранични службеници го отворија три часа но па го затворија копнениот граничен премин „Евзони“ за влез на патници на нивна територија иако беше најавено дека од денеска ќе биде подигната рампата за влез во Грција.

Македонци вратени откако се обиделе во Грција да влезат преку Бугарија

365 - 01.07.2020

Десет до петнаесет автомобили биле вратени на грчко-бугарскиот граничен премин Промахонас/Кулата, откако македонски и државјани на БиХ се обиделе преку Бугарија да влезат во Грција, објавија грчки медиуми.

Србите се враќаат од граница и преку Бугарија одат во Грција – Евзони останува затворен до 15 јули

Црнобело - 01.07.2020

И покрај најавата дека од 1 јули Грција ќе го отвори граничниот премин Евзони, сепак по неколку часа, Грците повторно ги спуштија рампите и туристите од Србија беа вратени назад. На листата на земји кои не се дел од ЕУ, а на кои ќе им биде дозволено ...

Граничниот премин Евзони затворен за српските туристи, поминаа само најбрзите веднаш после полноќ

Сакам да кажам - 01.07.2020

Граничниот премин Евзони денеска повторно беше затворен за српските туристи и влез во Грција им беше дозволен само преку Бугарија. Откако патнички автомобили и автобуси со српски туристи утрово без проблеми ја минуваа границата, таа во 10:30 часот ...

Забранет влез за македонците во Грција, но и Србите вратени без образложување

Алфа - 01.07.2020

Македонците ќе почекаат за грчкото море. Грција иако официјално отвори дел од граничните премини со Македонија, Бугарија, Турција и Албанија, сепак, забраната за влез на нашите државјани останува да важи.

Грција го отвори па повторно го затвори граничниот премин „Евзони“

OhridNews - 01.07.2020

Откако од полноќ за туристите беше отворен граничниот премин на Македонско – грчката граница, Република Грција подоцна денеска повторно го затвори преминот „Евзони“. Неофицијално овој премин ќе биде затворен до 15 јули.

ЕУ ги отвори границите: Грција го отвори, па го затвори Евзони до 15 јули!

Вечер Прес - 01.07.2020

На граничниот премин Богородица, вчераутро имаше само туристи од Србија која се најде на белата листа на ЕУ. Но, сите туристи, без образложение вчера повторно беа враќани од грчкиот граничен премин Евзони.

Без најава Евзони повторно затворен за влез во Грција

А1 On - 01.07.2020

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денеска, но сепак, по краток временски период овој граничен премин беше затворен, јави РТС. Иако беше кажано дека граѓаните на Србија кои сакаат да одат на море од денес, ќе можат да стигнат до ...

Грција пак ги извиси српските туристи- Го отвори, па од 11 часот пред нос им го затвори преминот Евзони

ММС - 01.07.2020

Граничниот премин Евзони најпрво беше отворен, но потоа, како што пишува „Новости“, на Србите им било забрането да влезат низ тој премин од 11 часот! По веста дека од денес е отворен најголемиот граничен премин на Грција кон Македонија, Евзони, ...

Преминот Евзони, без најава, повторно затворен за влез во Грција

МКД - 01.07.2020

Грчките погранични службеници денеска околу 12 часот повторно го затворија копнениот премин „Евзони“, објави МИА. Од граничниот премин „Богородица“ ја потврдиле одлуката на нивните колеги од спротивната страна и само кажале дека ваквата одлука ќе се ...

Грција ги отвори границите - Македонија остана на листата непожелни земји

Сител - 01.07.2020

Грција од денес ги отвори граничните премини за државите кои се во ЕУ на Србија и Црна Гора, но не и за македонските граѓани. Утринава во 8 часот Грција ги крена рампите за туристите на ГП Евзони, но по неколку часа рампите повторно се спуштени и ...

Влезот на македонски државјани во Грција забранет на сите гранични премини

+инфо - 01.07.2020

Околу 10 до 15 автомобили од Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на грчко-бугарската граница, откако сакале преку Бугарија да влезат во Грција, објавија грчките телевизии „Скај“ и „Мега“.

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Макфакс - 01.07.2020

Граничниот премин Евзони треба да биде отворен од денес, објави РТС. Сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен. Иако беше кажано дека граѓаните на Србија кои сакаат да одат на море од денес, ќе можат да стигнат до Грција ...

Без најава Евзони повторно затворен за влез во Грција

Опсервер - 01.07.2020

Гевгелија,1 јули 2020 () – Пред еден час, грчките погранични службеници повторно го затворија копнениот премин „Евзони“. Од граничниот премин „Богородица“ ни ја потврдија одлуката на нивните колеги од спротивната страна и само кажаа дека ваквата ...

Граничниот премин Евзони на кратко беше отворен, па повторно затворен (ВИДЕО)

Локално - 01.07.2020

Иако утрово најголемиот граничен премин Евзони меѓу Грција и Северна Македонија беше отворен, тој е затворен од пред еден час. Оваа важна информација ја објави туристичката агенција Никана.гр, иако сè уште нема официјална потврда.

Се распливнуваат надежите за одмор покрај море

Н.Македонија - 01.07.2020

Одмор дома на езеро или на море во странство на свој ризик, но со ограничени дестинации за патување? Како што одминуваат деновите од летната сезона, сѐ покомплицирано станува планирањето годишен одмор, особено надвор од Македонија.

Преку Богородица се влегува во Грција, но патници нема

Сител - 01.07.2020

Од копнените граници за влез во Грција од утрово за трансфер на патници и туристи е отворен граничниот премин „Евзони“ но дека ситуацијата е слична како и пред отворањето се гледа по граничниот премин „Богородица“ каде утрово е невообичаено мирно и ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

Опсервер - 01.07.2020

Атина, 1 јули 2020 () – Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што ...

Грција денеска ќе ја соопшти листата со трети земји за чии државјани ќе дозволи влез

Бизнис Вести - 30.06.2020

Грција утре и официјално ќе отвори дел од граничните премини со Северна Македонија, Албанија, Бугарија и Турција, но во текот на денешниот ден ќе се знае дали тоа ќе значи и дозвола за влез кај јужниот сосед за македонските, албанските и турските ...

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

ТВ21 - 30.06.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Либертас - 30.06.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Сител - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Телма - 30.06.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји..

И грчката граница остана затворена – продолжи забраната за влез на македонски државјани

Вечер Прес - 30.06.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно препораките од ЕУ: Грција останува затворена за македонските граѓани

еМагазин - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји.

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Press24 - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонските државјани

Канал5 - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји.

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Слободен Печат - 30.06.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција нема да дозволи влез за македонски граѓани

ММС - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји.

Засега нема викенд или одмор: Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Република - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Тера - 30.06.2020

Македонските државјани не се на листата граѓани на кои ќе им биде дозволен влез во Грција од утре. Атина ќе ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јавува дописничката на МИА од Атина.

Согласно одлуките на ЕУ, Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

4NEWS - 30.06.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани

Независен - 30.06.2020

Фото: Б. Грданоски Македонските државјани не се на листата граѓани на кои ќе им биде дозволен влез во Грција од утре. Атина ќе ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јавува дописничката на МИА од Атина.

Плажите во Грција остануваат затворени за македонските граѓани: Грција ја продолжи забраната за влез

MakPress - 30.06.2020

Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Нема „Грчка“ за македонските државјани

Бизнис Вести - 01.07.2020

Северна Македонија не е на листата држави за кои Грција од утре ќе дозволи влез, со оглед на тоа дека официјална Атина ја следи препораката на ЕУ и одлуката на европско ниво за листата со трети земји, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Македонија границите остануваат затворени

Курир - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

Либертас - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Македонија границите остануваат затворени

Сител - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но согласно листата од ЕУ, за Северна Македонија границите остануваат затворени

24Инфо - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Листата се ажурира на секои 15 дена: Нова шанса да влеземе во Грција за две недели

Република - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Границите со Грција остануваат затворени за македонските државјани до 15 јули

360 степени - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција отворена за туристи, но не и за македонските

МКД - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...

Грција од денес отворена за туристи, но не и за македонските државјани

Слободен Печат - 01.07.2020

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што вчера ја соопшти ЕУ, ...