TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рускоска: Нема судии и обвинители под истрага за корупција

Канал5 - 12.06.2019

Нема судии и обвинители кои се под истрата за корупција – вели шефициата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Дали судиите и обвинителите во Македонија се заштитени од понесување на одговорност за донесените одлуки ? Ниту ...

Најдени нови докази за случајот со ИПА фондовите

Телма - 12.06.2019

Докази пронајдени при претреси во Италија , македонското обвинителство за организиран криминал ќе ги користи во истрагата против државниот секретар во министерството за информатичко општество Јахи Јахија и раководителка во министерствот за ...

Италијанскиот обвинител Де Рахо во посета на земјава

Канал5 - 12.06.2019

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам денеска ја посети земјава, Кафиеро Де Рахо. Тој денеска беше дел од италијанската делегација која потпиша договор за заедничка соработка и правна помош во борбата против транснационалниот ...

Македонија и Италија водат заеднички истраги против меѓународната мафија

1tv - 12.06.2019

Сите истраги што се водат заеднички со македонските органи на прогонот се тајни, изјави италјанскиот национален обвинител за гонење на мафија и на тероризам, Федерико Кафиеро Де Рахо кој кој денеска учествуваше на конференцијата „Заедничка соработка ...

Доекипирање и подобри материјални условиза поголема ефикаснот на Обвинителството во меѓународна борба против криминалот

ММС - 12.06.2019

Фото: МИА Со меѓународна борба до подобро справување со организираниот криминал – едногласни се македонските и италијанските надлежни институции. Во нашиот главен град тие денеска споделуваа идеи за борбата против криминалот кој се’ почесто се ...

Рускоска: Нема судии и обвинители под истрага за корупција

Press24 - 12.06.2019

Ниту последниот случај кога јавно беше објавена снимка на која се гледа како една вработена во судот зема пари во кеш, ниту сомневањата за корупција во судството не се доволни за да биде покрената постапка или истрага.

Потпишан Меморандум за соработка меѓу обвинителствата на Македонија и Италија

Press24 - 12.06.2019

Јавното обвинителство на Република Македонија и Националното обвинителство за гонење на мафија и на тероризам на Република Италија денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање и заедничка соработка.

Отворивме предистраги за неколку актуелни функционери за економски криминал И корупција, рече обвинителката Вилма ...

Сакам да кажам - 12.06.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска води предистрага за неколку актуелни функционери за сторен економски криминал и корупција. „Отворени се предистраги за неколку актуелни функционери, но постапките се тајни и не можам да ...

Рускоска: За неколку функционери се водат истраги за економски криминал и корупција

IRL - 12.06.2019

Неколку актуелни функционери се предмет на предистражна и истражна постапка за економски криминал и корупција. Ова денеска го изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција на конференцијата „Заедничка соработка и правна ...

Балканските земји наскоро со заедничката база на податоци во борба против организираниот криминал

Локално - 12.06.2019

Над 110 илјади предмети годишно води италијанскиот Директорат за гонење на мафија и тероризам, кој располага со огромна база на податоци, што го олеснува процесирањето на овие случаи, а италијанското Министерство за правда во моментов изработува ...

Италијанскиот национален обвинител за „Скопје 2014“: Сите истраги се тајни!

Фокус - 12.06.2019

Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам, денеска присуствуваше во Македонија, но не откри дали неговото обвинителство соработува со македонските колеги за истрагата „Скопје 2014“.

Русковска: Се водат неколку истраги за актуелни функционери

Фокус - 12.06.2019

Вилма Русковска шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, откри дека се водат неколку истраги и предистраги за неколку актуелни функционери. -Се водат неколку истраги и предистраги за актуелни функционери, ама не можам да ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу македонското и италијанското обвинителство

Академик - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во работна ...

Обвинителот за мафија не зборува за „Скопје 2014“ за да не направи кривично дело

+инфо - 12.06.2019

Националниот јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам во Италија, Федерико Кафиеро Де Рахо, денеска е во Скопје каде потпиша меморандум за соработка со македонското обвинителство, а одговараше и на прашања на новинарите за проектот „Скопје ...

(ВИДЕО) Јовески: Обвинителството има потреба од кадровско доекипирање и ресурси за работа

А1 On - 12.06.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески на денешната конференција за соработка и правна помош со Италија и Европската унија во борба против транснационалниот организиран криминал изјави дека домашното обвинителство има потреба од кадровско доекипирање ...

Русковска: Под истрага се актуелни функционери

Курир - 12.06.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска изјави дека актуелни функционери се опфатени во истраги и предистраги на обвинителството, но поради тајност на постапките засега не може да сподели информации.

АДИО КРИМИНАЛ! Македонија со помош на Италија ќе се бори против мафијата

Слободен Печат - 12.06.2019

Федерико Кафиеро Де Рахо, национален Јавен обвинител за гонење на мафија и тероризам во Италија, на трибината изјави дека зголемената конекција со македонските власти ќе придонесе за зголемена соработка и размена на информации во борбата против ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Независен - 12.06.2019

Фото: Б.Грданоски Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу обвинителствата на Република Северна Македонија и Република Италија

24Инфо - 12.06.2019

Jавното обвинителство на Република Северна Македонија и Националното обвинителство за гонење на мафија и на тероризам на Република Италија денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање и заедничка соработка.

Балканските земји наскоро со заедничката база на податоци во борба против организираниот криминал

24Инфо - 12.06.2019

Над 110 илјади предмети годишно води италијанскиот Директорат за гонење на мафија и тероризам, кој располага со огромна база на податоци, што го олеснува процесирањето на овие случаи, а италијанското Министерство за правда во моментов изработува ...

Русковска: Се водат неколку истраги за актуелни функционери

Либертас - 12.06.2019

Вилма Русковска шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, откри дека се водат неколку истраги и предистраги за неколку актуелни функционери. -Се водат неколку истраги и предистраги за актуелни функционери, ама не можам да ...

Обвинителот за мафија не одговори за леарницата за „Скопје 2014“ за да не направи кривично дело

Либертас - 12.06.2019

Националниот јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам во Италија, Федерико Кафиеро Де Рахо, денеска е во Скопје каде потпиша меморандум за соработка со македонското обвинителство, а одговараше и на прашања на новинарите за проектот „Скопје ...

(Видео) Јовески: Ниту една држава сама изолирана не може да го совлада организираниот криминал, потребна е меѓународна ...

Макфакс - 12.06.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески на денешната конференција за соработка и правна помош со Италија и Европската Унија во борба против транснационалниот организиран криминал изјави дека домашното обвинителство има потреба од кадровско доекипирање, ...

Русковска: Под истрага се актуелни функционери

Нетпрес - 12.06.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска изјави дека актуелни функционери се опфатени во истраги и предистраги на обвинителството, но поради тајност на постапките засега не може да сподели информации.

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Денешен - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу обвинителствата на Република Северна Македонија и Република Италија

iPortal - 12.06.2019

Jавното обвинителство на Република Северна Македонија и Националното обвинителство за гонење на мафија и на тероризам на Република Италија денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање и заедничка соработка.

Балканските земји наскоро со заедничката база на податоци во борба против организираниот криминал

Независен - 12.06.2019

Над 110 илјади предмети годишно води италијанскиот Директорат за гонење на мафија и тероризам, кој располага со огромна база на податоци, што го олеснува процесирањето на овие случаи, а италијанското Министерство за правда во моментов изработува ...

Рускоска: Се водат неколку истраги за актуелни функционери

Република - 12.06.2019

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска откри дека се водат неколку истраги и предистраги за неколку актуелни функционери. , рече Рускоска, која додаде дека предметите се за економски криминал и корупција.

Јовески: Ниту една држава сама изолирана не може да го совлада организираниот криминал, потребна е меѓународна ...

Точка - 12.06.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески на денешната конференција за соработка и правна помош со Италија и Европската Унија во борба против транснационалниот организиран криминал изјави дека домашното обвинителство има потреба од кадровско доекипирање, ...

Русковска: Под истрага се актуелни функционери

+инфо - 12.06.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска изјави дека актуелни функционери се опфатени во истраги и предистраги на обвинителството, но поради тајност на постапките засега не може да сподели информации.

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Локално - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу обвинителствата на Република Северна Македонија и Република Италија

Скопје1 - 12.06.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и Националното обвинителство за гонење на мафија и на тероризам на Република Италија денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање и заедничка соработка.

Балканските земји наскоро со заедничката база на податоци во борба против организираниот криминал

Опсервер - 12.06.2019

Над 110 илјади предмети годишно води италијанскиот Директорат за гонење на мафија и тероризам, кој располага со огромна база на податоци, што го олеснува процесирањето на овие случаи, а италијанското Министерство за правда во моментов изработува ...

Рускоска: Се водат неколку истраги за актуелни функционери

1tv - 12.06.2019

Вилма Рускоска шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, откри дека се водат неколку истраги и предистраги за неколку актуелни функционери, пренесува Фокус. Русковска, со останатиот обвинителско -полициски врв присуствуваше на ...

Рускоска: Во тек се предистражни постапки за корупција за функционери

Нова ТВ - 12.06.2019

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска кажа дека во тек се предистражни постапки и против актуелни функционери, но не откри повеќе детали. „Во тек се предистражни и истражни постапки против функционери.

Русковска: Под истрага се актуелни функционери

Press24 - 12.06.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска изјави дека актуелни функционери се опфатени во истраги и предистраги на обвинителството, но поради тајност на постапките засега не може да сподели информации.

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Опсервер - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу обвинителствата на Македонија и Италија

Вечер Прес - 12.06.2019

Јавното обвинителство на Република Македонија и Националното обвинителство за гонење на мафија и на тероризам на Република Италија денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање и заедничка соработка.

Балканските земји со иницијатива за заедничката база на податоци во борба против криминалот

MakPress - 12.06.2019

Над 110 илјади предмети годишно води италијанскиот Директорат за гонење на мафија и тероризам, кој располага со огромна база на податоци, што го олеснува процесирањето на овие случаи, а италијанското Министерство за правда во моментов изработува ...

Рускоска: Се водат неколку истраги за актуелни функционери

Независен - 12.06.2019

Вилма Рускоска шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, откри дека се водат неколку истраги и предистраги за неколку актуелни функционери, денеска на конференцијата „Заедничка соработка и правна помош во борбата против ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на Македонија

Press24 - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу обвинителствата на Република Северна Македонија и Република Италија

Бизнис Вести - 13.06.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и Националното обвинителство за гонење на мафија и на тероризам на Република Италија денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање и заедничка соработка.

Рускоска: Се водат истраги и предистраги за актуелни функционери

ТВ21 - 12.06.2019

Вилма Рускоска, обвинителката за организиран криминал и корупција, денеска истакна дека обвинителството води неколку истраги за актуелни функционери, но не кажа имиња. -Се водат неколку истраги и предистраги за актуелни функционери, ама не можам да ...

Русковска: Се водат неколку истраги за актуелни функционери

24Инфо - 12.06.2019

Се водат неколку истраги и предистраги за неколку актуелни функционери, изјави Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција по конференцијата „Заедничка соработка и правна помош во борбата против транснационалниот ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

1tv - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Канал5 - 12.06.2019

Италијанската делегација ќе учествува на конференцијата „Заедничка соработка и правна помош во борбата против транснационалниот организиран криминал" што ќе се одржи во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

ММС - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

24Инфо - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Сител - 12.06.2019

Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител за гонење на мафија и на тероризам и Франко Габриели, директор на италијанската полиција – генерален директор за јавна безбедност денеска се во ...

Италијанскиот обвинител за гонење на мафија и тероризам во посета на земјава

Слободен Печат - 12.06.2019

Италијанската делегација ќе учествува на конференцијата „Заедничка соработка и правна помош во борбата против транснационалниот организиран криминал. Делегација на Република Италија предводена од Федерико Кафиеро Де Рахо, национален јавен обвинител ...