TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тензии на протестот за случајот „Монструм“

24 Вести - 26.02.2021

Она што беше најавено и почна како мирен протест против пресудата за случајот „Монструм“ прерасна и заврши со насилни демонстрации. Причина за ова е што полицијата не им дозволи на дел од демонстрантите да го продолжат протестот пред Кривичниот суд ...

Осум лица се приведени за нередите на денешните протести

Фактор

По протестите за „Монструм“ нови приведувања - во полиција завршија осум лица

Deutsche Welle

Сите детали од денешниот протест за „Монструм“, ситуацијата ескалираше, демонстрантите се судрија со полицијата

ТВ21

Насилни протести за пресудата во „Монструм“, демонстрантите со камења, полицијата врати со шок бомби

Телма

Биланс од протестите за „Монструм“: 7 повредени полицајци и 8 приведени напаѓачи, МВР ќе ги истражува нападите врз новинарите

360 степени

Осум лица приведени, повредени седум полицајци во протестот за „Монструм“

Канал5

МКД Фокус Алфа Слободен Печат Press24 Press24 Кајгана Слободен Печат

(Галерија) Како протестот за „Монструм“, најавен како мирен, се претвори во насилен

Независен - 26.02.2021

Беше најавен како мирен протест против пресудата за случајот „Монструм“. Така и почна, иако на моменти имаше провокации – обид за пробивање на полицискиот кордон, лепење плакати на штитовите и клоцање… Кога многумина мислеа дека така и ќе заврши и ...

Масовни протести за ,,Монструм‘‘ - Повредени полициски службеници

Сител

Полицијата спречи развој на протест против судската одлука за случајот „Монструм“

Алсат-М

Протестот против судската одлука за случајот „Монструм“, ги изнесе полициските сили на улиците

Алсат-М

Заврши протестот за „Монструм“ - Кордон за демонстрантите, каменување за полицијата

Р.С.Европа

Полицијата нападната од демонстрантите на протестот против пресудите за Монструм, каменувана и новинарска екипа

Телма

Протест против пресудите за случајот „Монструм“, повредени полицајци

Канал5

Скопје инфо ТВ21 Нетпрес Press24 Алсат-М Алсат-М 360 степени Република

Портпаролот на МВР, Ангеловски: Осуда за нападот врз новинарските екипи, новинарите се наши партнери

Слободен Печат - 26.02.2021

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи (МВР), Тони Ангеловски ги осуди нападите врз новинарските екипи и медиумските работници за време на денешниот протест во Скопје што беше организиран во знак на незадоволство од пресудите во случајот ...

Ангеловски: Осуда за нападот врз новинарските екипи на протестите за „Монструм“

Локално

Тензии на протестот за „Монструм“, нападнат камерман на МИА

Радио МОФ

Ескалираше ситуацијата на протестите за „Монструм“

ТВ21

ВИДЕО: Интервенираше Брзата помош - најмалку тројца повредени во протестот за „Монструм“

Press24

Тензично на протестот за „Монструм“ – демонстрантите ја каменуваа полицијата, употребени шок бомби

Независен

Новинарска екипа нападната на протестот за „Монструм“ (ВИДЕО)

Курир

+инфо ММС Фокус Сител Press24 Press24 Press24 Вечер Прес

Инциденти и повредени на протестот за Монструм

Р.С.Европа - 26.02.2021

„Долу диктатура“, „УЧК“, „етничка Албанија“, „Али предавник“, беа дел од скандирањата на денешниот протест во Скопје организиран од роднини на осудените етнички албанци за петкратното убиство кај Смилковско езеро.

(ВИДЕО) Опозициски пратеници ги смируваа демонстрантите на протестот за случајот „Монструм“

360 степени

(ВИДЕО) Нов протест за „Монструм“ – блокирани неколку улици во Скопје

360 степени

(ВИДЕО) Мал број демонстранти за „Монструм“, полицијата ги запре пред Мавровка

360 степени

Протест на роднините на осудените во „Монструм“: Полицијата блокира кај Мавровка

Независен

Демонстрантите на протестот за „Монструм“ се повлекоа откако полицијата употреби шок бомби

Мета

ФОТО: Организаторите на протестот направија жив штит помеѓу полицијата и демонтрантите

Press24

ММС ТВ21 МКД +инфо Сител Press24 Слободен Печат Република

Албанската опозиција ја обвинува полицијата за инцидентите на протестот

Фокус - 26.02.2021

Од коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива реагираат дека полицијата денес го спречила правото на протест, со што, според албанската опозиција, испровоцирала нереди. „И покрај барањето на организаторот, семејството на казнетите во случајот ...

ААА: Полицијата денеска го спречи правото на протест

Канал5

Алијанса и Алтернатива за „Монструм“: Полицијата го спречи правото на протест и испровоцира непредвидлив инцидент

365

Коалиција АА/Алтернатива: Полицијата го спречи правото на протест

ТВ21

АА/А: Полицијата спречи право на протест, по падот на режимот Груевски-Ахмети, на повидок е режим Заев-Ахмети

Слободен Печат

ААА: Спасовски испровоцира инциденти со тоа што го спречи правото на протест

Press24

АА/А: Полицијата денеска граѓаните ги спречи на правото за мирен протест

Локално

Република Сител МКД Либертас Нетпрес 24Инфо

Камења, шок-бомби и повредени на протестите за „Монструм“

Deutsche Welle - 26.02.2021

Протестот се одржа во тензична атмосфера, која на моменти се закануваше да ескалира. На повреди се жалеа и новинари, но и припадници на полицијата. Во тензична атмосфера, која на моменти се закануваше дека може да ексалира, се одржа денешниот ...

(ВИДЕО) Заврши протестот за „Монструм“, се чисти нередот од демонстрантите

360 степени

Заврши „малата војна“ на булеварот од „Мавровка“ до Бит пазар

МКД

(ВИДЕО) Организаторите на протестот за „Монструм“ во преговори со полицијата

360 степени

(ВИДЕО) Демонстрантите „потиснати“, но сè уште во судир со полицијата

360 степени

Шок бомби на Бит Пазар, полицијата ги растера демонстрантите за „Монструм“, летаа камења кон кордоните

Алсат-М

Демонстрантите кршеа и излози, полицијата се гаѓаше со камења и шишиња

Република

Р.С.Европа Кајгана MTM Фактор 24Инфо Н.Македонија Скопско Ехо Скопје1

Седум полицајци повредени на Протестот против пресудите за „Монструм“

Сакам да кажам - 26.02.2021

Демонстрантите на денешниот протест против пресудите за случајот „Монструм“ се судрија со полицијата, а и ја гаѓаа со камења, при што седуммина полицајци се повредени, објави државната агенција МИА. Нападната беше и екипата на МИА.

Полицијата со кордон ги блокираше протестите – учесниците фрлаа камења врз полицијата

ТВ21

Повредени се седум полицајци на протестот за „Монструм“

Фактор

Протест за „Монструм“: Демонстрантите растерани со шок бомби, приведени осум лица

Локално

(ФОТО) Цело Скопје блокирано, полициски кордон пред протестирачите за „Монструм“!

Фокус

Протест за случајот „Монструм“, блокада од Чаир до ОЈО

CivilMedia

Скопје денеска блокирано: Протесот за „Монструм“ затвора десетина главни улици

Фактор

Press24 24 Вести Скопје инфо Денешен Сител Press24 Република

Тензично на протестите: Има повредени, полицијата употребила солзавец

Точка - 26.02.2021

Денеска од 13.00 часот, под мотото "Слобода, правда и демократија - Стоп за монтираните случаи", започна протестот на казнетите во според нив, монтираните случаи "Монструм", "Алмир", "Алфа", "Харун Алиу", "Бродец" и други.

(Фото) Повредени седум полицајци во протестот за „Монструм”, приведени осуммина

24Инфо

(ЖИВО) Тензично на протестите за „Монструм“, има повредени полицајци

Скопје1

Протестот за „Монструм“ тензичен, демонстрантите се судрија со полицијата

Нетпрес

(ВО ЖИВО) Демонстрантите за случајот „Монструм“ го нападнаа полицискиот кордон, неофицијално има повредени полицајци

еМагазин

Демонстрантите потиснати кон Бит-Пазар, полицијата го спречи нивното движење

Кајгана

Полицијата приведе осум лица за инцидентите на протестите за „Монструм“

Фокус

Вечер Прес iPortal Независен ТВ21 +инфо ММС Сител 24 Вести

Тензично на протестите, демонстрантите бараат да продолжат со маршот

Алсат-М - 26.02.2021

Поединци од демонстрантите кои во моментот се на булеварот пред ТЦ „Мавровка“ предизвикаа тензии и фрлаа со предмети и за момент се втурнаа кон полицискиот кордон кој не им дозволува да продолжат со маршот кон Основниот суд и кон Собранието.

(ВИДЕО) Тензии на протестот за случајот „Монструм“, има повредени

360 степени

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

Бриф

(ВИДЕО) Тензии на протестот, повредени на двете страни

Фокус

360Степени: Тензии на протестот за случајот „Монструм“, има повредени

Нова ТВ

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

iPortal

Интервенираше Брзата помош: Повредени има од двете страни – и демонстранти и полицајци (ВИДЕО)

Курир

Скопје инфо Граѓански збор

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за ...

CivilMedia - 26.02.2021

По повод најавените протести по пресудата за обвинетите во случајот „Монструм“, ЦИВИЛ упатува силен повик до учесниците да протестираат мирно и достоинствено, да се придржуваат кон протоколите за заштита од Ковид-19, да не подлегнуваат на евентуални ...

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

Frontline

ЦИВИЛ: Протестите за „Монструм” да се одржат без насилни инциденти

Локално

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19

Слободен Печат

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

Фокус

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм” да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

24Инфо