TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од октомври масовно вакцинирање против коронавирусот во Русија

Денешен - 01.08.2020

Русија се подготвува да започне кампања за масовно вакцинирање против коронавирус во октомври, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил ...

Американски имунолог се сомнева во вакцините кои ги создадоа Русите и Кинезите

Фактор - 01.08.2020

Се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат вакцините пред да му ги дадат некому, вели а мериканскиот имунолог Ентони Фаучи. Според него, да се каже дека вакцината е спремна за дистрибуција пред да биде тестирана, е проблем.

Фаучи: Се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат вакцините пред да му ги дадат некому

МКД - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи, ценетиот научник за епидемијата на коронавирусот, изрази сомнеж околу безбедноста на вакцините кои во моментов се тестираат во Русија и Кина. „Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат своите ...

Русија има вакцина против коронавирус, САД се сомнева во нејзината безбедност

360 степени - 01.08.2020

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска изјави дека клиничното испитување на вакцината против коронавирусот е завршени и се подготвува документација за нејзина регистрација. Како што јавува агенцијата ТАСС, Мурашко најавил дека ...

Русија планира масовна вакцинација од октомври

Телма - 01.08.2020

Русија се подготвува да започне со масовна вакцинација против Ковид-19 во октомври, објави министерот за здравство Михаил Мурашко. Лекарите, медицинскиот персонал и наставниците ќе бидат првите кои ќе ја примат вакцината.

Русија сака да започне со масовно вакцинирање во октомври

Deutsche Welle - 01.08.2020

Во октомври треба да започне масовното вакцинирање против коронавирус, јавуваат руски медиуми. Барањето за дозвола се подготвува. Рускиот државен истражувачки институт Гамалеја во Москва ги заврши клиничките истражувања со вакцината, соопштил ...

Фаучи : Се сомневам и во руската и во кинеската вакцина

Канал5 - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи, главен советник во Белата куќа за епидемијата на коронавирус, изрази сомнеж во безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина. „Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат ...

Фаучи: Се надевам дека Русите и Кинезите ќе ги тестираат вакцините пред да ги дадат на некого

Точка - 01.08.2020

"Да се каже дека се има вакцина подготвена за дистрибуција пред да биде тестирана, за мене е нешто проблематично, да не кажам нешто повеќе", рекол директорот на американскиот институт за заразни болести.

Русија почнува со вакцинација против Ковид 19 во октомври

Слободен Печат - 01.08.2020

Први ќе се вакцинираат лекарите и наставниците. Во октомври Русија планира да отпочне со масовно вакцинирање против Ковид 19. Информацијата ја потврди министерот за здравство Михаил Мурашко.

Русија веќе во октомври планира масовна вакцинација против Ковид-19

Канал5 - 01.08.2020

Русија се подготвува да започне кампања за масовно вакцинирање против коронавирус во октомври, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил Мурашко, јави руската новинска агенција РИА.

Русија во октомври ќе почне со масовно вакцинирање против ковид-19

Сакам да кажам - 01.08.2020

Русија се подготвува да започне со масовно вакцинирање против новиот коронавирус во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашко. Тој кажа дека завршиле клиничките тестирања на вакцината развиена од државниот истражувачки институт ...

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Опсервер - 01.08.2020

Вашингтон, 1 август 2020 () – Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини ...

Русија планира масовно вакцинирање против ковид-19 во октомври

360 степени - 01.08.2020

Русија планира да почне масовно вакцинирање против ковид-19 во октомври, изјави министерството за здравство Михаил Мурашко. Планот за масовното вакцинирање доаѓа откако, според него, завршило клиничкото испитување на вакцината кое го спроведуваше ...

Фаучи се сомнева во безбедноста на руските и кинеските вакцини против коронавирус

Локално - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина. „Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ги тестираат своите вакцини пред да им ги дадат на некој“, рече Фаучи во ...

Русија планира масовно вакцинирање против коронавирусот уште во октомври

МКД - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне масовна кампања на вакцинирање против новиот коронавирусот во октомври, кажа денес рускиот министер за здравство Михаил Мурашко, пренесува руската агенција РИА.

Русија се подгoтвува за масовна вакцинација против корона вирус

Независен - 01.08.2020

Русија се подготвува во октомври да почне со масовна вакцинација против корона вирус, соопшти министерот за здравство Михаил Мурашко. Министерот рече дека лекарите и наставниците ќе бидат први вакцинирани, но не откри која вакцина ќе биде користена, ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Макфакс - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Русија се подготвува за масовна вакцинација против коронавирусот

Press24 - 01.08.2020

Русија се подготвува во октомври да почне со масовна вакцинација против коронавирусот, соопшти министерот за здравство на оваа земја, Михаил Мурашко. Тој рече дека лекарите и наставниците ќе бидат првите кои ќе бидат вакцинирани, но не откри која ...

Што ако никогаш не се развие вакцина за ковид-19?

Р.С.Европа - 01.08.2020

Иако земјите полека се одмрзнуваат по острите мерки, милијарди луѓе ги губат нивните средства за живот. Затоа со нетрпение се чека на она што можеби ќе го означи крајот на пандемијата - вакцина против коронавирусот.

Русија планира масовно вакцинирање против Ковид-19 веќе во октомври: Докторите и наставниците ќе имаат приоритет

Точка - 01.08.2020

Русија се подготвува за започнување на масовна кампања за вакцинирање против новиот коронавирус веќе во октомври оваа година. Ова денес го потврди рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко, пренесува руската новинска агенција „РИА“.

Русија есенва почнува со вакцини против корона, американски експерт – не верува

Expres - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи, угледен научник за епидемијата на коронавирус, изрази сомнеж за безбедноста на вакцините што во моментот се тестираат во Русија и Кина и кои, според најавите од Москва, ќе почнат да се употребуваат од октомври..

Европа купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија

Фактор - 01.08.2020

Европската Унија купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија. Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и ќе набави 300 милиони вакцини против коронавирусот.

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Макфакс - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

КОИ ВАКЦИНИ ЗА КОРОНА ГИ КУПУВА ЕУ, и дали ќе го имаме истиот избор

Вечер - 01.08.2020

Фармацевтските компании „Sanofi Sa“ и „GlakoSmitKlin Plc“ објавија дека се во напредна фаза на преговори за испорака до 300 милиони дози на експериментална вакцина против Ковид-19, за Европската унија.

Најбогатите Руси веќе ја примиле вакцината против корона

Локално - 01.08.2020

Неколку стотици врвни руски менаџери и водечки државни службеници се вакцинирани со експериментална вакцина против коронавирус од април досега. На политичката елита на Кремљ и беше дадена можност предвреме да се заштити од злобната зараза.

Руската вакцина за КОВИД-19 создала имунитет кај сите волонтери

Локално - 01.08.2020

Вакцината против коронавирус која се развива во Русија создава имунитет кај сите волонтери. Ова го соопшти во интервју за Си-Ен-Ен шефот на рускиот фонд за директни инвестиции (РФДИ) Кирил Дмитриев.

Пентагон потпиша договор со Глаксо за вакцини против Ковид-19

MakPress - 31.07.2020

Пентагон соопшти дека потпишал договор од 342 милиони американски долари со британскиот фармацевтски гигант „Глаксо Смит Клајн“ (ГСК) – GlaxoSmithKline (GSK) за снабдување „масовни количини вакцини против Ковид-19 за американската војска“.

Русите први во светот регистрираа вакцина против Ковид-19 – од 15 август е бесплатна за Русите

Скопје инфо - 31.07.2020

Вакцината против коронавирус која ја направија во Институтот „Николај Гамалеј“ во Москва, ќе биде регистрирана до 12 август, а истата ќе започне да се применува на 15 август. Во тек е финалната постапка и експертите сега треба да дадат согласност за ...

Русите први во светот регистрираа вакцина против Ковид-19

USB - 31.07.2020

Вакцината против коронавирус која ја создадоа во Институтот „Николај Гамалеј“ во Москва, ќе биде регистрирана до 12 август, а истата ќе почне да се применува на 15 август. Во тек е финалната постапка и експертите сега треба да дадат согласност за ...

ЕК: Постигнат договор за купување на 300 милиони дози вакцини

Frontline - 31.07.2020

Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и обезбедила набавка на 300 милиони вакцини против инфекцијата „ковид-19“. „Предвидено е, откако вакцината се покаже како безбедна и ефикасна против ковид-19, ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Вечер - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Н.Македонија - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

MTM - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Вечер - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Другите се на листа на чекање, БОГАТИТЕ РУСИ ВЕЌЕ ЈА КОРИСТАТ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА

Вечер - 01.08.2020

Европската Унија купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија. Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и ќе набави 300 милиони вакцини против коронавирусот.

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Centar - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Н.Македонија - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА. Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Точка - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

24Инфо - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

MTM - 01.08.2020

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека ...

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Слободен Печат - 01.08.2020

Во западните земји се развиваат тро вакцини, кои се во првата фаза од клиничкото испитување врз човекот. Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

А1 On - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

24Инфо - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Либертас - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Сител - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Курир - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. -Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Press24 - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.

ЕУ во преговори за испорака до 300 милиони дози вакцина против коронавирус

Centar - 01.08.2020

Европската комисија (ЕК) сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани. Фармацевтските компании „Санофи СА“ и „ГлакоСмитКлин Плц“ објавија дека се во напредната фаза на преговори за испорака на 300 милиони дози на ...

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Независен - 01.08.2020

САД – Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги ...

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

Вечер Прес - 01.08.2020

Американскиот имунолог Ентони Фаучи изрази сомнеж за безбедноста на вакцините за Ковид-19 што во моментот се испитуваат во Русија и во Кина. – Навистина се надевам дека Кинезите и Русите ќе ги тестираат своите вакцини пред на некога да ги дадат.