TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туршија, ајвар, кисела зелка – зимава изгледа ќе ја минеме без овие традиционални јадења

Алфа - 08.08.2022

Традиционалната зимница годинава ќе биде луксуз. Цените на намирниците буквално експлодираа, признаваат трговците, така што традиционалниот домашен ајвар и туршијата сè помалку ќе ги има на трпезите.

Ајварот станува луксуз

Сител - 07.08.2022

Ајварот годинава ќе биде луксуз. Метар кубен дрва се продава за 4 500 денари, зејтинот скокна на 150 до 170 денари, а неизвесна е и цената на ајварската пиперка. Штипјани велат дека ретко кој ќе може да си дозволи да го приготви овој кулинарски ...

И ајварот стана луксуз

Република - 07.08.2022

Ајварот годинава ќе биде луксуз. Метар кубен дрва се продава за 4 500 денари, зејтинот скокна на 150 до 170 денари, а неизвесна е и цената на ајварската пиперка, анализира „Сител“. Штипјани за телевизијата велат дека ретко кој ќе може да си дозволи ...

Ајварот станува луксуз

4NEWS - 08.08.2022

Ајварот годинава ќе биде луксуз. Метар кубен дрва се продава за 4 500 денари, зејтинот скокна на 150 до 170 денари, а неизвесна е и цената на ајварската пиперка. Штипјани велат дека ретко кој ќе може да си дозволи да го приготви овој кулинарски ...