TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трговија со она што е мое, исто како да е негово!

Република - 27.02.2024

Трката започна! Тргна собирањето на потписи од страна на претендентите за кандити за претседател на државата. За почеток некој собрал повеќе, некој помалку, некој не собрал речиси ништо. Секој со својата среќа, знаење, можности и политички капацитет.

И Таравари влегува во претседателската трка – се пофали дека ги собрал потребните потписи

Слободен Печат

Османи потврден кандидат, ДУИ уценува со избор на претседател во Собрание за состав на влада

24 Вести

Анализа: големиот број на кандидати за претседател се обид да се раситни поддршката за Силјановска

Алфа

Томе тактизира, Бујар прв до врв!

Вечер Прес

ДИК го објави новиот пресек на собрани потписи на кандидатите за претседател

Lider

Кој колку потписи собрал во Битола денеска до 13 часот!

Тера

Сител Бизнис Вести Lider Слободен Печат еМагазин Фокус Press24 Алсат-М

Господин, бизнисмен и инспекторка - тројца кандидати за претседател со најмала поддршка

Deutsche Welle - 27.02.2024

Еден ден откако започна собирањето потписи, Томе Николоски најави бојкот и прекин на кандидатурата. Тој е единствен на листата кој нема ниту еден потпис за поддршка. Тројца од кандидатите вкупно имаат 304 потписи „Поречани ајде сите заедно за ...

Таравари и Димитриевски вечерва со над 10.000 потписи за кандидат за претседател

Сител

ДУИ условуваат, СДСМ одбиваат уцени, само Вевчанци нудат Господин за претседател

Телма

Oсмани ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до 10.000 потписи

Канал5

ЗАЕДНО ИМААТ СОБРАНО ЕДВАЈ 300 ПОТПИСИ Кои се четворицата кандидати за претседател со досега најслаба поддршка од граѓаните?!

+инфо

Кои се четворицата кандидати за претседател со најмалку потписи, а со големи ветувања?

МКД

Османи ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска близу до 10 000 потписи за влез во претседателската трка

360 степени

А1 On Фактор CivilMedia Скопје инфо Локално 360 степени Скопје1 Сител

Ванковска собра повеќе од 1000 потписи само во Битола

Антропол - 27.02.2024

Билјана Ванковска беше во посета на Битола, каде беше пречекана од поддржувачите на нејзината кандидатура за претседател на Македонија. Дека во овој град професорката има бројни симпатизери, говори и фактот дека за само четири дена од Битолчани таа ...

По Османи кој ја надмина бројката од 10.000 потписи, Димитриевски наближува до потребната граѓанска поддршка

24Инфо

Колку потписи досега собраа претседателските кандидати

Скопје инфо

Димитриевски стигна до 8.400 потписи, Ванковска до 6.200

Независен

Само Бујар собра потписи: Блиску до целта се Димитриевски и Таравари

Скопје1

Османи стигна до потребните потписи, Димитриевски на чекор до целта

Кумановски м.

Максим Димитриевски собра 8.600 потписи

ММС

Фактор Скопје1 МКД Антропол Антропол Press24 4NEWS Н.Македонија

Видео: Наследници сме на нашите историски великани

Антропол - 27.02.2024

Презентиран е вториот видео-спот од предкампањата „Потпиши се за Ванковска“ на Левица. Во првите четири дена, кандидатот за претседател Билјана Ванковска собра 6.200 гласа. Може да се очекува во наредните два дена да бидат собрани неопходните 10.000 ...

Апасиев: За прв пат народот ќе добие автентичен кандидат за претседател

Антропол

ДУИ: Со бирањето на претседател во Собранието, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Локално - 27.02.2024

Демократската унија за интеграција е задоволна и благодарна за, како што велат, масовноста на граѓаните за поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател на државата. Од вчера Османи е првиот и засега единствен официјален кандидат за ...

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Фокус

ДУИ: Со избор на претседател во Собранието ќе се заштедат 20 милиони евра и ќе се поштедат граѓаните од кампањи

Скопје инфо

Со бирањето на претседател во Собранието, велат од ДУИ, граѓаните ќе се поштедат од избори за протоколарна функција

Нетпрес

ДУИ: Со бирање на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра

Либертас

Со избор на претседател на државата во Собрание ќе се заштедат над 20 милиони евра, сметаат од ДУИ

24Инфо

Апасиев: За 4 дена собрани 2/3 од потписите, затоа вријат вмроидите

Антропол - 26.02.2024

На четвртиот ден, собрани се скоро 2/3 од потребните потписи за проф. Ванковска, вели лидерот на Левица, Димитар Апасиев. -Затоа вријат вмроидите! Оти не очекуваа народна поддршка – без администрација, без поткуп, без списоци, без уцени.

(ВИДЕО) Ахмети и Таравари ќе ги пропаѓаат претседателските избори? Што испорачуваат Апасиев и Ванковска?

Lider

Ванковска собрала половина од потребните потписи, тврди Апасиев

Скопје1

Апасиев: Народе, за еден викенд собравме скоро пола од потребните потписи

Антропол

Kаде и кога граѓаните можат да депонираат потписи за претседателските кандидати?

Сител - 26.02.2024

Вкупно единаесет лица се дел од битката за собирање на 10.000 потписи од граѓаните, за да може да ја трчаат претседателската трка. Вело Марковски, професорката Билјана Ванковска а и актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски си определиле ...

ВАНКОВСКА, МАРКОВСКИ И ЈАКИМОВСКИ СОБИРААТ ПОТПИСИ НА НОТАР: За потпис во канцеларија се наплаќа 150 денари, трошокот може да биде или на партијата или на граѓанинот

Фактор

Потпис за кандидат за Претседател кај нотар ќе ве чиини 150 денари

Press24

Интересот за освојување на власта ќе ја „изеде” листата на услови за коалиции

Вечер Прес - 26.02.2024

Политичките актери во полн ек разработуваат сценарија како да постигнат поголем успех и да формираат влада со постабилно парламентарно мнозинство кое ќе им овозможи поголема самостојност во носењето одлуки за државата по изборите на 8 мај.

Мицкоски: Предлозите на ДУИ треба да се игнорираат, наскоро се минато

Алсат-М

Ниту една македонска политичка партија не ја прифаќа идејата на Таравари и Ахмети за избор на претседател во Собранието

MakPress

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle - 26.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека е „згрозен од информациите дека се давале пари за потписи за некои кандидати“. Дел од тие случаи се документирани и предадени до МВР, вели тој Ниту еден од кандидатите за претседател досега ги нема ...

За два дена 14.360 потписи за кандидатите за претседател – Османи води, по него Димитриевски и Ванковска

MakPress

Над 1000 потписи имаат Османи, Ваконовска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Во Центар

Никој од кандидатите за претседател се уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Скопје инфо

Во ПО на ДИК во Охрид се собираат потписи за десет кандидати за претседател, досега собрани околу 400 (обновено)

OhridNews

Бујар Османи води: Колку потписи до сега имаат собрано претседателските кандидати

Press24

Заклучно со вчера 24.830 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

ТВ21

МКД Бриф Кајгана Слободен Печат Н.Македонија Сител Канал5 Република