TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го донесе Законот за минимална плата и ќе расправа за материјалното обезбедување на стечајците

Академик - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија го донесе Законот за зголемување на минималната плата, кој предвидува исплата на минималната плата во износ од 12.000 денари. Со Законот за минимална плата во Република Македонија се уредени висината на минималната ...

Од следниот месец ќе се исплаќа минимална плата од 12.000 денари

Макфакс - 19.09.2017

Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата дадени кон граѓаните, усвоен е Законот за минимална плата и веќе од следниот месец на работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари, а фирмите ќе бидат ...

(ВИДЕО) Бочварски: Ги остваруваме ветувањата дадени пред граѓаните за повисока минимална и просечна плата

iPortal - 19.09.2017

Денеска беше донесен законот за минимална плата со кој на сите работници во Република Македонија ќе им се исплаќа минимум 12 000 денари месечна плата. Со ова се реши проблемот кој го имаа работниците од текстилната и кожарската индустрија, индустрии ...

Собраниска дебата околу минималната плата – Опозицијата повторно се повикува на членот 8 од изборниот законик

ТВ21 - 18.09.2017

Каменот на сопнување и одолговлекување на каква било одлука во парламентот денеска одново беше Членот 8А од Изборниот Законик,. Опозицијата која реши долго да расправа и за предлогот за зголемување на минималната плата, вели дека измените не се во ...

Минималната плата пред пратениците

Телма - 18.09.2017

Законот за минимална плата од 12 илјади денари е популистички закон што треба да им донесе гласови на СДСМ на изборите, обвинија денеска ВМРО ДПМНЕ. За нив е особено спорна одредбата што предвидува, минимална плата да добиваат само работниците што ...

Собранието го усвои законот за минимална плата

Сакам да кажам - 18.09.2017

Со 70 гласа „за“, без „против“ и „воздржани“, Собранието попладнево ги изгласа измените на законот за минимална плата, предложени од мнозинство, а со кои што зголемувањето на минималната плата на 12.00 денари ќе се однесува на сите работници, ...

Изгласан законот за минимална плата

24 Вести - 18.09.2017

Попладнево пратениците во собранеито го изгласаа законот за минимална плата. Од 104 присутни во салата, за гласаа 70 ...

Собранието расправа за минималната плата и за стечајците

Алсат-М - 18.09.2017

Популистички и за добивање на гласови, таков е Законот за минимална плата според пратениците на ВМРО – ДПМНЕ. Тие денеска ги обвинија нивните колеги од власата дека со овој Предлог закон се дерогира Изборниот законик, а се носи законско решение кое ...

Законот за минимална плата изгласан со ниту еден глас против

Фокус - 18.09.2017

Со 70 гласа „за“ и ниту еден воздржан и против, пратениците попладнево го изгласаа Законот за минимална плата кој предвидува таа да изнесува 12.000 денари. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ потенцираа дека предлог законот за зголемување на минимална плата ...

Пратениците го изгласаа предлог законот за минимална плата

Сител - 18.09.2017

Предлог законот за зголемување на минимална плата нема да го подобри стандардот на граѓаните ниту ќе ја раздвижи економијата. Почна расправата во собранието за минималецот. За опозицијата предлогот на владата минималната плата да биде 12 илјади ...

Опозицијата и власта со различни ставови за зголемувањето на минималецот

МРТ - 18.09.2017

Опозицијата вели дека нема да го опструира зголемувањето, но смета дека нема предвидено доволно пари во ребалансниот буџет за оваа намена. Власта со потсетување дека ваков предлог понудила пред две години, но тогашната владејачка коалиција не го ...

Собранието со 70 гласа „за“ изгласа минимална плата од 12.000 денари

Мета - 18.09.2017

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Аирлија минимална плата од 12 000 денари

Бриф - 18.09.2017

Со 70 гласа ЗА пратениците го донесоа Законот за минимална плата од 12.000 денари од октомври! Фејсбук статус на Васко Ковачевски, пратеник во Собранието на ...

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

А1 On - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Неизвесно дали денеска ќе се изгласа зголемувањето на минималната плата – над 30 пријавени за дискусија

Точка - 18.09.2017

И покрај ветената поддршка за законот за минимална плата од опозициските пратеници, по отворањето на распрaвата на денешната седница, се пријавија над 35 пратеници. За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, зголемувањето на минималната плата на 12.000 денари е ...

Инспекторите ќе излезат на терен – ќе летаат казни за газдите кои нема да исплаќаат минимална плата

Скопје инфо - 18.09.2017

Со казни и контроли министерството за труд ќе утврдува дали газдите ќе ја исплаќаат минималната плата. Министерката Царовска вели дека учинокот кој стои во законот како услов за исплата на минималецот е дискутабилен и може да има злоупотреби.

СДСМ: Се овозможува повисока минимална плата од 12.000 денари

24 Вести - 19.09.2017

Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата дадени кон граѓаните, усвоен е Законот за минимална плата и веќе од следниот месец на работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари, а фирмите ќе бидат ...

Мерките стокмени, ќе дават ли газдите поголеми плати?

Слободен Печат - 18.09.2017

Стопанствениците велат дека секоја компанија треба да се пронајде самата во мерките и да си направи свои пресметки за да ја оцени исплатливоста. Пишува Весна Дамчевска Мерките што ги презентираше Владата за економски развој и поголема благосостојба ...

Собранието со 70 гласа „за“ изгласа минимална плата од 12.000 денари

Press24 - 18.09.2017

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата...

Н.Македонија - 18.09.2017

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во ...

Неизвесно дали денеска ќе се изгласа зголемувањето на минималната плата – над 30 пријавени за дискусија

Правдико - 18.09.2017

И покрај ветената поддршка за законот за минимална плата од опозициските пратеници, по отворањето на распрaвата на денешната седница, се пријавија над 35 пратеници. За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, зголемувањето на минималната плата на 12.000 денари е ...

СДСМ: Растот на платите директно ќе го почувствуваат 130.000 работници

Слободен Печат - 19.09.2017

Се реализира едно од клучните ветувања во интерес на граѓаните, се овозможува повисока минимална плата од 12.000 денари! Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата дадени кон граѓаните, усвоен е Законот за ...

Изгласана минимална плата од 12.000 денари

Пулс24 - 18.09.2017

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

Вечер Прес - 18.09.2017

Зголемувањето на минималната плата ќе се однесува на сите работници, односно таа ќе треба да биде исплатена и за вработените во кожарската, текстилната и индустријата за обувки. Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по ...

СДСМ: На работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари

А1 On - 19.09.2017

„Се реализира едно од клучните ветувања во интерес на граѓаните, се овозможува повисока минимална плата од 12.000 денари! Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата дадени кон граѓаните, усвоен е Законот за ...

Пратениците изгласаа минимална плата од 200 евра

Фактор - 18.09.2017

Пратениците во Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата од 12.000 денари.

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

ТВ21 - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

СДСМ: Зголемувањето на минималната плата е прв чекор во спиралата за пораст на платите

Мета - 19.09.2017

Со усвојувањето на законот за минимална плата веќе од следниот месец на работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари, а фирмите ќе бидат финансиски поддржани од државата во реализацијата на оваа мерка, се вели во утринското ...

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

Либертас - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Од следниот месец ќе се исплаќа минимална плата од 12.000 денари

Правдико - 19.09.2017

Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата дадени кон граѓаните, усвоен е Законот за минимална плата и веќе од следниот месец на работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари, а фирмите ќе бидат ...

Со 70 гласа „за“ е изгласан законот за минимална плата

Слободен Печат - 18.09.2017

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

Канал5 - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

СДСМ: Се реализира ветувањето за повисока минимална плата од 12.000 денари!

iPortal - 19.09.2017

Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата дадени кон граѓаните, усвоен е Законот за минимална плата и веќе од следниот месец на работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари, а фирмите ќе бидат ...

Пратениците изгласаа минимална плата од 200 евра

Тера - 18.09.2017

Пратениците во Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата од 12.000 денари.

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

Сител - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

СДСМ: Зголемувањето на минималната плата е прв чекор во спиралата за пораст на платите

Либертас - 19.09.2017

Со усвојувањето на законот за минимална плата веќе од следниот месец на работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари, а фирмите ќе бидат финансиски поддржани од државата во реализацијата на оваа мерка, се вели во утринското ...

Пратениците изгласаа минимална плата од 200 евра

+инфо - 18.09.2017

Зголемувањето на минималната плата ќе важи за сите работници, таа ќе треба да биде исплатена и за вработените во кожарската и текстилната индустрија. Пратениците во Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа ...

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

МК News - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

СДСМ: На работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари

Вечер Прес - 19.09.2017

Ова е првиот значаен чекор со кој се отвора спиралата на севкупен раст на платите, а ефектите директно ќе ги почувствуваат околу 130.000 работници кои ќе добиваат повисока плата. Се реализира едно од клучните ветувања во интерес на граѓаните, се ...

Собранието со 70 гласа „за“ изгласа минимална плата од 12.000 денари

Локално - 18.09.2017

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

СДСМ: На работниците ќе им се исплаќа повисока плата од 12.000 денари

ТВ21 - 19.09.2017

Се реализира едно од клучните ветувања во интерес на граѓаните, се овозможува повисока минимална плата од 12.000 денари, се вели во партиското соопштение на СДСМ. „Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство ги реализираат ветувањата ...

Пратениците изгласаа минимална плата од 200 евра

МК News - 18.09.2017

Пратениците во Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ги изгласа измените на Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата од 12.000 денари.

Собранието со 70 гласа „за“ го донесе Законот за зголемување на минималната плата

МКД - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија со 70 гласа „за“, без воздржани и против попладнево го донесе Законот за зголемување на минималната плата, со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

Пратениците расправаат за зголемување на минималната плата

Р.С.Европа - 18.09.2017

Собранието денеска ја почна расправата по Предлог-законот за зголемување на минималната плата со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари. За таа цел, месечно ќе се одвојуваат 1,5 милиони евра буџетски ...

Собранието го донесе Законот за зголемување на минималната плата

А1 On - 18.09.2017

Собранието на Република Македонија во поладневното продолжение на 12. седница со 70 гласа „за“, без воздржани и против го донесе Законот за зголемување на минималната плата, со кој официјално треба да започне исплатата на минималната плата во износ ...

Собранието го донесе Законот за зголемување на минималната плата...

Н.Македонија - 18.09.2017

Собранието го донесе Законот за зголемување на минималната плата Собранието на Република Македонија во поладневното продолжение на 12. седница со 70 гласа „за“, без воздржани и против го донесе Законот за зголемување на минималната плата, со кој ...