TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сопствениците на миленици бараат измени во полицискиот час

Мета - 26.03.2020

Мерките за ограничување на движењето за време на викендите , во период од 16 до 5 часот наредниот ден што ги опфаќа сите граѓани, предизвика бурни реакции кај Здруженијата за заштита на животните и сопствениците на миленици.

Да се направи отстапка од забраната за движење, бараат сопственици на миленици

Радио МОФ - 26.03.2020

Отстапки за граѓаните кои ќе сакаат да ги изнесат милениците надвор на кратка прошета за време на полициски час, побараа здруженија и поединци, од кои повеќето живеат во згради. Реакциите се појавија откако Владата соопшти дека полицискиот час се ...

Скопјани доброволно се нудат да ги шетаат милениците на старите и болни лица кои живеат сами

Црнобело - 26.03.2020

Доколку познавате старо или болно лице кое живее само, а има домашно милениче – споделете ја оваа вест за млади граѓани кои ја нудат својата помош. Ситуацијата со корона вирусот, почитувањето на мерките за заштита и ограничување на движење создава ...

Шетање на милениците за време на полицискот час

Либертас - 25.03.2020

Шетање на милениците за време на полицискот час На ниво на Македонија има скоро 80.000 регистрирани миленици до денеска! -за оние кои немаат дворови -за оние кои ги чуваат во стан -за оние кои немаат тераси – за сопружници над 67 години на кои нема ...

Вучиќ: Не може кучиња да се шетаат додека е на сила полициски час, шетајте ги по 5 наутро

Макфакс - 25.03.2020

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека многу брзо ќе биде укината одлуката со која се дозволува шетање на куче за еден час во текот на забраната за движење. Вучиќ рече дека и претходно бил против дозволувањето на луѓето да ги ...

Анима Мунди бара шетање на милениците и во полициски час

Скопје инфо - 25.03.2020

Од Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ реагираат до Владата за воведениот полициски час.Тие бараат да се изнајде начин како да им се овозможи на лицата постари од 65 години да можат да ги изнесат надвор своите домашни миленици да ...

АНИМА МУНДИ БАРА ПОВЕЌЕ ПРАВА ЗА КУЧИЊАТА: Сопствениците да ги прошетаат да извршат нужда и во полицискиот час

Денешен - 25.03.2020

Здружението за заштита на животните Анима Мунди реагираат до Владата за воведениот полициски час и бараат да им се овозможи на лицата постари од 65 години да ги прошетаат надвор своите миленици за да извршат нужда и по 21 часот.

Вучиќ: Прошетката на кучиња не може да се прави за време на полициски час

24Инфо - 25.03.2020

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека многу брзо ќе биде укината одлуката со која се дозволува шетање на куче за еден час во текот на забраната за движење. Вучиќ рече дека и претходно бил против дозволувањето на луѓето да ги ...

Сопственици на миленици бараат отстапки од забраната за движење за време на полицискиот час

Вечер - 26.03.2020

Отстапки за граѓаните кои ќе сакаат да ги изнесат милениците надвор на кратка прошета за време на полициски час, побараа здруженија и поединци, од кои повеќето живеат во згради. Реакциите се појавија откако Владата соопшти дека полицискиот час се ...