TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата: Мажите што „купуваат“ љубов се криминалци

365 - 20.03.2018

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Фрaнцис, вчера побара прочка за сите христијани кои „купуваат“ љубов, истакнувајќи дека мажите кои користат услуги на проститутки се криминалци со „болен став“ дека жените постојат за да бидат ...

Папата ја осуди проституцијата како “тортура”

Локално - 20.03.2018

Папата Францис ја осуди проституцијата како “тортура”, соопшти АП. Тој побара прошка за сите христијани кои „купуваат “ секс од жените , истакнувајќи дека мажите кои посетуваат проститутки, се криминалци со “болен ум” , кои мислат дека жените ...

Папата Франциско побара прошка за сите христијани кои плаќаат за секс

МКД - 19.03.2018

Мажите кои често посетуваат проститутки 81-годишниот понтиф ги опиша како криминалци со „болен менталитет“ кои сметаат дека жените постојат за да бидат експлоатирани. „Тоа не е водење љубов. Тоа е измачување на жената.

Папата кој сакаше да го промени Ватикан умрел по само 33 дена на тронот

Репортер - 19.03.2018

Албино Лучијани, познат како Јован Павле I бил папа кој неговите верници го обожавале, а истиот ќе остане запаметен како „насмеаниот папа“. Тој бил подготвен да направи големи промени во римокатоличката црква, но за жал прераното заминување од овој ...