TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пазарот на криптовалути се опоравува

Пари - 25.11.2021

Пазарот на криптовалути ја зголеми својата капитализација за 1,6 отсто на 2,7 милијарди долари во последните 24 часа, покажуваат податоците на веб-страницата Koingeko. Најпознатата криптовалута во светот, биткоинот, во изминатите 24 часа ја зголеми ...

Продолжува „заздравувањето“ на пазарот на криптовалути

Кумановски м. - 25.11.2021

Според веб-страницата Coingeco, пазарот на криптовалути ја зголеми својата капитализација за 1,5 отсто во изминатите 24 часа, а таа моментално изнесува 2,74 трилиони долари. Најпознатата криптовалута во светот, биткоинот, се зголеми за 1,4 отсто во ...

Индија има намера да ги забрани приватните криптовалути

Локално - 25.11.2021

Индија е подготвена да го продолжи својот план за забрана на повеќето криптовалути во земјата според долгоочекуваниот нов предлог-закон. Забраната ќе важи за сите приватни криптовалути, со некои исклучоци.

Индија со закон ќе забранува приватни криптовалути

Телефони.мк - 25.11.2021

Предлог закон ќе поднесе индиската влада со цел да се забрани тргувањето со криптовалути во државата, но ќе поддржи рамка за дигитални пари со поддршка од централната банка. Долниот дом на Парламентот во Индија соопшти дека предлог законот има за ...

Индија со закон ќе ги забрани криптовалутите

Пари - 25.11.2021

Индиската Влада ќе воведе предлог-закон за забрана на приватни криптовалути и ќе создаде рамка за дигитални пари, поддржани од централната банка, соопшти вечерва Парламентот. Предлог-законот „има за цел да ги забрани сите приватни криптовалути во ...

Paypal активираше плаќање со крипто кај трговци на мало

Локално - 24.11.2021

PayPal конечно ја активираше функцијата „Checkout with Crypto“, која им овозможува на корисниците да ги претворат своите пари во фиат валути, како и да плаќаат кај милиони трговци кои прифаќаат криптовалути во нивните портфолија.

Земјата на која ѝ предвидуваат најбрз економски раст стави вето на биткоин

Кумановски м. - 24.11.2021

На почетокот на годинава ММФ процени дека индиската економија силно ќе закрепне во следната фискална година, со раст од 11,5 отсто. Иако во меѓувреме се случи многу, Индија секако се гледа како земја со економски потенцијал во наредниот период.