TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Борел го смени предлогот за договор, текстот не е ист

Нова ТВ - 24.11.2022

Премиерот на Косово Албин Курти тврди дека договорот што синоќа го постигнаа главните преговарачи на Белград и Приштина не е истиот договор што им беше понуден на двете страни за време на преговорите во Брисел во понеделникот.

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

А1 On

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Опсервер

ШТО СЕГА, ПАК ЌЕ НЀ БОМБАРДИРАТЕ? Вучиќ го коментира новото решение за табличките меѓу Белград и Приштина

+инфо

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел

Фактор

САД: Курти да го одложи спроведувањето на одлуката за табличките

Алсат-М

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти го чисти хаосот на претходниците, црвените линии на Косово и Србија, откажан ЕУ грантот од 28 милиони евра за Драч

CivilMedia

Во Центар Канал5 360 степени Макфакс Н.Македонија Локално MakPress Точка

Србите на југот на Косово го прашуваат Белград: Кој ќе се грижи за нас?

Р.С.Европа - 24.11.2022

Србите на југот на Косово се револтирани откако Белград во минатата недела вети финансиска поддршка за Србите кои ги напуштија своите работни места во спорот со регистарските таблички на северот на Косово.

Американскиот амбасадор во Косово го поздрави договорот за регистарските таблички

Макфакс

Српска листа го поздрави договорот меѓу Косово и Србија за регистарските таблички

360 степени

Курти го прифатил предлогот за 48-часовно одложување на одлуката за табличките

Алсат-М

Косово е благодарно на САД, порача претседателката Османи по договорот со Белград

360 степени

Османи им се заблагодари на САД за договорот на Приштина и Белград за табличките

Опсервер

Париз ја повика Србија и „особено Косово“ да го прифатат предлогот на ЕУ за регистарски таблички

MakPress

Р.С.Европа Слободен Печат MakPress Либертас Р.С.Европа Денешен Денар MTM

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензиите на Косово запрени, но проблемот не е решен

Слободен Печат - 24.11.2022

По повеќечасовни преговори во Брисел, постигнат е договор меѓу Белград и Приштина за табличките. Договорено е Белград да престане да издава регистарски таблички со имињата на градовите на Косово и Метохија, а Приштина да ги прекине понатамошните ...

Србија и Косово постигнаа договор за регистарските таблички

Deutsche Welle

Борел: Србија и Косово постигнаа договор за табличките

МКД

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР МЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА ЗА ТАБЛИЧКИТЕ: Борељ ги откри деталите од договорот со Албанците во Брисел (ФОТО)

Во Центар

Србија и Косово постигнаа договор за регистерските таблички, Приштина се откажа од казнувањето

Сакам да кажам

Постигнат договор меѓу Косово и Србија за регистарските таблички

Р.С.Европа

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за регистерските таблички

Курир

Телма 360 степени А1 On Centar 4NEWS Локално 360 степени Вечер Прес

САД го поздравија договорот меѓу Белград и Приштина за табличките

Р.С.Европа - 24.11.2022

Соединетите држави го поздравија договорот за табели за регистрација, со медијацијата на Европската унија во Брисел, постигнат Белград и Приштина. Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс оцени дека со овој договор е избегната понатамошна ...

Стејт департментот разочаран што Вучиќ и Курти не постигнаа договор

Алсат-М

САД сметаат дека договорот меѓу Косово и Србија е огромен чекор напред

360 степени

САД го поздравија договорот помеѓу Белград и Приштина за регистарските таблички

А1 On

САД го поздравија договорот меѓу Белград и Приштина

Кумановски м.

САД го поздравија договорот помеѓу Белград и Приштина за регистарските таблички

Опсервер

Курти нема да казнува, а Србија нема да издава нови таблички: САД го поздрави договорот

Република

PressingTV Курир MakPress Сител Телма Либертас Денешен

Лајчак се надева дека денеска ќе се најде решение за смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина

360 степени - 23.11.2022

Искрено се надевам дека денеска ќе успееме да најдеме решение за деескалација на тензиите и да продолжиме да работиме на нормализација на односите. Разговорите се во тек, напиша Лајчак на Твитер Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Србија ...

Главните преговарачи на Србија и Косово на состанок кај Лајчак

Р.С.Европа

Преговорите во Брисел влегуваат во завршница: Се бара решение за регистарските таблички во Косово

4NEWS

Нова рудна преговори Белград-Приштина во Брисел

24Инфо

Лајчак посредува во разговорите меѓу Србија и Косово со надеж за изнаоѓање решение

Фокус

Во Брисел Лајчак на разговорите меѓу Србија и Косово со надеж за изнаоѓање решение

Либертас

Лајчак во Брисел изрази надеж за изнаоѓање решение за смирување на тензиите во Косово

Вечер Прес

Амбасадорот на САД во Србија смета дека прашањето за пререгистрацијата на табличките треба да се одложи за една година

360 степени - 23.11.2022

На овој регион, додаде амбасадорот Хил, потребно му е смирување на страстите и изнаоѓање долгорочни решенија во Косово, за таа територија да има перспектива во меѓународната позиција. Од друга страна, додаде дека Србите на Косово треба да имаат ...

„ДА СЕ СТОПИРА ПРАШАЊЕТО ЗА ТАБЛИЧКИТЕ ЕДНА ГОДИНА“: Амбасадорот Хил со став –Во регионот треба да се смират страстите

Фактор

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Независен

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Опсервер

Кристофер Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Слободен Печат

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

MakPress

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Сител

Република Р.С.Европа Н.Македонија Курир Нетпрес Вечер Прес Либертас Во Центар