TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПАД НА ДОЛАРОТ, ПОСИЛНО ЕВРО И ФУНТА, но и нафтата поскапе

Фактор - 30.09.2022

Вредноста на доларот во однос на кошничката валути на пазарот драстично падна од највисокото ниво во последните 20 години. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи ...

Азиските берзи го следат падот на Волстрит, доларот значително ослабе

Нетпрес - 30.09.2022

На азиските берзи цените на акциите во петокот паднаа, како и на њујоршки Волстрит, бидејќи вложувачите се плашат од рецесија, додека американскиот долар значително ослабе во однос на еврото и британската фунта.

На Волстрит нов остар пад поради стравот од рецесија

Нетпрес - 30.09.2022

На њујоршки Волстрит во четвртокот цените на акциите повторно остро паднаа, веќе седми ден со ред во последните осум дена, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки на американската централна банка Federal ...

Волстрит повторно остро падна поради стравувањата од рецесија

Независен - 30.09.2022

На Волстрит цените на акциите повторно остро паднаа во четвртокот, по седми пат во последните осум дена, бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки од страна на американската централна банка ќе предизвика ...

Американскиот долар руши рекорди, но нема да влијае врз македонската економија

Глас на Америка - 29.09.2022

Американскиот долар изминатиот период руши рекорди во однос на еврото и е на највисоко ниво во последните пет години. Еден долар во земјава се менува и за 62 и за 63 денари. Ситуацијата на јакнење на доларoт, започна минатата година и се должи пред ...

Кој е ризикот од зголемување на конкурентските каматни стапки

Н.Македонија - 29.09.2022

Шанг-Џин Веи Светот се соочува со ризик големите централни банки да преземат конкурентни зголемувања на каматните стапки што може да изгледаат пожелно за нивните земји поединечно, но може да ја вовлечат светската економија во непотребна рецесија.

Зошто би требало да нѐ загрижува силниот долар?

Deutsche Welle - 28.09.2022

Американскиот долар постојано јакне во однос на еврото, фунтата и другите валути. Причината е што САД се релативно далеку од актуелните кризи, па капиталот оди таму. Тоа ќе има последици за потрошувачите ширум светот.

ВИДЕО: Доларот ги „полуде“ финансиските пазари

Слободен Печат - 28.09.2022

Јакнењето на доларот и зголемените каматни стапки предизвикаа хаос во финансиските пазари. Финансиските пазари низ светов се соочуваат со големи проблеми. Во Британија, рекордниот пад на фунтата ги натера Министерството за финансии и Банката на ...

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Фактор - 28.09.2022

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. Берзанските индекси годинава ги достигнаа најниски те вредности Септември е историски најлош ...

ЛАГАРД: ЕЦБ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА ГИ ЗГОЛЕМУВА КАМАТИТЕ, иако тоа ќе го ослаби растот

Фактор - 28.09.2022

Европската централна банка (ЕЦБ) мора да продолжи да ги зголемува каматните стапки за да ја скроти инфлацијата, дури и ако споредниот ефект од заострувањето на монетарната политика ќе биде послаб раст, изјави денеска претседателката на ЕЦБ, Кристин ...

Зошто фунтата слабее?

Кајгана - 28.09.2022

Вредноста на британската фунта се намалува, додека вредноста на американскиот долар се зголемува. Наглите промени на вредноста на некои од светските валути дополнително придонесуваат за неизвесноста на глобалната економија.

Големиот британски експеримент веќе пропаѓа?

Денар - 28.09.2022

Фунтата тоне, работните места исчезнуваат, милиони луѓе се во неволја. Дури и германската влада изрази загриженост за настаните во Велика Британија. Кога новата британска премиерка Лиз Трас најави големи чекори, вклучително и подготвеност да биде ...

„Bank of England“ нема да се двоуми да ги зголеми каматните стапки по падот на фунтата

Денар - 28.09.2022

„Bank of England“ (БОЕ) „нема да се двоуми“ да ги зголеми каматните стапки за да ја спречи инфлацијата откако фунтата падна на рекордно ниско ниво во однос на американскиот долар. Банката објави дека „внимателно го следи развојот на настаните“ и ќе ...

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

24Инфо - 31.03.2022

Намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити на годишна основ a, при што во август таа изнесува 4,34%. Просечната каматна стапка на вкупните депозити изнесува 0,69%. Најновото соопштение за позначајните движења кај каматните стапки на ...

„ЌЕ ЈА ВРАТИМЕ ИНФЛАЦИЈАТА НА 2,0 ПРОЦЕНТИ“: Европската централна банка ќе продолжи да ги зголемува каматните стапки

Во Центар - 29.09.2022

ЕВРОПСКАТА Централна Банка (ЕЦБ) мора да продолжи да ги зголемува каматните стапки за да ја скроти инфлацијата, дури и ако споредниот ефект од заострувањето на монетарната политика ќе биде послаб раст, изјави денеска претседателката на ЕЦБ, Кристин ...